Jakie zastosowanie mają oleje w pielęgnacji?
Spis treści:
Oleje są bardzo przydatne w codziennej pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Pomagają utrzymać skórę i pasma w dobrej kondycji – coraz więcej osób zastępuje nimi szereg innych kosmetyków. Oleje stosowano już w czasach starożytnych i nic nie wskazuje na to, że w XXI wieku ich popularność zmaleje!
Zastosowanie olejów w pielęgnacji twarzy
Oleje doskonale sprawdzają się jako składnik kremów do twarzy, można je też dodawać do maseczek i hydrolatów, żelu aloesowego lub kwasu hialuronowego. Dość popularne jest także stosowanie olejów bezpośrednio na twarz, ale trzeba zaznaczyć, że nie można przy tym rezygnować ze stosowania kremów nawilżających. Oleje nie zatrzymują wody w głębokich warstwach skóry, lecz tworzą ochronną powłokę na jej powierzchni. Co ciekawe, oleje świetnie sprawdzają się podczas usuwania makijażu, czyli czynności, która jest bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji skóry. Stwórz bazowy olejek do demakijażu i uzupełnij go składnikami dopasowanymi do indywidualnych potrzeb Twojej cery!
Dlaczego oleje działają zbawiennie na naszą skórę? Przede wszystkim chronią ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, natłuszczają, regenerują i opóźniają procesy oraz efekty starzenia się, a do tego pomagają pozbyć się różnych niedoskonałości. Oleje obfitują w nienasycone kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze i witaminy. Rzadko kiedy przyczyniają się do powstawania reakcji alergicznych i są bezpieczne. Ważne jest jednak to, by dobrać olej do potrzeb swojej cery. Można je stosować zarówno do suchej, jak i tłustej skóry, ale nie należy ignorować zaleceń specjalistów, bo można wtedy doczekać się efektów odwrotnych do oczekiwanych. Jeśli masz skórę tłustą, to w sam raz dla Ciebie będą oleje o lekkiej konsystencji, która nie zatyka porów, np. olej tamanu lub jojoba. Z kolei do cery suchej i z widocznym zmarszczkami polecany jest między innymi olej z opuncji figowej.
Oleje upiększą Twoje ciało
Dzięki olejom zadbasz o całe swoje ciało. Nie bez powodu są one ważnym składnikiem różnych kremów, balsamów i maseł. Co ważne, z ich pomocą można nie tylko natłuścić, odżywić i zregenerować skórę ciała – niektóre z nich są przydatne w zwalczaniu rozstępów lub cellulitu. Olej ze słodkich migdałówpomaga pozbyć się rozstępów i zmniejsza widoczność blizn, z kolei olej różany jest szczególnie polecany kobietom zmagającym się z tzw. skórką pomarańczową na udach, ramionach i brzuchu. Możesz też samodzielnie przygotować preparat bazujący na różnych olejach, który będzie miał kompleksowe działanie.
Jeśli zauważyłaś, że Twoja skóra jest w kiepskiej kondycji po upalnym lecie, to wypróbuj olej arganowy, który nie tylko uelastyczni zwiotczałą skórę, ale też sprawi, że dłużej utrzymasz opaleniznę. Warto też wiedzieć, że niektóre oleje, np. z oliwek, malin lub awokado można stosować zamiast preparatu do opalania.
Oleje poprawią kondycję Twoich włosów
Coraz więcej kobiet zachwyca się działaniem olejów do włosów. Aby osiągnąć znakomite rezultaty, trzeba stosować je w sposób przemyślany. Inne oleje są zbawienne dla włosów cienkich i zniszczonych, a inne poleca się do pielęgnacji bujnych i zdrowych pasm. Oleje mogą wzmocnić słabe i cienkie włosy, ale są też przydatne w utrzymaniu dobrej kondycji włosów mocnych i gęstych. Dzięki nim zapomina się o łupieżu, słabych cebulkach i łojotoku.
Bardzo ważne jest to, by stosować oleje, które nie zostały pozbawione najcenniejszych substancji. Ta uwaga dotyczy zresztą nie tylko olejów na włosy. Sprawdź, dlaczego używać nierafinowane i zimnotłoczone oleje: