Jakie zalety mają bieżniki haftowane? Do jakich aranżacji pasują?

Dla wielu osób najbardziej oczywistą dekoracją stołu są obrusy. Jednak od pewnego czasu na popularności ponownie zyskują bieżniki. To tekstylia, które mają naprawdę sporo zalet. Wbrew pozorom są bardzo stylowe i uniwersalne. Pasują do wielu różnych aranżacji. Do łask wracają m.in. bieżniki haftowane. Czym się charakteryzują i kiedy warto po nie sięgnąć?

Spis treści:

Czym bieżniki różnią się od obrusów?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym są bieżniki i co odróżnia je od obrusów. Tego typu tekstylia nie zakrywają całego blatu stołu, ale tylko jego centralną część. Jednak i tak zapewniają meblowi dobrą ochronę. Pełnią przy tym funkcję dekoracyjną.

Co ciekawe, bieżniki stosować można zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z obrusami. W obu przypadkach prezentują się doskonale. Tekstylia trzeba jednak do siebie w odpowiedni sposób dopasować, aby cała aranżacja była kompletna i spójna.

Bieżniki pasują wbrew pozorom do wielu różnych aranżacji, jednocześnie klasycznych i nowoczesnych. Obecnie na topie są m.in. bieżniki haftowane. Co warto na ich temat wiedzieć?

Czym cechują się bieżniki haftowane?

Przez wiele lat bieżniki haftowane kojarzyły się zamierzchłymi czasami PRL. Na stołach królowały tekstylia zupełnie gładkie. Od jakiegoś czasu powoli się to zmienia. Do łask znowu wracają obrusy i bieżniki haftowane. Stanowią one świetny wybór zarówno na co dzień, jak i podczas specjalnych okazji. W czym tkwi ich fenomen?

Zacząć trzeba od tego, że haftowane tekstylia domowe są przede wszystkim bardzo efektowne wizualnie. Prezentują się elegancko i stylowo. Do wyboru są bieżniki utrzymane w dość zróżnicowanej kolorystyce. Nie powinno być więc większego problemu ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie modelu.

Kiedy warto postawić na haftowane bieżniki?

Nie da się ukryć, że haftowane bieżniki i obrusy większości osób kojarzą się ze stylistyką rustykalną, vintage, retro, ewentualnie boho. Jest w tym sporo prawdy. W tego typu wnętrzach hafty są zdecydowanie mile widziane. Na tym jednak nie koniec możliwości.

Haftowane tekstylia to świetny wybór dla wszystkich miłośników klasyki. Są one efektowne wizualnie i w zasadzie na stole nie trzeba już ustawiać żadnych innych dekoracji, gdy znajduje się na nim już haftowany bieżnik. W tym przypadku łatwo jest zresztą o przesadę.

W praktyce okazuje się, że bieżniki ozdobione haftem sprawdzają się nawet jako element aranżacji nowoczesnych. Obecnie mieszanie ze sobą różnych stylów jest bowiem na topie.

Na jaki haftowany bieżnik warto się zdecydować?

Wybór haftowanych bieżników jest na rynku coraz większy. Każdy więc na pewno znajdzie to, czego szuka. Klasyką samą w sobie są bieżniki białe. Uchodzą one też za najbardziej eleganckie. Wiele osób jednak za nimi nie przepada, bo są bardzo oficjalne. Strzałem w dziesiątkę mogą być bieżniki kolorowe np. ozdobione motywem kwiatowym. Ten wzór nigdy nie wyjdzie z mody. Prezentuje się dobrze w każdych okolicznościach.

Poza tym warto pamiętać o tym, że bieżniki haftowane mogą mieć różną wielkość i kształt. Zazwyczaj bywają prostokątne i owalne.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (6 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany