Jakie wyróżniamy style aranżacji wnętrz?   

Jak to jest być projektantem wnętrz? Niektórzy myślą, że to łatwa praca i nie trzeba mieć sporego zakresu wiedzy, aby zostać takim specjalistą. Jest to oczywiście nieprawda. Po wybudowaniu domu lub zakupie mieszkania przychodzi moment na jego wykończenie. Wtedy sami mamy okazję “pobawić się” w projektanta wnętrz. Nikt w końcu nie zabroni nam samodzielnie wystroić pomieszczenia w swoim przyszłym miejscu zamieszkania. 

Przed wybraniem się do sklepu w celu zakupu mebli czy farb, powinniśmy wszystko dokładnie rozplanować na kartce lub programie graficznym. W takim projekcie uwzględnione muszą zostać wszystkie wymiary, uplasowanie drzwi, okien i kaloryferów, a także występowanie wnęk, czy nawet krat wentylacyjnych. 

Styl industrialny 

Pomysł na stworzenie tego stylu aranżacji inspirowany jest pomysłami na zagospodarowanie przestrzeni w opuszczonych fabrykach. Nie jest to żart, a czysta prawda. Możemy zastanowić się nad wybraniem tego stylu w momencie, w którym posiadamy w pomieszczeniach duże okna, a całość jest bardzo przestronna.

Głównym motywem w tym przypadku jest uwydatnienie elementów, które normalnie chcielibyśmy jak najbardziej schować. Kluczową rzeczą jest tutaj cegła. Niestarannie rozmieszczone ceglane ściany w połączeniu z nierównomiernie wylaną farbą idealnie wpasowują się w ten klimat. Ponadto, eksponuje się również rury idące od kaloryferów czy po prostu te, które akurat przebiegają przez pokój. Modny w tym wypadku jest również beton, a raczej jego imitacja.  

Styl skandynawski 

Można powiedzieć, że przechodzimy teraz ze skrajności w skrajność. Styl skandynawski przybył do nas z północy i charakteryzuje go zdecydowany minimalizm, perfekcja i czystość. Kojarzone z tym stylem są białe ściany często z dodatkiem szarości lub ewentualnej tapety, połączone z meblami o charakterze jasnego drewna sosnowego. 

Z reguły jest tak, że meble skandynawskie mają bardzo podobne kształty. Dużo większe pole manewru istnieje jednak w ich kolorach. Dobierać możemy jasne odcienie drewna, czy również te z dodatkiem bieli i czerni. Pokoje w tym stylu kojarzone są z jasnością i możliwością poczucia się tam przytulnie. Osoby lubiące spokojne barwy i brak sporego kontrastu, a także minimalizm powinny zdecydowanie wybrać tę opcję. 

Styl rustykalny 

Rodzaj umeblowania i ogólnego wystroju pomieszczenia przeznaczony szczególnie dla ludzi lubiących wiejskie, klasyczne klimaty. Również możemy napotkać tutaj sporą ilość drewna, jednak wszystko jest w tym wypadku dużo bardziej zgodne z naturą. 

 

Drewniane klosze lamp, stare suwane drzwi, czy klasyczne, używane meble to tylko część elementów tego wystroju. Styl rustykalny również ma do czynienia z jasnością, a także miłością do natury. W drewnianych ramkach zwisają obrazy namalowanych kwiatów, które jednocześnie są przystrojone świeżo zebranymi darami natury. Ponadto, taki starszy wystrój możemy mieszać z czymś nowszym i wprowadzać różnego rodzaju kombinacje przypominające nieco styl eklektyczny. Najlepiej zastosować tego typu rozwiązanie w domach drewnianych.  

Aranżacja salonu z piecem kaflowym

Aranżacja salonu z piecem kaflowym

Pamiętasz ten ogromny piec z kaflami, który zamieszkiwał kąt w babcinym salonie? Po powrocie do domu z saneczkowego szaleństwa przyjemnie rozgrzewał dłonie i uszy. Mamy dobrą wiadomość: tradycyjne piece kaflowe wracają do łask! Podpowiadamy, jak

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (51 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Luxury Products  30 listopada 2021 14:03

  Mam zwykłe, niemodne wnętrze. Jasne ściany, bo tak lubię, totalnie klasyczną niemodną kanapę, ale wygodną. Czasami jakiś mebel przerabiam, przemalowuję, zmieniam gałki w szufladach… Dużo mebli mam też z drugiej ręki i fajnie służą. Nie ulegam wnętrzarskim modom, choć często podobają mi się trendy. Dla mnie jednak najważniejsza jest wygoda, łatwość sprzątania.

  Wybieram jednak meble z drewna, dobrze wykonane i na lata. Jest to bardziej ekologiczne.

  Odpowiedz
 2. Nina  28 lutego 2022 14:59

  A ja z kolei mam u siebie wnętrze nowoczesne, nieco z klimatem industrialnym. Nie dla mnie pomieszczenia klasyczne, z antykami. Nie mój styl. Stawiam głównie na jakość. Mam meble z prawdziwego drewna z niewielkich manufaktur, dobrej jakości oświetlenie oraz drewniane podłogi, które wiem, że przetrwają lata.
  Nie wyobrażam sobie położyć na podłodze płytek na całej powierzchni. Zdecydowanie bardziej wolę drewno.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany