Jakie wyróżniamy style aranżacji wnętrz?
Jak to jest być projektantem wnętrz? Niektórzy myślą, że to łatwa praca i nie trzeba mieć sporego zakresu wiedzy, aby zostać takim specjalistą. Jest to oczywiście nieprawda. Po wybudowaniu domu lub zakupie mieszkania przychodzi moment na jego wykończenie. Wtedy sami mamy okazję “pobawić się” w projektanta wnętrz. Nikt w końcu nie zabroni nam samodzielnie wystroić pomieszczenia w swoim przyszłym miejscu zamieszkania.
Przed wybraniem się do sklepu w celu zakupu mebli czy farb, powinniśmy wszystko dokładnie rozplanować na kartce lub programie graficznym. W takim projekcie uwzględnione muszą zostać wszystkie wymiary, uplasowanie drzwi, okien i kaloryferów, a także występowanie wnęk, czy nawet krat wentylacyjnych.
Styl industrialny
Pomysł na stworzenie tego stylu aranżacji inspirowany jest pomysłami na zagospodarowanie przestrzeni w opuszczonych fabrykach. Nie jest to żart, a czysta prawda. Możemy zastanowić się nad wybraniem tego stylu w momencie, w którym posiadamy w pomieszczeniach duże okna, a całość jest bardzo przestronna.
Głównym motywem w tym przypadku jest uwydatnienie elementów, które normalnie chcielibyśmy jak najbardziej schować. Kluczową rzeczą jest tutaj cegła. Niestarannie rozmieszczone ceglane ściany w połączeniu z nierównomiernie wylaną farbą idealnie wpasowują się w ten klimat. Ponadto, eksponuje się również rury idące od kaloryferów czy po prostu te, które akurat przebiegają przez pokój. Modny w tym wypadku jest również beton, a raczej jego imitacja.
Styl skandynawski
Można powiedzieć, że przechodzimy teraz ze skrajności w skrajność. Styl skandynawski przybył do nas z północy i charakteryzuje go zdecydowany minimalizm, perfekcja i czystość. Kojarzone z tym stylem są białe ściany często z dodatkiem szarości lub ewentualnej tapety, połączone z meblami o charakterze jasnego drewna sosnowego.
Z reguły jest tak, że meble skandynawskie mają bardzo podobne kształty. Dużo większe pole manewru istnieje jednak w ich kolorach. Dobierać możemy jasne odcienie drewna, czy również te z dodatkiem bieli i czerni. Pokoje w tym stylu kojarzone są z jasnością i możliwością poczucia się tam przytulnie. Osoby lubiące spokojne barwy i brak sporego kontrastu, a także minimalizm powinny zdecydowanie wybrać tę opcję.
Styl rustykalny
Rodzaj umeblowania i ogólnego wystroju pomieszczenia przeznaczony szczególnie dla ludzi lubiących wiejskie, klasyczne klimaty. Również możemy napotkać tutaj sporą ilość drewna, jednak wszystko jest w tym wypadku dużo bardziej zgodne z naturą.
Drewniane klosze lamp, stare suwane drzwi, czy klasyczne, używane meble to tylko część elementów tego wystroju. Styl rustykalny również ma do czynienia z jasnością, a także miłością do natury. W drewnianych ramkach zwisają obrazy namalowanych kwiatów, które jednocześnie są przystrojone świeżo zebranymi darami natury. Ponadto, taki starszy wystrój możemy mieszać z czymś nowszym i wprowadzać różnego rodzaju kombinacje przypominające nieco styl eklektyczny. Najlepiej zastosować tego typu rozwiązanie w domach drewnianych.