Jakie wino półsłodkie? Podpowiadamy jak wybrać ten trunek
Polacy kochają wina półsłodkie! Pije się je łatwo, bo doskonale zaspokajają nasz pociąg do słodkiego smaku. Wina półsłodkiego można też wypić więcej niż cięższego wina słodkiego i skomponować z większą liczbą dań. Uniwersalność – to wielka zaleta tego wina! Mimo wszystko jednak nie jest obojętne, jakie wino półsłodkie kupujemy. W tym poradniku podajemy gotowe rozwiązania – oto konkretne marki wina półwytrawnego, które pasują na różne okazje!
Wino półsłodkie – jakie to wino? Charakterystyka
Wino półsłodkie jest kategorią pośrednią. Bliżej mu do wina słodkiego, bo ma sporą zawartość cukru – od 12 do 45 g na litr trunku. To bardzo popularne wino wśród szerokiego grona odbiorców, nieprzyzwyczajonych do najbardziej wytrawnych smaków. Wina półsłodkie produkuje się z odmian winorośli, które rodzą owoce z dużą ilością cukru. Są to szczepy uprawiane w odpowiednich, ciepłych i słonecznych warunkach. Winorośli na wino półsłodkie nie służy pochmurna i deszczowa pogoda!
Jakie jest dobre wino półsłodkie? Powinna być w nim wyczuwalna wyraźna słodycz, jednak nie jako dominujące wrażenie smakowe. Np. dobre wino półsłodkie czerwone cieszy podniebienie naturalnie smakującą słodyczą, dobrze zrównoważoną przez zawarte w winie kwasy. Polecane wino półsłodkie to najczęściej takie wino, które przyjemnie pije się solo, ale które swą słodyczą nie tłumi też smaków potraw.
Wino półsłodkie – kcal w jednym kieliszku
Jakie wino półsłodkie dostarczy nam najmniej kalorii? Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, czy będzie to wino półsłodkie różowe, białe czy czerwone. Różnice w kaloryczności są niewielkie. Liczba kalorii zależy bowiem głównie od zawartości cukru. Wino czerwone półsłodkie ma ok. 144 kcal w 150 ml (jeden kieliszek). Wino białe i różowe ma jedynie kilka, kilkanaście kalorii mniej, co w ogólnym bilansie nie robi większej różnicy.
Wino białe półsłodkie – ranking. Kiedy się nim kierować?
Szukasz polecanego wina półsłodkiego? Ranking może być szybką wskazówką, z drugiej strony wiele tego typu zestawień opiera się na subiektywnych wrażeniach autora. Jeśli jest nim autorytet w dziedzinie win, warto mu zaufać i wypróbować dobre wino półsłodkie, które poleca. Zwróć na przykład uwagę na wina półsłodkie z Lidla. W serwisie WinnicaLidla.pl są one recenzowane przed dwóch ekspertów: sommeliera i testera posiadającego prestiżowy tytuł Maser of Wine.
Wina półsłodkie do 30 zł – opinie o tańszych winach
Wino Varna półsłodkie – opinie
O winie Varna wspominamy ze względu na pozytywne opinie na jego temat. Varna to wino z Bułgarii, znad Morza Czarnego. W sprzedaży dostępne jest białe i czerwone wino Varna Semi Sweet oraz Varna 1444, również białe oraz czerwone. Zdecydowanie lepsze recenzje zbiera Varna 1444. Wino półsłodkie Varna nie jest winem wykwintnym – najlepiej sprawdza się do codziennej konsumpcji.
Wino Cote półsłodkie – opinie
Łatwo dostępne i tanie jest także wino półsłodkie Cote. To bułgarskie wino z charakterystycznym rysunkiem kota na etykiecie. W sklepach możemy spotkać się z winem półsłodkim czerwonym (fioletowa etykieta) i białym (etykieta niebieska). W opiniach o tych winach czytamy, że najlepiej sprawdzają się do delikatnych dań i przekąsek (białe) oraz ciemnych mięs i łagodnych serów (czerwone). To nieskomplikowane, lekkie wina, które trafiają w większość gustów.
Wina półsłodkie Merlot – które wybrać?
Merloty to jedne z najlepszych win czerwonych na świecie. Można je ze smakiem pić jako wina młode. Są mniej garbnikowe i kwasowe niż równie popularny Cabernet Sauvignon, dlatego nierzadko Merlot dodaje się do niego dla złagodzenia smaku. Przykładem takiego wina jest włoskie Ca’del Sette Stranero Rosso Dolce. Smakuje wiśniami w rumie, herbatą i landrynkami. Pasuje do ostrych serów, pieczywa i gorzkiej czekolady.
Wino Mia półsłodkie – Tinto i Blanco
Dobre wino hiszpańskie półsłodkie do 30 zł? Mia białe lub czerwone! Mia Tinto produkowane jest ze szczepu Tempranillo, a pachnie śliwkami, fiołkami i skórką pomarańczy. W smaku wyczuwa się także jagody, pieprzne i tytoniowe nuty. Zupełnie inny charakter ma Mia Blanco. To młode wino o odświeżającym charakterze. Pozostawia posmak dojrzałych bananów, gruszek i jabłek, a także miodu. Pachnie owocowo i kwiatowo.
Jakie wino półsłodkie z Lidla? 4 propozycje
Dobre wino półsłodkie Lidl – Gewurztraminer Jean Cornelius AOC
Jean Cornelius to wino białe półsłodkie z Lidla, reprezentujące wina francuskie z Alzacji. Pachnie kwiatowo, różą i lipą, wyraźnie wyczuwalne są też nuty owocowe, dojrzała gruszka, brzoskwinia, liczi. Dzięki niskiej kwasowości pije się je szczególnie lekko. Polecamy na pierwszą część wieczoru, jako wstęp do mocniejszych, bardziej wymagających win czerwonych.
Wino półsłodkie Lidl – musujące 18K Blanc De Blancs
W WinnicyLidla znajdziemy także półsłodkie wino białe musujące. Przyjemne dla oka i jeszcze lepsze dla podniebienia! Pachnie gruszkami, bananami i kwiatem pomarańczy. W smaku do głosu dochodzi także grejpfrut. Jako musujące wino półsłodkie białe sprawdza się przede wszystkim do toastów, przystawek i owoców morza.
Wino czerwone półsłodkie Lidl – bezalkoholowy Cabernet Sauvignon
Słynny szczep Cabernet Sauvignon daje wina wysoce taniczne i dość ostre. Nasza propozycja to wino bezalkoholowe, więc nie jest aż tak wymagające, jak jego klasyczny odpowiednik. Każdy Cabernet Sauvignon, jest złożony i aromatyczny dlatego alkoholowe wersje tego wina idealnie nadają się do długoletniego dojrzewania. Wraz z upływem czasu coraz lepiej odkrywają drzemiący w nich potencjał!
Wino różowe półsłodkie Lidl – Domaine De Gagnebert Cabernet D’Anjou AOC
Bardzo lekkie i przyjemne wino różowe. Polecamy szczególnie na letnie spotkania w gronie najbliższych znajomych. Wino nie potrzebuje wykwintnego towarzystwa, świetnie poradzi sobie w towarzystwie prostych dań i przekąsek z warzyw i drobiu. Bardzo dobrze komponuje się również z deserami.
Wino półsłodkie – do czego podawać?
Jakie dobre wino półsłodkie pasuje do obiadu? Białe, jeśli podajemy ryby i owoce morza. Czerwone, jeśli będziemy jeść czerwone mięso. A jakie wino półsłodkie zaserwować na imprezie, gdy zagryzamy je tylko przekąskami? Jeśli na stole postawimy jasne, kremowe sery i pasztet na zimno, niech będzie to wino białe. Czerwone łączymy z wędlinami i twardymi gatunkami sera.
Wino białe możemy podać do deseru, jeśli jest to np. biszkopt z jasnym kremem, tarta cytrynowa, sałatka owocowa z bitą śmietaną. Czerwone lepiej sprawdzi się w przypadku wuzetki, tortu Sacher i trufli czekoladowych.
Powody, by kochać wino półsłodkie, są niezliczone. Gdyby tak jeszcze dało się znaleźć… tyle samo okazji do jego wypicia – byłoby idealnie!