Jakie wino półsłodkie? 9 ciekawych propozycji
Wybierając wino, staramy się je dopasować do podawanych potraw, ale także osób, które będą je piły. Co zrobić, gdy nie wiemy, jakie wino wolą nasi goście? Jest na to sposób. Można wybrać wino półsłodkie, dość uniwersalne w swoim smaku, odpowiadające większości osób i odpowiednie do różnych okoliczności, potraw i deserów. Zatem, jakie wino półsłodkie wybrać?
Gotz Tokaji Furmint – do deserów i nie tylko
To półsłodkie wino można podawać do deserów, ale także jako aperitif, czyli przed posiłkiem, aby nieco pobudzić apetyt. Tłoczone jest z najpopularniejszej w regionie tokajskim odmiany winorośli: furminta. Jest delikatnie kwasowe, a wyczuwalna w nim słodycz to naturalny cukier z owoców.
Petreny Siller Silver – półsłodkie truskawkowe rosé
Różowe wino, które doskonale nadaje się jako uzupełnienie deserów, a swoją barwą może zachwycić nie jedną parę młodą. To wino węgierskie produkowane w Egerze z jednej z popularniejszych odmian Kekfrankos. Świeża, truskawkowo-poziomkowa kompozycja.
Egri Korona Menoire – francuska słodycz
Doskonałe do deserów, ponieważ ma wyjątkowo owocowy i urzekający smak oraz aromat. To półsłodkie czerwone wino, przy którym możesz urządzić „babski wieczór” lub zaserwować je na luźniejszą, mniej oficjalną uroczystość.
Bodvin Sargamuskotaly – lekkość brzoskwini i słodycz miodu
To białe, półsłodkie wino z Tokaju, które doskonale nadaje się jako uzupełnienie wszelkich deserów. Ma lekko wyczuwalną nutę miodu oraz brzoskwini, przez co z pewnością zasługuje na uwagę na liście, na której prezentujemy najlepsze wina półsłodkie.
Petreny DC Harslevelu Silver – złoty medalista
To doskonałe, białe, węgierskie wino półsłodkie nagrodzone dwoma medalami. Do jego produkcji wykorzystuje się jeden z najstarszych szczepów, czyli Hárslevelű, którego liście przypominają nieco liście lipy. To wino, które można pokochać za kwartet owocowych smaków: brzoskwini, moreli, ananasa i mango.
Sanzon Fleur Sárgamuskotály – dojrzały muszkat
To wino ze słodkich winogron z domieszką minimalnej ilości owoców tropikalnych. W jego smaku odnaleźć można duet jabłek i cytrusów. Ciekawostką jest, że połowa partii tłoczona jest z całych kiści, a połowa z reguły jest wolna od szypułek.
Kunvin Muscat Ottonel Muskotaly – prawdziwe orzeźwienie
Jedna z tańszych propozycji to orzeźwiające, białe wino półsłodkie, które doskonale komponuje się smakowo z deserami oraz owocami. Zdecydowanie warte spróbowania.
Sapatio Kindzmarauli – smak Gruzji
Półsłodkie wina mają również Gruzini np. czerwone, półsłodkie wino powstałe ze szczepu Saperavi z regionu Kakheti. Idealnie harmonijne w swojej słodkości, mocne w smaku, o bogatym aromacie śliwki, wiśni i jeżyn, zaostrzonym nieco czarnym pieprzem.
Bodegas Franco-Espanolas Diamante Blanco – półsłodka Rioja
Hiszpańskie białe wino półsłodkie o złocistej barwie, które doskonale komponuje się z daniami z ryżu, ale także przystawkami, czy deserami z owocami. Warto spróbować go także w połączeniu z daniami kuchni orientalnej, której charakter podkreśla.
Decydując się na wino półsłodkie, pamiętajmy o dopasowaniu go do menu. Jeśli będzie ono mocno zróżnicowane, dobrym rozwiązaniem może być wybór kilku rodzajów wina półsłodkiego. Do wina półsłodkiego dobrze pasują m.in. tak modne latem sałatki owocowe. A jeśli nie chcemy serwować wina w kieliszku, możemy wykorzystać je w kuchni, przyrządzając najpopularniejsze potrawy z winem. Tu jednak lepiej niż wino półsłodkie sprawdzi się wino wytrawne, które perfekcyjnie podkreśli smak np. mięs.