Jakie umiejętności powinien zdobyć przedszkolak?

Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Niektóre szybciej zdobywają różne umiejętności motoryczne, inne wcześniej zaczynają mówić, jeszcze inne bardzo wcześnie próbują poznawać litery. To, że Twoje dziecko nie posiadło jeszcze jakiejś zdolności, nie musi być więc powodem do zmartwień. Jednak można wyróżnić pewne umiejętności, które w mniejszym lub większym stopniu powinien opanować przedszkolak. Sprawdź jakie!

Dziecko musi zdobyć pewne umiejętności jeszcze w przedszkolu. Dzięki temu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i mniej stresująca. Rodzice powinni wiedzieć, w jaki sposób mogą pomagać swojemu dziecku w zdobywaniu tych umiejętności. Jedną z nich jest przygotowanie do nauki czytania i pisania. Podstawą jest tutaj umiejętność głoskowania https://www.mamazone.pl/przedszkolak/gloskowanie-wyrazow-jak-nauczyc-dziecko-gloskowac-cwiczenia-przyklady/. Zgodnie z linkowaną podstroną, aby zdobyć tę zdolność, dziecko potrzebuje regularnej praktyki. Co powinno umieć dziecko w tym wieku?

Czytanie i pisanie

Okres przedszkolny stanowi dopiero wstęp do nauki czytania i pisania. Chociaż dorosłym te umiejętności wydają się banalnie proste, to dla wielu dzieci są ogromnym wyzwaniem i wymagają wiele praktyki. Dziecko w przedszkolu dopiero uczy się poprawnie konstruować zdania, poznaje też znaczenie wielu słów. To okres, w którym oswaja się z literami i książkami. Różne zabawy edukacyjne mają na celu rozbudzenie w nim ciekawości i zainteresowania się literami, co naturalnie popchnie je później do podejmowania samodzielnych prób czytania. 

Umiejętności społeczne

Dziecko kończące przedszkole powinno w sposób zrozumiały komunikować się z innymi ludźmi. Ta umiejętność obejmuje zarówno artykułowanie swoich myśli, jak i zrozumienie wypowiedzi innych osób. Dziecko w tym wieku powinno także umieć dostosować się do zasad i rozumieć czym są obowiązki. Ważną umiejętnością jest także działanie w grupie. Dzięki tym zdolnościom lepiej poradzi sobie wśród rówieśników podczas nauki w szkole podstawowej. Przedszkolak powinien także umieć się przedstawić.

Zdolności matematyczne

Już dzieci przedszkolne wykazują pewne umiejętności związane z tą dziedziną nauki. W tym wieku dziecko powinno znać cyfry i umieć liczyć na palcach. Ważne są także ogólne umiejętności związane z czasem i przestrzenią np. określanie położenia różnych przedmiotów, odróżnianie lewej i prawej strony oraz orientacja w porach roku i dnia. Te umiejętności są wstępem do rozwijania samodzielności.

Samoobsługa 

Dziecko kończące przedszkole nie jest jeszcze samodzielne, ale powinno opanować pewne umiejętności. Należy do nich np. dbanie o swoje rzeczy i opiekowanie się własną torbą czy plecakiem. Bardzo ważna jest także samodzielność w zakresie zmieniania ubrań i zakładania obuwia. Dziecko idące do szkoły powinno już całkowicie samodzielnie korzystać z toalety i dbać o podstawową higienę. Konieczna jest także umiejętność poprawnego posługiwania się sztućcami i spożywania posiłków.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (20 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany