Jakie tłuszcze są zdrowe w ciąży

Cukrzyca w ciąży do dolegliwość występująca nawet u co dziesiątej przyszłej mamy. Jej powstaniu sprzyjają pokarmy obfite nie tylko w dużą ilość cukru, ale także tłuszcze zwierzęce.Według zaleceń lekarzy podczas ciąży należy znacznie ograniczać spożycie pokarmów bogatych w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, cholesterol oraz cukry.

Tłuszcze zwierzęce w ciąży – im mniej tym lepiej

Według niedawno opublikowanych badań amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia ciężarne, które spożywały największe ilości tłuszczów zwierzęcych były o 100 % bardziej narażone na cukrzycę w ciąży niż kobiety, które spożywały ich niewiele. Cukrzyca ciężarnych to dolegliwość, która może powodować występowanie wad rozwojowych u dzieci i powikłań położniczych.

DHA dla mamy i dziecka

Kwas dokozaheksaenowy, czyli DHA pochodzący z rodziny kwasów omega-3 jest najcenniejszym tłuszczem dla przyszłej mamy i jej dziecka. Najnowsza badania kliniczne potwierdziły, że spożywanie DHA przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój oczu i mózgu u płodu i  niemowląt karmionych  piersią.

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi polskiej Grupy Ekspertów, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz ze stanowiskiem EFSA kobieta w ciąży i  karmiąca piersią powinna otrzymywać min. 200 mg DHA (kwasu dokozaheksaenowego) dziennie.

Dlaczego DHA jest ważne dla kobiet?

Kwas DHA, najlepiej przyswajalny z kwasów grupy omega – 3, to niezbędny składnik prawidłowej diety. Stanowi naturalną profilaktykę wielu powszechnych chorób m.in. miażdżycy oraz schorzeń układu sercowo-naczyniowego. To ważny materiał budulcowy dla komórek nerwowych, mózgu oraz siatkówki oka w czasie życia płodowego. Udowodniono również pozytywne działanie kwasów DHA na rozwój narządu wzroku niemowląt do 12 miesiąca.
DHA obecne jest w tłustych rybach morskich, a więc pewną ilość tych kwasów można dostarczać wraz z dobrze zbilansowaną dietą. Oznacza to spożywanie pełnowartościowych ryb morskich ryb co najmniej dwa razy w tygodniu. W przeciwnym razie zalecana jest suplementacja, aby zapobiec niedoborom tego ważnego składnika

– „Z myślą o potrzebach wszystkich przyszłych i obecnych mam oraz w odpowiedzi na najnowsze rekomendacje ekspertów  polecamy Pregna250 DHA.  To specjalnie stworzony suplement diety dla kobiet w ciąży i mam karmiących, który zawiera rekomendowaną dawkę cennego DHA„– mówi Agata ChodakowskaProduct Manager.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (149 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany