Jakie są zalety prywatnych szkół średnich?

Prywatne szkoły średnie działają w Polsce od dekad, ale dopiero od jakichś 20 lat zyskały na popularności. Niestety, nadal wiele osób myśli o nich stereotypowo i wychodzi z założenia, że w tego typu placówkach do promocji do następnej klasy wystarczy opłacenie czesnego. Prawdą jest, że na terenie kraju powstaje coraz więcej szkół prywatnych, które wyposażają uczniów nie tylko w niezbędną wiedzę, ale także w cenione na rynku pracy umiejętności.

Nauczanie dostosowane do indywidualnych potrzeb ucznia

Prywatne szkoły średnie doskonale uzupełniają się ze szkołami publicznymi. Ze względu na swoje zalety docenia je coraz więcej dorosłych. Jednym z ich największych plusów jest nauka w mniejszych klasach. W większości państwowych liceów i techników grupy są zdecydowanie przeładowane, przez co nauczyciele nie mają szans dobrze poznać każdego z uczniów i ocenić ich predyspozycje. Prywatne szkoły średnie dbają o to, żeby ich klasy liczyły mniej uczniów, dzięki czemu w czasie lekcji jest więcej czasu na indywidualną pracę z dzieckiem. Kameralne grupy wpływają też na więzi społeczne – uczniowie lepiej dogadują się między sobą, dzięki czemu zdecydowanie szybciej zaprzyjaźniają. Ze względu na to, że w szkołach prywatnych jest mniej uczniów, a ścisła współpraca z rodzicami korzystnie wpływa na budżet placówki, licealiści mogą liczyć na ciekawą ofertę zajęć dodatkowych.

Program nauczania zbliżony do oczekiwań rynku pracy

Ze względu na liczniejsze zasoby finansowe i bardziej empatyczne podejście do uczniów, szkoły prywatne doskonale znają i rozumieją potrzeby rynku pracy. Dotyczy to nie tylko metod nauczania – mniejsze grupy sprzyjają licznym warsztatom i pracy grupowej – ale już samym profilom klas. Przykładowo, uczniowie Szkół Kreatywnych – technikum w Szczecinie – mają szansę zdobyć wiedzę z zakresu projektowania gier komputerowych, grafiki komputerowej i komunikacji wizualnej. Warto zauważyć, ze wiele tego typu miejsc powstaje pod patronatem uczelni wyższych, dzięki czemu uczniowie współpracują z osobami doskonale znającymi daną branżę oraz wyposażonymi nie tylko w wiedzę teoretyczną, ale także w praktyczne umiejętności.

Szkoły prywatne bardziej rozwijają zainteresowania

Budżet i szanse na wzmocnienie więzi między rówieśnikami to nie jedyne zalety szkół prywatnych. Tego typu placówki dają dzieciom szersze możliwości. Nie dość, że mogą dobrać profil klasy do swoich indywidualnych preferencji, to jeszcze oferowane są im liczne zajęcia pozalekcyjne, dzięki którym mogą rozwijać hobby. W publicznych szkołach nie działają one zbyt prężnie, a często dużym problemem jest brak opiekunów. W szkołach prywatnych nie stanowi to ograniczenia, a lepsze wyposażenie generuje więcej możliwości.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (55 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany