Jakie są rodzaje alergii?

Alergia dopaść może każdego z nas. Statystyki pokazują, iż większość pierwszych objawów alergii pojawia się jeszcze w okresie niemowlęcym, jednak coraz częściej słyszymy, iż ktoś, kto nigdy nie miał żadnego uczulenia, zaczyna cierpieć na objawy alergii w wieku dorosłym. Wyróżniamy kilka rodzajów alergii.

Alergia wziewna

Najczęściej pojawia się wiosną i latem w okresie pylenia, choć może utrzymywać się przez cały rok. Alergeny dostają się do organizmu przez drogi oddechowe. Objawy to: napady kichania, wodny katar, swędzenie w nosie, drapanie w gardle, zapalenie spojówek, infekcje górnych dróg oddechowych. Do najpowszechniejszych alergenów wziewnych należą: roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pyłki roślin, zarodniki pleśni.

Jak wygląda leczenie alergii wziewnej?

Gdy nie ma możliwości uniknięcia wziewnych alergenów, należy podjąć środki, które pomogą złagodzić objawy. Do najpopularniejszych należą dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe II generacji. Są to produkty, które nie uzależniają i nie powodują uczucia zmęczenia i znużenia. Do leczenia alergii wziewnej świetnie sprawdzi się Claritine w tabletkach lub syropie. Lekarz może zalecić także specjalne kortykosteroidy w postaci kropli do oczu lub aerozolu do nosa.

Alergia pokarmowa

Pojawia się, gdy organizm reaguje negatywnie na alergeny zawarte w pożywieniu. Najczęstsze objawy to: bóle brzucha, biegunka, wysypka. Może pojawić się także obrzęk krtani, duszności, a także chrypka, katar i kaszel. Jeżeli chodzi o alergeny, to uczulać może praktycznie wszystko, aczkolwiek do najpowszechniejszych należą: orzechy, jaja, białka mleka krowiego, ryby i owoce morza, gluten, cytrusy, ziarna zbóż, owoce oraz warzywa.

Leczenie alergii pokarmowej – jak wygląda?

Leczenie alergii pokarmowej jest najbardziej skomplikowane, ponieważ wymaga zazwyczaj stosowania specjalnej diety, wykluczającej uczulające pokarmy. W cięższych przypadkach dietę eliminacyjną można wspomóc leczeniem farmakologicznym.

Alergia kontaktowa

W tym rodzaju alergeny dostają się do organizmu przez skórę. Substancjami, które uczulają najczęściej, są: detergenty, kosmetyki, barwniki zawarte w odzieży, materiały, z których tworzona jest biżuteria. Najpowszechniejszym objawem jest swędząca wysypka w miejscu kontaktu z alergenem. Może dojść do łuszczenia się skóry. Czasem pojawiają się także dolegliwości podobne do tych, występujących przy alergii wziewnej, czyli kaszel, chrypka, wodnisty katar czy zaczerwienione oczy.

Jak leczyć alergię kontaktową?

Alergię kontaktową możemy leczyć również lekami przeciwhistaminowymi, takimi jak loratadyna (claritine) czy cetyryzna. Dla przyspieszenia efektów lekarz może zapisać maść ze sterydem na receptę.

Istnieje kilka rodzajów alergii, które wywołują nieprzyjemne objawy. Czasem trudno jest ustalić, co nas uczula, dlatego konieczne jest zrobienie testów alergicznych. Najskuteczniejsze radzenie sobie z alergią przebiega poprzez wykonanie odczulania w gabinecie lekarskim, jednak i takie zabiegi nie zawsze pomagają. Najlepiej jest unikać alergenu, który powoduje objawy, a kiedy nie jest to możliwe, łagodzić dolegliwości lekami przeciwhistaminowymi oraz innymi dostępnymi metodami, najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Alergia – Całoroczny kalendarz dla alergików

Alergia – Całoroczny kalendarz dla alergików

Prawdopodobnie każdy słyszał i wie co nieco o alergii: że przychodzi wiosną, że alergik kicha na łące, że mając alergię, trzeba żyć w sterylnych warunkach. Prawda jest taka, że alergia to problem całoroczny, uczulają nas

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (97 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Biomedka  1 września 2020 10:43

    Mój tata ma niestety alergie na pyłki roślin, które kwitna latek, więc w lipcu mocno cierpi z tego powodu i musi brać odpowiednie leki przeciwhistaminowe, bo bez tego ani rusz.

    Odpowiedz
  2. Skosa Sandra  1 września 2020 14:29

    Na szczęście nie jestem alergikiem i rzadko co mnie uczula.

    Odpowiedz
  3. janka1312  1 września 2020 21:25

    ja wiosną ciągle psikam 🙂

    Odpowiedz
  4. ewalub  13 grudnia 2020 13:06

    Alergie potrafią wymęczyć. Całe szczęście, że ich nie mamy. Ale widzę u rodziny i znajomych.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany