Jakie są przyczyny nieregularnych miesiączek ?

Miesiączka u kobiet trwa od 3 do 7 dni w odpowiednich dla każdej z nas odstępach czasu – raz w miesiącu. Po kilku latach od pojawienia się jej po raz pierwszy, nasz cykl się stabilizuje – niektóre z nas są w stanie przewidzieć nie tylko dzień jej pojawienie, ale nawet godzinę. Co więcej potrafimy nawet regulować domowymi sposobami termin miesiączki. Wiemy jak opóźnić okres lub jak wywołać okres. Jakie są więc przyczyny nieregularnych miesiączek ?

Bol-brzucha

Miesiączka u kobiet trwa od 3 do 7 dni w odpowiednich dla każdej z nas odstępach czasu – raz w miesiącu. Po kilku latach od pojawienia się jej po raz pierwszy nasz cykl się stabilizuje – niektóre z nas są w stanie przewidzieć nie tylko dzień jej pojawienie, ale nawet godzinę. Potrafimy także regulować miesiączkę – na przykład wiemy jak przyspieszyć okres przy pomocy domowych środków.

Obfitość krwawienia może się różnić w zależności od kobiety. jedne z nas tracą ok. 12 łyżeczek krwi, inne jedynie cztery. Również bolesność miesiączek, czy napięcie przedmiesiączkowe występuje z różnym natężeniem.

Nieregularność miesiączek można stwierdzić na podstawie odchyłów od normy, czyli miesiączek sprzed kilku poprzednich miesięcy. Do nieregularności zaliczamy zarówno opóźnienia, jak i wcześniejsze krwawienie. Bardzo skąpe krwawienie lub bardzo obfite krwawienie, a także okres przedmiesiączkowy, jeśli towarzyszy mu duże rozchwianie emocjonalne, mocne wzdęcia, bóle głowy , czy silne skurcze.

Przyczyny nieregularnych miesiączek – Ciąża

W ciąży ciało kobiety produkuje inny poziom hormonów, które powodują zatrzymanie miesiączki. W niektórych przypadkach miesiączka jednak nie ustępuje, a zamiast tego staje się lżejsza, pojawia się później. Jeśli jest szansa, ze możesz być w ciąży koniecznie udaj się do swojego ginekologa.

 Przyczyny nieregularnych miesiączek – Stres

Stres jest jedną z najczęstszych przyczyn nieregularnych miesiączek. Jest za to odpowiedzialny kortyzol, czyli hormon stresu. Może wpływać na ilość estrogenu lub progesteronu w naszym ciele. W takiej sytuacji warto zwolnić, zrelaksować się i popracować nad radzeniem sobie ze stresem, lub zerwać z czynnikiem stresogennym.  Oczywiście najpierw warto skonsultować się z lekarzem i ustalić powód nieregularnych miesiączek!

 Przyczyny nieregularnych miesiączek – Dieta

Innym czestym powodem nieregularnego cyklu może być nasza dieta. A dokładnie waga, którą posiadamy. Kobiety z dużą niedowagą, bądź duża nadwagą mogą mieć nieregularne miesiączki lub te mogą nawet zaniknąć. Dlatego warto jest przyjrzeć się swojemu wskaźnikowi BMI i podjąć decyzję po konsultacji z ginekologiem i dietetykiem nad zmianą naszej diety – na mniej, lub bardziej kaloryczną i zdrowszą.

Przyczyny nieregularnych miesiączek – Wysiłek fizyczny

Nasze ciała potrzebują odpowiedniej ilości energii by przechodzić miesiączkę. Jeśli spalasz za dużo kalorii, Twój organizm nie będzie miał skąd jej wziąć przy menstruacji!

Przyczyny nieregularnych miesiączek – Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna reguluje cykl miesiączkowy, jednak pierwsze kilka miesięcy może go właśnie rozregulować. Szczególnie jeśli swoje tabletki przyjmujesz nieregularnie, często zdarza Ci się pomiąć dawkę. Również, jeśli starasz się przesunąć swoją miesiączkę za pomocą hormonów powinnaś mieć świadomość, że Twój cykl może nieco zwariować. Również tabletki antykoncepcji awaryjnej mogą powodować rozregulowanie cyklu.

 Przyczyny nieregularnych miesiączek – Alkohol

Nasza wątroba bierze udział w metabolizmie estrogenu i progesteronu. Częste spożywanie dużych ilości wysokoprocentowych napojów może powodować uszkodzenie wątroby i zaburzyć naszą równowagę hormonalną.

 Przyczyny nieregularnych miesiączek – Zespół wielotorbielowatych jajników

Inaczej nazywany zespołem policystycznych jajników, zespołem Steina-Leventhala, czy jajnikowym zespołem dysmetabolicznym. Jest to dość częsta przypadłość, która powoduje powstawanie m.in. licznych torbieli, wzrostu męskich hormonów, trądziku, otyłości, a także nieregularnych miesiączek.

 Przyczyny nieregularnych miesiączek – Menopauza

Przychodzi taki czas, w życiu każdej kobiety, gdy posiom hormonów odpowiedzialnych za zdolności rozrodcze, a tym samym miesiączki zaczyna się zmieniać. Nieregularne miesiączki mogą rozpocząć się nawet na 10 lat przed ich zanikiem.

Przyczyny nieregularnych miesiączek – Przyjmowanie leków

Każdy lek może wpłynąć na nasz cykl miesiączkowy zaburzając metabolizm hormonalny. W sytuacji, gdy przez długi czas brałaś lekarstwa Twoja miesiączka może opóźnić się o dzień, czy dwa.

Każde nieregularności miesiączkowania powinnyśmy zgłaszać naszemu ginekologowi podczas najbliższej wizyty – mogą być również jej powodem. Przedstaw mu wszystkie objawy nieregularności miesiączki. Wykonaj wszystkie zlecone badania, w ten sposób lekarz będzie mógł ustalić działania, które wyregulują Twój cykl – terapię hormonalną, zmianę diety, plan ćwiczeń, czy metody obniżające poziom stresu.

Nie powinnyśmy lekceważyć zmian, jakie zachodzą w naszym organizmie, bez względu w jakim jesteśmy wieku i jakie mamy plany dotyczące ciąży.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,27 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  10 marca 2015 08:39

  Bardzo ważny artykuł. Trzeba przypominać, że nie zawsze brak miesiączki oznacza ciąże.

  Odpowiedz
 2. martucha180  10 marca 2015 12:15

  Choroby tarczycy!

  Odpowiedz
 3. Dominika Zając  10 marca 2015 14:12

  Ostatnio szukałam nawet takich artykułów, ponieważ przez kilka lat brałam regularnie leki, po odstawieniu ich mój okres spóźniał się aż o 16 dni, także zgadzam się z lilkawodna ważne jest, aby przypominać, że nie tylko ciąża czy choroby mają wpływ na spóźnione miesiączki, ale też przyjmowane przez nas leki 😉

  Odpowiedz
 4. oskarek1995  10 marca 2015 15:48

  ja niestety mam nieregularne, ale pewnie przez to że mam sporą niedowagę…

  Odpowiedz
 5. basiaj  10 marca 2015 19:48

  W odpowiednim wieku problem znika.

  Odpowiedz
 6. bbo  10 marca 2015 20:08

  Nieregularne miesiączki to zmora nie tylko nastolatek…

  Odpowiedz
 7. magda  11 marca 2015 08:47

  Dobre miejsce na takie artykuły trafią do młodych dziewczyn

  Odpowiedz
 8. Kinia  11 marca 2015 22:11

  U mnie powodem był stres.

  Odpowiedz
 9. Hidari11  22 marca 2015 15:25

  Obecnie to dziwnym zjawiskiem, coraz rzadszym są regularne menstruacje. Wymienione wyżej czynniki są obecne codziennie i codziennie burzą homeostazę

  Odpowiedz
 10. girlblack  22 marca 2015 20:00

  też mam nieregularne..

  Odpowiedz
 11. Ewelina  27 maja 2015 21:30

  nic nowego…. a ja mam nieregularne i jakos to sie nie zmieniło, ani po ciąży ani po tabletkach

  Odpowiedz
 12. gusia.  3 sierpnia 2015 10:19

  Przy nieregularnych cyklach warto wykonać badanie w 2 fazie cyklu progesteronu,bo może być za niski i jest przyczyną problemu.Jeśli tak, to lekarz przepisze preparat hormonalny,który uzupełni jego niedobór.O ile nie ma innej przyczyny,nasze problemy po kuracji mogą odejść w niepamięć.

  Odpowiedz
 13. malinowaja  30 listopada 2017 08:59

  Ja też niestety z tym się borykam. Któregoś miesiąca w ogóle nie miałam..

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany