Jakie są przeciwwskazania do zażywania tabletki „dzień po”?

Tabletka „dzień po” może ochronić pacjentkę przed zajściem w nieplanowaną ciążę, jednak nie każdy może bezpiecznie korzystać z antykoncepcji awaryjnej. Przed wystawieniem e-recepty na antykoncepcję awaryjną lekarz sprawdzi, czy można stosować lek w danym przypadku. Jakie są przeciwwskazania?

Czym są i jak działają tabletki „dzień po”?

Tabletki „dzień po” to antykoncepcja awaryjna, stosowana jako opcja ratunkowa w przypadku odbycia współżycia bez ochrony antykoncepcyjnej bądź z wadliwym zabezpieczeniem. Nie należy jednak mylić tabletki wczesnoporonnej i tabletki „dzień po”. Jak działają pigułki awaryjne? Podstawowy mechanizm ich działania opiera się na opóźnianiu owulacji, dzięki czemu zyskuje się czas na obumarcie uwolnionych do dróg rodnych kobiety plemników. Tabletka „dzień po” nie powoduje przerwania ciąży już istniejącej, czyli nie działa wczesnoporonnie – ważne zatem, aby przyjąć ją możliwie najszybciej, zanim jeszcze dojdzie do ciąży.

Biorąc pod uwagę to, jak działają tabletki „dzień po”, nie powinno się zwlekać z połknięciem pigułki. Ich skuteczność zależy od czasu spożycia – im wcześniej od niezabezpieczonego stosunku, tym lepiej. Dlatego w przypadku problemów z umówieniem stacjonarnej wizyty u lekarza, może  pomóc konsultacja zdalna – przykładem może być tabletka dzień po na stronie tabletkadzienpo.pl, gdzie może zostać przepisana pacjentce zaledwie w kilka minut. To duża oszczędność czasu, a w tym przypadku jest kluczowe, by zapobiec nieplanowanemu poczęciu.

Tabletka „dzień po” – przeciwwskazania

W Polsce antykoncepcja awaryjna może być kupiona wyłącznie na receptę, a tłumaczy się to kwestiami bezpieczeństwa pacjentek i zapobieganiem nadużyciom. Nie każda kobieta, która obawia się, że jej ostatni stosunek może prowadzić do niechcianej ciąży, będzie mogła bezpiecznie połknąć tabletkę „dzień po”. Dlatego tak ważna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. W czasie wywiadu medycznego specjalista sprawdzi, czy w indywidualnym przypadku nie ma przeciwwskazań, by kobieta mogła przyjąć tabletkę „dzień po”. Przeciwwskazania wykluczają wystawienie pacjentce e-recepty na antykoncepcję ratunkową.

Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek „po” – Escapelle i ellaOne. Ze względu na inne składniki obu preparatów również ich przeciwwskazania do stosowania nieco się różnią. Podstawowym przeciwwskazaniem w obu przypadkach jest nadwrażliwość na substancję czynną bądź pomocniczą. W przypadku ellaOne będzie to nadwrażliwość pacjentki na octan uliprystalu, a w przypadku Escapelle – nadwrażliwość na lewonorgestrel. Przeciwwskazania do jednego z tych leków nie zawsze wykluczają stosowanie drugiego.

Kto jeszcze powinien uważać na stosowanie tabletek „po”?

Nadwrażliwość pacjentki na składniki leku nie jest jedyną kwestią, jaką lekarz powinien sprawdzić w czasie wywiadu medycznego, zanim wystawi e-receptę. W obu przypadkach przeciwwskazaniem jest istniejąca już ciąża lub podejrzenie tej ciąży na podstawie występujących objawów. W przypadku ellaOne szczególnej konsultacji z lekarzem wymagają pacjentki z ciężką astmą oraz ciężką chorobą wątroby. W przypadku Escapelle ulotka wspomina o ciężkich zaburzeniach wątroby, hamującej wchłanianie leku – chorobie jelita cienkiego (np. Leśniowskiego-Crohna), a oprócz tego o występującej w przeszłości ciąży pozamacicznej bądź zapaleniu jajowodów.

Dla lekarza przy wywiadzie medycznym mogą mieć znaczenie też takie kwestie jak zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, stosowanie niektórych leków, czy też częstotliwość wcześniejszego stosowania antykoncepcji ratunkowej. Wykluczenie przeciwwskazań jest niezbędne do wystawienia e-recepty na tabletki „dzień po”. Skutki uboczne leku mogą się jednak pojawić również u pacjentek, które nie mają przeciwwskazań medycznych do jego stosowania, czego należy być świadomym, decydując się na antykoncepcję awaryjną.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (25 głosów, średnia: 4,20 z 5)
loading... zapisuję głos...