Jakie są przeciwwskazania do wszczepiania implantów zębowych?
Pomimo poprawy jakości opieki stomatologicznej miliony ludzi cierpi z powodu niepełnego uzębienia – najczęściej z powodu próchnicy, chorób przyzębia czy urazów. Przez wiele lat jedynymi rozwiązaniami były protezy lub mosty, obecnie jednak dostępne są implanty zębów. Czy każdy może skorzystać z tej możliwości? Niestety istnieją pewne przeciwwskazania.
Co to są implanty zębowe?
Pacjenci często zastanawiają się, co wybrać: implanty czy korony? Mało osób jednak wie, że tak naprawdę te dwie rzeczy najczęściej potrzebują siebie nawzajem i działają jak partnerzy. Implant zębowy to tytanowa śrubka stanowiąca substytut korzeni zębów. Wszczepia się ją w kość żuchwy lub szczęki, by odtworzyć prawidłowo działający i pięknie wyglądający nowy ząb. Następnie mocowane jest uzupełnienie protetyczne – przeważnie korona dopasowana kolorystycznie do reszty uzębienia, która odtwarza ząb. W przypadku uzupełnienia protetycznego większej ilości zębów mocuje się wówczas tzw. most stomatologiczny, który może odtworzyć kilka zębów, a nawet cały łuk.
Rodzaje implantów zębowych
Implanty zębowe mogą różnić się nie tylko materiałem, ale również metodą wszczepienia. W kwestii materiału wyróżnia się implanty tytanowe i ceramiczne. Największą popularnością cieszy się pierwsza opcja, ponieważ tytan jest świetnie tolerowany przez tkankę kostną.
Możemy również podzielić implanty ze względu na proces wszczepienia, czyli na jednofazowe i dwufazowe. Pierwsze rozwiązanie charakteryzuje się możliwością montażu implantu razem z przymocowaniem korony podczas jednej wizyty. Z kolei proces dwufazowy polega na wkręceniu implantu, a następnie przez 3-6 miesięcy zachodzi proces osteointegracji, czyli implant zrasta się z otaczającymi go tkankami kostnymi. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, wówczas zakłada się koronę lub inną odbudowę.
Cena implantów zębowych
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ ostateczny koszt uzależniony jest od wielu czynników, a poszczególne gabinety mogą mieć inne cenniki. W zależności od systemu implantologicznego, koszt wszczepienia implantów w Dental Fraternity w Warszawie to przedział między 2500 a 3700 złotych. Należy przy tym pamiętać, że cena nie zawiera odbudowy protetycznej – założenie implantu wraz z protezą to wydatek rzędu 5-6 tysięcy złotych.
Przeciwwskazania do założenia implantów zębowych
Chociaż implanty zębowe mogą być wszczepiane w bardzo wielu przypadkach, to niestety rozwiązanie to nie jest możliwe dla wszystkich. Przeciwwskazania możemy podzielić na względne i bezwzględne. O ile te pierwsze są modyfikowalne, tak w drugim przypadku specjaliści rozkładają ręce.
Przeciwwskazania względne:
- wiek – implanty powinny być wszczepiane u osób, u których zakończył się rozwój kostny. Jest to ważne dla odpowiedniej stabilizacji implantu. Niektórzy specjaliści rekomendują nie przeprowadzać zabiegu u osób poniżej 21. roku życia;
- ciąża – ze względu na konieczność wykonania zdjęć RTG oraz późniejszej farmakoterapii nie przeprowadza się zabiegu u pacjentek w ciąży;
- choroby przyzębia – tkanki przyzębia muszą być zdrowe, by z sukcesem zakończyć całą procedurę;
- miejscowe stany zapalne;
- zbyt mała masa tkanki kostnej – w takim przypadku niezbędny jest zabieg chirurgiczny mający na celu regenerację kości i podniesienie dna zatoki szczękowej;
- bruksizm;
- palenie tytoniu;
- niektóre choroby i leki, np. nieunormowana cukrzyca;
- alkoholizm lub narkomania;
- słaba higiena jamy ustnej.
Przeciwwskazania bezwzględne:
- AIDS;
- choroby nowotworowe;
- choroby psychiczne;
- zaburzenia układu krzepnięcia;
- choroba Parkinsona.