Jakie są powody dla których najczęściej wybiera się terapię jako para?

Terapia par polecana jest związkom znajdującym się w kryzysie o różnorakim podłożu. Przeznaczona jest dla partnerów walczących ze sobą nawzajem i głęboko nieszczęśliwych, a mimo to wykazujących chęć pozostania w związku. Jej celem jest pomoc w uzyskaniu bliskości i satysfakcji w byciu razem.

Jakie są powody dla których najczęściej wybiera się terapię jako para

Terapia par – jaki jest jej cel?

Bycie w związku wiąże się z koniecznością mierzenia się na co dzień z różnymi problemami. Jeżeli partnerzy potrafią ze sobą konstruktywnie rozmawiać, nierzadko są w stanie samodzielnie pokonać wiele trudności. Jednak kiedy zawodzi komunikacja, a konflikt narasta, konieczna okazuje się terapia par. Im szybciej para zdecyduje się na skorzystanie z tej formy pomocy, tym lepiej. Jakie są jej cele? Wśród zadań terapii par znajdują się przede wszystkim: pomoc w rozpoznaniu źródeł konfliktu i w racjonalnym rozwiązaniu go, uświadomieniu sobie wzajemnych oczekiwań, określeniu zasad funkcjonowania związku i pełnienia ról.

Terapia par – kiedy warto z niej skorzystać?

Kłopoty mogą zdarzyć się w każdym związku i na każdym etapie jego trwania. Powody, które kierują pary na terapię, mogą być rozmaite. Zwykle wymienia się wśród nich częste kłótnie, konflikty rodzinne, trudność w komunikacji, rozbieżne potrzeby, dążenia i wizje związku. Dodatkowo nadmierną kontrolę, różnice poglądów, nieumiejętność wyrażania swoich potrzeb, frustrację, ubogą intymność i niezadowolenie z życia seksualnego. Terapia par polecana jest, kiedy partner nie potrafi zaakceptować tego, że każdy jest inny i uparcie próbuje dopasować drugą osobę do siebie.

Z terapii par korzystają związki doświadczające negatywnego wpływu rodzicielstwa lub życia zawodowego na relację. Innymi powodami korzystania z terapii par jest zazdrość i zdrada, podejrzliwość, ograniczanie swobody, obniżanie wartości partnera, wzajemna zależność emocjonalna. Terapia wskazana jest, kiedy partnerzy odczuwają poczucie oddalenia, niezrozumienia i osamotnienia oraz niespełnionych oczekiwań lub nieuzasadnionych pretensji. Na terapię par decydują się niekiedy nawet osoby będące w związku, który nie doświadcza żadnych problemów, jednakże mają świadomość stojących wyzwań. Poprzez spotkania ze specjalistą pragną nabyć umiejętność radzenia sobie z ewentualnymi kryzysami w przyszłości i z rozmysłem budować wzajemne relacje. Doskonałym tego przykładem są związki międzynarodowe i międzykulturowe.

Oprócz wskazań do terapii par nie sposób nie wspomnieć o czynnikach wykluczających korzystanie z niej. Specjaliści są zdania, że terapii par nie powinno się podejmować, kiedy doszło do przemocy między partnerami. Dodatkowo w sytuacji stwierdzenia u jednego lub obojga z nich choroby psychicznej bądź problemu uzależnienia. Przeciwwskazaniem do jej realizacji jest bycie w podwójnym związku i przypadki, kiedy następuje wzajemne oskarżanie, obwinianie, przerzucanie odpowiedzialności, niechęć, niedostateczna motywacja bądź zapadła decyzja o rozstaniu. Jednak gdy mimo pewnych słabości i chwil zwątpienia ludziom na sobie zależy i darzą się uczuciem, powinni szukać pomocy dla swojego związku u doświadczonego terapeuty. Terapia par pozwoli zatrzymać się na moment, razem przyjrzeć się istniejącym problemom i szukać rozwiązania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (103 głosów, średnia: 4,64 z 5)
loading... zapisuję głos...