Jakie są pierwsze objawy menopauzy? 5 symptomów, które mogą oznaczać, że jesteś w okresie perimenopauzy

Nasze życie to długa droga składająca się z etapów. Z niemowlęcia przechodzimy w wiek dziecięcy, by następnie burzliwie wejść w okres dojrzewania. Z zakompleksionej nastolatki stajemy się świadomymi siebie młodymi kobietami. Wchodząc w wiek średni nieuchronnie zbliżamy się do etapu zwanego okresem przekwitania. I bardzo często budzi on w kobietach niepokój.

Hormony odgrywają w naszym życiu dużą rolę. Ich obecność zapewnia prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Kiedy dochodzi do powolnego zmniejszania się ilości progesteronu i estrogenów, czemu towarzyszy również stopniowe wygaszanie się czynności jajników, mówimy o pierwszych, mało zauważalnych symptomach klimakterium. Pojawiają się one krótko po 40. i oczywiście nie oznaczają one jeszcze przekwitania. Kiedy zatem spodziewać się tego etapu w swoim życiu i jakie są pierwsze objawy menopauzy – staramy się wyjaśnić w naszym artykule.

Jakie są pierwsze objawy menopauzy

Źródło: unsplash.com

Jakie są pierwsze objawy menopauzy? 5 symptomów, które mogą oznaczać, że jesteś w okresie perimenopauzy

Światowa Organizacja Zdrowia terminem menopauza określa ostatnie krwawienie miesięczne. Klimakterium poprzedza okres zwany perimenopauzą i charakteryzuje się występowaniem pewnych określonych dolegliwości. To one właśnie zwiastują zachodzące w naszym ciele zmiany. Warto te sygnały płynące z naszego organizmu obserwować i kontrolować – to właśnie w tym okresie często dochodzi od rozwoju cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca i naczyń, wzrasta również ryzyko zachorowanie na nowotwory. Dbaj zatem o regularne wizyty u lekarza!

Pierwsze objawy menopauzy pojawiają się tuż po 47. roku życia, jednak moment, kiedy dokładnie występują jest kwestią indywidualną, uwarunkowaną wieloma czynnikami. Po okresie perimenopauzy następuje właściwa menopauza, która oznacza ostatnie krwawienie miesięczne. Wiek, w którym kobiety przechodzą menopauzę jest zależny od liczby pęcherzyków Graffa obecnych w jajnikach. U pań, u których pierwsza miesiączka pojawiła się stosunkowo późno, statystycznie częściej klimakterium występuje w młodszym wieku niż w populacji ogólnej.

 

 

Jak rozpoznać zbliżającą się menopauzę?

 

a) zaburzenia cyklu miesiączkowego

Zaczyna się od zaburzeń cyklu miesiączkowego o różnym stopniu i charakterze. Na początku można zaobserwować skracanie się okresu pomiędzy kolejnymi krwawieniami. Występować mogą cykle bezowulacyjne, a w końcowym etapie ma miejsce stopniowe wydłużanie się okresu między miesiączkami. Aż do chwili kiedy krwawienie bezpowrotnie zanika.

W niektórych przypadkach bywa odwrotnie, tzn. cykle menstruacyjne ulegają wydłużeniu – nawet do 60 dni. Wahaniom podlega również czas trwania samej miesiączki. Krwawienia mogą wtedy utrzymywać się nawet 10–14 dni. W takiej sytuacji należy pamiętać o kontroli morfologii krwi, po to, by uchwycić moment pojawiającej się niedokrwistości.

b) uderzenia gorąca

Innym, dokuczliwym symptomem zbliżającej się menopauzy są uderzenia gorąca. Związane są zaburzeniami procesu termoregulacji, zogniskowane są w okolicach głowy i szyi. Pojawiają się jako gwałtowna fala ciepła przepływające od głowy poprzez szyję w kierunku tułowia

 

c) dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym

Pojawiają się dysfunkcje układu moczowo-płciowego. Najczęściej występującą jest zapalenie dróg moczowych. Wiele kobiet skarży się też na bolesne stosunki płciowe, które wynikają z nadmiernej suchości pochwy. W tym okresie obserwują także wiotczenie tkanek nie tylko w obrębie skóry. Podobne procesy dotyczą tkanek miednicy, dochodzi do obniżenia macicy i wysiłkowego nietrzymania moczu. Przyczyną tych zmian jest spadek poziomu stężenia estrogenów.

 

d) zmiany nastroju

Wiele kobiet zauważa u siebie zmiany w zachowaniu psychospołecznym. Przeważa wtedy postawa roszczeniowa wypełniona uczuciem lęku. Do tego dochodzą trudności w podejmowaniu decyzji, a także nadmierna płaczliwość.

 

e) inne

Większość pań zgłasza uczucie kołatania serca czy zaburzenia snu (trudności z zasypianiem, budzenie wcześnie rano, jeszcze przed budzikiem).

 

 

Co przyspiesza wystąpienie menopauzy?

Na wystąpienie wcześniejszej menopauzy mają wpływ uwarunkowania genetyczne. Zatem jeśli nasza matka weszła w ten okres dość wcześnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pójdziemy w jej ślady. Nie bez znaczenia jest też stosowanie używek, palaczki narażone są na szybsze wystąpienie pierwszych objawów klimakterium. Wśród czynników przyśpieszających okres przekwitania wymienia się również czynniki środowiskowe (zamieszkiwanie obszarów wysokogórskich); endokrynologiczne, czyli zaburzenia miesiączkowania około 40. roku życia czy usunięcie jajników. Ponadto stosowanie leków obniżających poziom estrogenów oraz choroby układu immunologicznego czy cukrzyca wpływają na wcześniejsze wystąpienie menopauzy.

Natomiast takie czynniki, jak otyłość, liczne ciąże i porody mogą wpływać na jej opóźnienie. Wśród innych okoliczności opóźniających wystąpienie pierwszych objawów wymienia się także stosowanie w przeszłości tabletek antykoncepcyjnych i umiarkowane spożycie alkoholu.

 

Jak łagodzić objawy menopauzy?

Przyjmowanie hormonów, najczęściej w formie doustnej, pozwala częściowo łagodzić nieprzyjemne objawy menopauzy. Jednak hormonalna terapia zastępcza niesie ze sobą również pewno ryzyko (rak piersi, powikłania zakrzepowo-zatorowe), dlatego uważa się, że kobiety, które nie mają dokuczliwych objawów menopauzy lub obciążone są dużym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, nie powinny jej stosować. Innym sposobem pozwalającym ograniczyć dokuczliwe objawy jest stosowanie diety bogatej w naturalne hormony – fitoestrogeny. Na rynku jest dostępnych wiele produktów zawierających estrogeny pochodzenia roślinnego. Przykładem może być soja i siemię lniane.

Na uderzenia gorąca doskonale sprawdza się pluskwica, a na nadmierne pocenie – szałwia i jemioła. Możesz również wypić szklankę zimnej wody lub zanurzyć dłonie w zimnej wodzie. Bardzo ważną rolę odgrywa regularna aktywność fizyczna – około 2–3 razy w ciągu tygodnia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (98 głosów, średnia: 4,34 z 5)
loading... zapisuję głos...