Jakie są konsekwencje stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Pigułki antykoncepcyjne znamy od wielu lat, naukowcy ciągle odkrywają jednak nowe efekty ich zażywania przez kobiety . Istnieją plusy i minusy antykoncepcji hormonalnej. Co jednak przeważa?  Przeczytajcie poniżej.

Odkąd człowiek poznał dokładnie procesy związane z płodnością, pigułka antykoncepcyjna uważana jest za najskuteczniejszy środek antykoncepcyjny. Według ostatnich doniesień ta metoda ma również pozytywny wpływ na zupełnie inną część ciała.  Naukowcy ogłosili bowiem, że hormonalne środki antykoncepcyjne mogą zmieniać funkcjonowanie mózgu. Według badań porównawczych prowadzonych wśród kobiet przyjmujących pigułkę oraz tych, które jej nie stosowały, panie używające tej metody mają powiększoną część mózgu zwaną hipokampem. Dzięki temu mają lepszą pamięć i większą łatwość wykonywania ruchów.

Minusy hormonalnej antykoncepcji

W ostatnich latach pigułka ma jednak nie najlepszą prasę. Już samo zapoznanie się z  listą możliwych działań niepożądanych przedstawionych na ulotce dołączonej do opakowania nie jest przyjemne. Kobiety często rezygnują z tego sposobu antykoncepcji, gdyż boją się, że obniży się ich libido. Powszechne jest też przekonanie, że hormony sprzyjają nadwadze. Można kupić nawet specjalne preparaty działające osłonowo przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, które mają pomóc w zachowaniu równowagi biologicznej organizmu i zapobiec wielu skutkom ubocznym.
Choć to zadziwiające, największym minusem jest jednak nieskuteczność tej metody antykoncepcji. Według stanowiska Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z 2011 roku, co piąta stosująca ją kobieta zapomina przyjąć dwie lub więcej tabletek przypadających na jeden cykl. Oznacza to, że nie jest zabezpieczona przed niepożądaną ciążą.

Co ma wspólnego antykoncepcja z antybiotykami?

Powszechną zmorą kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną są również nawracający dyskomfort zapalenia miejsc intymnych. W powszechnej świadomości wiadomo, że to antybiotyki osłabiają florę bakteryjną całego organizmu, jednak coraz więcej kobiet przekonuje się również na własnej skórze, że podobnie działają doustne środki antykoncepcyjne. Dzieje się tak, gdyż pigułka zmienia równowagę biocenozy pochwy.
Warunkiem prawidłowego funkcjonowania układu moczowo-płciowego jest  naturalne kwaśne środowisko pochwy, które zapewniają bakterie kwasu mlekowego. Stanowią one naturalną ochronę, przed wnikaniem chorobotwórczych drobnoustrojów.

trivagin

Verco – wellness is our challenge

– ? Paniom przyjmującym doustne środki hormonalne w  utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej w pochwie pomogą starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego, które można znaleźć w nowoczesnych probiotykach ginekologicznych np. Trivaginie.?? tłumaczy Agata Chodakowska, Product Manager.
Jakąkolwiek metodę antykoncepcji wybieramy warto pamiętać o tym, jaki wpływ będzie ona miała na nasze zdrowie intymne i w razie wątpliwości omówić to z ginekologiem. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Pokrewny artykuł: Ciąża objawy ? czy to znaczy, że będę matką?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (207 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. adita55  13 stycznia 2012 13:15

  Ja na bazie własnych doświadczeń odradzam kazdej kobiecie branie tego świństwa!!!! Skutki ciągna sie miesiącami, latami! Zastanówcie się więc czy warto sie truć?!

  Odpowiedz
 2. Izabela88  11 lutego 2012 16:24

  Ja myślę ze tabletki są okropne ale jakoś trzeba się zabezpieczać. Nie każdego stać na zastrzyki spiralę czy plastry.
  Ja na razie muszę je przyjmować ale to ostatnie opakowanie już nigdy ich do ust nie włożę.Mają straszne działanie na organizm. Zanim zaczęłam je brać byłam zdrowa ale chorowały moje jajniki i własnie żeby je wyleczyć biorę tabletki.
  I się zaczęło po pierwszym opakowaniu bóle brzucha problemy z piersiami żołądkiem jelitami pajączki na nogach itp…….HORROR!!!!!!!!

  Odpowiedz
 3. pysia04  8 marca 2012 20:08

  Również odradzam branie tabletek, konsekwencje ponoszone później…….jednym słowem NIE WARTO!!!

  Odpowiedz
 4. marti93  3 kwietnia 2012 11:38

  A ja biorę plastry, gdyż mam problemy z żołądkiem i tabletek nie mogę brać. Początkowo trochę przytyłam i się zle czułam ale tak po za tym jestem zadowolona..szkoda tylko, że u nas jest tylko jeden rodzaj plastrów i nie ma tańszych;/

  Odpowiedz
 5. jola1822  6 maja 2012 22:57

  ja po 2 latach stosowania, odstawiłam tabletki.
  miałam większość negatywnych skutków.
  stosowałam 3 rodzaje tabletek i żadne mi nie odpowiadały.
  jednak najgorszym skutkiem był spadek libido-
  no bo po co tabletki, skoro przy ich braniu na sex miałam ochotę 2 razy w miesiącu albo rzadziej??
  to mija się z celem
  również odradzam tabletki

  Odpowiedz
 6. Kasia  27 grudnia 2012 14:58

  Ja miałam problemy z żyłami, obrzęki, bóle głowy. Tabletki odstawiłam i teraz używam Cyclotestu. Jak dla mnie to zmiana na plus.

  Odpowiedz
 7. malutka93  9 stycznia 2013 18:43

  Ja planuje brać tabletki antykoncepcyjne, mam prawie 20 lat, wcześniej zabezpieczałam się z chłopakiem prezerwatywa, ale mam strasznie nieregularny okres, i już nie raz robiłam test ciązowy, jedank były negatywne, nie chce już więcej przeżywać takiegi stresu, dlatego postanowiłam brać pigułki, jednak to co teraz tu przeczytałam dało mi do myslenia.

  Odpowiedz
 8. stokrotkapolna  16 marca 2017 04:53

  Warto się zabezpieczać. Jak wiem z mojego doświadczenia,to badania są wykonywane prawidłowo we wszystkich placówkach. nabijanie tutaj ludzi, żeby chodzić prywatni i przepłacać.Szkoda kasy

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany