Jakie projekty domów można znaleźć w sprzedaży i czym kierować się przy ich wyborze?

Z upływem lat podejście ludzi do wielu kwestii bardzo się zmieniło. Zmienił się sposób życia, stosunek do natury oraz ich spojrzenie na dom i rodzinę. Nic dziwnego, że aktualnie nasze domy wyglądają nieco inaczej. Projekt domu ma zaspokajać nie tylko potrzeby funkcjonalne, ale również ma być jak najbardziej energooszczędny oraz idealnie wpisywać się w otoczenie, w którym zostanie zrealizowany.

Jakie projekty domów można znaleźć w sprzedaży

Współcześni inwestorzy chcą żyć nie tylko wygodnie, ale przede wszystkim tanio. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia samego wyglądu. Coraz częściej śledzone są trendy w projektowaniu. Inwestorzy chcą mieszkać modnie i stylowo. Przeanalizujmy zatem, jakie projekty domów można znaleźć na rynku i czym kierować się przy ich wyborze.

Projekty domów parterowych

W przeciągu ostatnich lat projekty domów parterowych nieustannie cieszą się ogromną popularnością. Zarówno te duże, z efektowną, rozłożystą bryłą, jak i te małe, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 60 m2. Rozłożyste domy parterowe najczęściej z wielospadowym dachem nadają poczucie większego prestiżu. Wydają się być także bardziej reprezentacyjne, niż projekty domów z użytkowym poddaszem. Tego typu domy zajmują jednak więcej miejsca na działce, co wymusza na inwestorach posiadanie dużej działki. Małe projekty domów parterowych są natomiast doskonałą alternatywą dla mieszkania w bloku. Bez problemu zmieszczą się na niewielkiej lub wąskiej działce. Projekty domów parterowych są odpowiedzią na potrzeby inwestorów poszukujących domu bez barier architektonicznych, w którym życie rodzinne będzie mogło skupiać się na jednym poziomie. Będą idealne dla młodych par rozpoczynających wspólną drogę, z planami powiększenia rodziny, jak również dla osób starszych, dla których schody są barierą.

Projekty domów z użytkowym poddaszem

Projekty domów parterowych

Projekty domów, które posiadają użytkowe poddasze to najbardziej popularna kategoria projektów  wybierana przez inwestorów. Tego typu projekty zdecydowanie łatwiej usytuować na działce dzięki mniejszej, w porównaniu z rozłożystymi domami parterowymi, powierzchni zabudowy. Projekty domów z użytkowym poddaszem uważa się za bardziej energooszczędne w porównaniu z projektami domów parterowych. Zwarta bryła budynku, najczęściej o regularnym kształcie, dużo mniejsza powierzchnia dachu w stosunku do powierzchni użytkowej, gwarantuje bowiem mniejsze straty ciepła. Domy z poddaszem to również praktyczny podział stref użytkowych pomiędzy oba piętra. Parter, który stanowi część dzienną, skupia najczęściej życie rodzinne. Poddasze natomiast gwarantuje intymną strefę nocną, do której wstęp mają jedynie mieszkańcy.  Projekty domów z użytkowym poddaszem najczęściej wybierane są przez osoby posiadające niewielkie lub wąskie działki oraz takie o nieregularnych kształtach.

Projekty domów piętrowych

Projekty domów z użytkowym poddaszem

Jeszcze kilka lat temu mówiąc o domach piętrowych z płaskim dachem, na myśl przychodziły głównie tzw. kostki, które były wszechobecne za czasów nudnego budownictwa PRL-u i były jedynym dostępnym projektem.  Obecnie, projekty domów piętrowych wracają do łask. Współczesne projekty domów piętrowych  mają ciekawą bryłę, praktyczny układ pomieszczeń oraz oryginalną elewację. Z całą pewnością różnią się od tych sprzed kilkunastu lat. Domy piętrowe to przede wszystkim brak skosów. Pełnowartościowa wysokość obu kondygnacji to maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej. Wybór tego typu projektu to również możliwość uzyskania dużej powierzchni mieszkalnej nawet na niewielkich działkach. Brak skosów to również brak ograniczeń przy aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Projekty domów piętrowych najczęściej wybierane są przez inwestorów, którym marzy się projekt bardziej oryginalny i nietypowy. Bardzo często decydują się na nie również rodziny wielopokoleniowe, bowiem na każdej z kondygnacji można zrobić oddzielne, komfortowe mieszkanie.

zdjęcia nadesłane przez partnera artykułu

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...