Jakie oświetlenie na taras?

Możesz wybrać latarnię jakby wyjętą z XIX-wiecznej powieści lub zdecydować się na lampę, która imituje kamień. Wszystko zależy od wyglądu samego tarasu a także od tego, gdzie mieszkasz.

Lampy inspirowane tradycyjnymi latarniami dziś już rzadko wykonane są z mosiądzu czy żelaza i nie są na gaz. Zwykle efekt starego metalu został uzyskany dzięki wykorzystaniu lżejszego tworzywa, a nowoczesne żarówki pozwalają oszczędzić na rachunkach za prąd. Poza tym jednak to oświetlenie wyglądają identycznie jak na starych obrazach przedstawiających londyńskie czy warszawskie ulice. Takie lampy zewnętrzne z Castoramy mogą mieć formę stojącą, kinkietu montowanego obok drzwi, a nawet efektownie wisieć na łańcuchu u sufitu. Najlepiej uzupełnią kamienice, stare domy i nowe budownictwo, które nawiązuje stylem do przeszłości.

Pniak z wkładką

Wspomniana we wstępie lampa w kształcie kamienia rzeczywiście znajduje się w ofercie jednego ze sklepów. Działa ona dzięki technologii solarnej: nagrzewa się w dzień, by oddawać światło w nocy. Kamień będzie wyglądał naturalnie w przypadku tarasów położonych na parterze. Jeśli masz zejście do ogrodu, możesz ustawić ją na skalniaku lub zastąpić nią jeden z otoczaków obramowujących ścieżkę, by nie rzucała się w oczy. Inne warianty tego typu oświetlenia to światło w pieńku drzewa czy kłodzie.

Świetnie wyglądają też lampy zamontowane bezpośrednio w podłożu. Oprawa najazdowa to prosta lampka LED umieszczona w płytkim otworze w ziemi. Wygląda nowocześnie i zapewnia dobre oświetlenie, przy którym można bezpiecznie wyjechać z garażu czy wybrać się wieczorem do ogrodu. Kilka takich lampek wpuszczonych w podłogę będzie wyglądało ciekawie na rogach większych tarasów.

By było nowocześnie

Nowe budownictwo wymaga nieco innego oświetlenia, niż stare domy. Przy geometrycznych bryłach wykończonych metalem, kamieniem czy szkłem dobrze prezentują się kinkiety o podobnej formie. Możesz wybrać takie przypominające reflektor, które świetnie sprawdzą się na tarasie i przed domem. Podobne da się też zamontować w podłożu. Jeśli wybierzesz takie z ruchomą głowicą, będziesz mógł korzystać z zakresu 180 stopni, jeśli chodzi o regulowanie oświetlenia.

Problemem w blokach i budownictwie wielorodzinnym jest zamontowanie oświetlenia w ten sposób, by nie przeszkadzało sąsiadom. Jeśli masz taki problem na tarasie, wybierz kinkiety dające punktowe oświetlenie skierowane ku dołowi. Oświetlą stół czy krzesła umieszczone na balkonie, ale nie będą przeszkadzały sąsiadom z dołu czy z naprzeciwka tak jak silniejsze reflektory o szerszym zakresie świetlnym.

Do ozdoby tarasów niezależnie od ich wielkości i umiejscowienia sprawdzają się lampki solarne podobne do tych choinkowych. Działają dzięki energii słonecznej i dają delikatny blask. Co ważne, nie musisz ich podłączać do kontaktu i nie wpływają na wysokość rachunków za prąd. Możesz nimi owinąć poręcz czy zawiesić u sufitu i cieszyć się ich subtelnym blaskiem każdego wieczora. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to by panel solarny znajdował się w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (208 głosów, średnia: 4,31 z 5)
loading... zapisuję głos...