Jakie ogrzewanie do pokoju dziecka wybrać – praktyczne wskazówki
W pokojach dziecięcych koniecznie umieszcza się rozmaite typy wyposażenia, które wpływają na komfort wnętrza oraz zapewniają maluchom bezpieczną przestrzeń do zabawy, nauki i wypoczynku. Jedną z najważniejszych instalacji jest oczywiście właściwie dobrane ogrzewanie – nieodzowny element każdego wnętrza mieszkalnego w naszym klimacie.
Jakie produkty grzewcze umieścić w pokoju dla najmłodszych? Czym się kierować podczas poszukiwań? Kilka wskazówek i inspiracji przedstawimy w dzisiejszym artykule.
Ogrzewanie do pokoju dziecka – jak zadbać o komfort cieplny najmłodszych?
Gdy urządza się pierwszy pokój dla nowego członka rodziny, przykłada się wagę do wszystkich detali. Niezmiernie ważna jest kwestia prawidłowego dobrania urządzeń grzewczych, by w pokoju dziecka panowały zawsze idealne warunki. Zwłaszcza u najmłodszych należy szczególnie dbać o kwestię temperatury we wnętrzu. Niemowlaki nie mają bowiem w pełni wykształconego ośrodka termoregulacji, co oznacza, że temperatura ich ciała może się szybko zmieniać w zależności od warunków otoczenia.
Gdy wybiera się ogrzewanie i ustawia temperaturę we wnętrzu, trzeba zatem pamiętać o tym, by nadmiernie nie wychłodzić ani nie przegrzać malucha. Powinno się ustawić temperaturę w pomieszczeniu na ok. 20-22 stopnie w ciągu dnia. W nocy należy zadbać o to, by była o 2 stopnie niższa. To nieco więcej niż rekomenduje się dla starszych dzieci i dorosłych, u których w pokojach można już swobodnie utrzymać temperaturę na poziomie ok. 20 stopni w ciągu dnia i 18 stopni w nocy.
Klasyczne systemy grzejnikowe czy ogrzewanie podłogowe – jakie rozwiązania grzewcze wybrać?
Jako ogrzewanie do pokoju najmłodszych można wykorzystać zróżnicowane rozwiązania – od klasycznych kaloryferów, przez grzejniki przenośne, po ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne, jak choćby to, które oferuje Econovli. Każde z nich wyróżnia się specyficznymi cechami i może sprawdzić się w konkretnych warunkach i wnętrzach.
Grzejniki w pokoju dziecka – dlaczego warto je wybrać?
Najprostszym sposobem na zapewnienie ciepła w domowych wnętrzach są grzejniki podłączone do instalacji centralnego ogrzewania z kotłem. Zapewniają one optymalne warunki we wszystkich domowych wnętrzach i pozwalają idealnie wyregulować parametry grzewcze dla każdego z wnętrz.
Aby jednak grzejniki odpowiednio spełniały swoją rolę, a przy tym były w pełni bezpieczne dla najmłodszych, powinny znaleźć się poza ich zasięgiem, by zmniejszyć ryzyko poparzenia. Jeżeli natomiast kaloryfery lub grzejniki przenośne znajdują się w miejscu dostępnym dla pociech, warto wybrać rozwiązania bez ostrych krawędzi, o które maluchy mogłyby się zranić w czasie zabawy.
Grzejniki podłączone do centralnego pieca to rozwiązanie praktyczne i ekonomiczne, które sprawdza się równie dobrze w budownictwie jednorodzinnym, jak i w budynkach zamieszkiwanych przez wiele rodzin.
Czy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe do pokoju najmłodszych?
Inną ciekawą opcją jest ogrzewanie podłogowe. Można zdecydować się na system rurek pod wierzchnią warstwą podłogi, w których krąży woda podgrzewana w pompie ciepła. Woda przekazuje transportowane ciepło do podłogi, a stamtąd roznosi się ono po całym wnętrzu. Podobnie funkcjonuje ogrzewanie podłogowe elektryczne, w którym zamiast rurek i wody stosuje się matę grzewczą, podłączoną do sieci energetycznej.
Co zyskuje się dzięki takiemu rozwiązaniu? Przede wszystkim to komfort równomiernie ciepłej powierzchni, co sprawdza się zwłaszcza przy najmłodszych często bawiących się właśnie na podłodze. Taki system gwarantuje optymalny rozkład temperatur (cieplej przy podłodze niż w wyższych partiach wnętrza), co sprzyja dobremu samopoczuciu. Co więcej ogrzewanie podłogowe nie prowadzi do wzmożonego unoszenia się kurzu i roztoczy, przez co świetnie sprawdza się w pokojach małych alergików.
W końcu warto wspomnieć o tym, że ogrzewanie podłogowe, choć początkowo wiąże się z nieco bardziej skomplikowanymi pracami remontowymi, zapewnia później większą ustawność wnętrza i nie zajmuje cennego miejsca, dzięki czemu da się zmieścić więcej przydatnych elementów i zaaranżować praktyczny i przytulny pokój. Sporo inspiracji na wystrój pojawia się choćby na stronie: projektydomypasja.com.pl.
Skuteczne i bezpieczne ogrzewanie dla najmłodszych
Ogrzewanie w pokoju dziecka powinno być zarówno praktyczne (energooszczędne, wydajne, proste w obsłudze), jak i zapewniać pełen komfort i bezpieczeństwo małych użytkowników. Warto zawczasu dobrze zaplanować rozmieszczenie grzejników lub rozważyć ukrycie niemal całej instalacji pod powierzchnią podłogi, by pokój dziecka stał się jeszcze wygodniejszy.