Jakie objawy daje stan zapalny? Czym go leczyć?

Ludzki organizm, który wyczuwa zagrożenie, zaczyna się bronić. Reakcję tę nazywamy stanem zapalnym, który ma na celu usunięcie szkodliwych czynników. W warunkach prawidłowych stan zapalny ulega samoistnemu ograniczeniu, jednak istnieją sytuacje, w których odpowiedź organizmu będzie tak silna, że może stać się niebezpieczna dla zdrowia. W takim przypadku należy pomyśleć o zwalczeniu stanu zapalnego.

Jakie objawy daje stan zapalny

 

Dlaczego powstaje stan zapalny?

Stan zapalany jest pierwszą odpowiedzią organizmu na powstające w nim uszkodzenia. Najczęściej kojarzy się on nam z rozwojem infekcji i bardzo często to właśnie wtedy mamy z nim do czynienia. Stan zapalny może zostać wywołany także innymi uszkodzeniami tkanek, m.in. oparzeniem czy urazem mechanicznym.

Najczęstsze przyczyny stanu zapalnego to:

  • reakcje odpornościowe organizmu;
  • czynniki fizyczne (np. urazy mechaniczne);
  • czynniki chemiczne (spowodowane np. przez substancje żrące);
  • czynniki fizjologiczne;
  • czynniki biologiczne (bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty);
  • martwica.

Jak objawia się stan zapalny?

Ze stanem zapalnym może wiązać się szereg objawów. Najczęstsze z nich to:

  • podwyższona temperatura ciała;
  • zaczerwienienie;
  • obrzęk;
  • ból;
  • upośledzenie funkcji uszkodzonej tkanki;
  • wysięk.

Diagnostyka stanu zapalnego

Najprostszym sposobem na potwierdzenie obecności stanu zapalnego jest wykonanie badania morfologii krwi oraz OB, które mogą wykazać nieprawidłowości w ilości białych krwinek oraz płytek krwi. Wskaźnikiem stanu zapalnego bywa także czynnik CRP.

Jak leczyć stan zapalny?

Stan zapalny jest naturalną reakcją obronną organizmu i w większości przypadków bywa samoistnie ograniczany. Czasem jednak przybiera na sile, a wtedy należy rozpocząć jego zwalczanie, gdyż nieleczony może przerodzić się w stan przewlekły, który często prowadzi do stałego uszkodzenia tkanki.

Aktualnie dostępnych jest dość dużo substancji, które skutecznie pomagają zmniejszyć stan zapalny. Najpowszechniejsze są leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), z których najstarszy jest kwas acetylosalicylowy. Do nieco nowszych zaliczamy między innymi ibuprofen, ketoprofen czy naproksen. Leki te wraz z działaniem przeciwzapalnym wykazują także właściwości przeciwbólowe.

Inną grupą leków stosowanych przy stanach zapalnych są tzw. sterydy, czyli glikokortykosteroidy, które wykorzystywane są głównie w chorobach autoimmunologicznych, alergiach czy układowych chorobach zapalnych. W przeciwieństwie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, sterydy w większości są dostępne na receptę i należy je przyjmować na wyraźne wskazanie lekarza.

Stan zapalny jest oznaką, że w naszym organizmie coś się dzieje. Gdy dolegliwości nie mają dużego nasilenia, warto naszemu ciału pozwolić walczyć z zagrożeniem samodzielnie. Jeżeli jednak przybierają na sile (pojawia się wysoka gorączka, wysięk, mocne obrzęki), najlepiej zastosować Aspirin w celu złagodzenia objawów. Więcej informacji na temat leku znajduje się na stronie internetowej https://aspirin.pl/.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (50 głosów, średnia: 4,58 z 5)
loading... zapisuję głos...