Jakie metody wybielania oferuje stomatologia estetyczna?

Zmiana trybu życia Polaków spowodowała duże zainteresowanie zabiegami wybielającymi zęby. Zdrowe, białe zęby stały się pożądanym elementem wizerunku, który nadaje pewności siebie i ułatwia kontakty międzyludzkie na wielu płaszczyznach, np. zawodowych czy prywatnych.

wybielanie-zębów

Wybieramy pasty wybielające lub przeprowadzamy domowe kuracje. Jednak najlepsze efekty osiągniemy w gabinecie stomatologii estetycznej. Możemy wybrać metodę wybielania, polegającą na naświetleniu zębów specjalną lampą. Zanim dentysta przystąpi do wybielania, musi sprawdzić stan jamy ustnej – czy nie ma próchnicy i innych zmian chorobowych. Preparatów wybielających nie można nakładać, gdy pacjent ma ubytki, ponieważ zastosowany środek może doprowadzić do zapalenia miazgi a w konsekwencji konieczne będzie leczenie kanałowe. Wymagane jest także wyleczenie ewentualnej choroby dziąseł, usunięcie kamienia i osadu z zębów.

Skaling i piaskowanie

Na wygląd i estetykę zębów ma również wpływ kamień nazębny. Czasem samo pozbycie się go sprawia, że zęby odzyskują dawną biel i połysk.

Jednak na szybkość tworzenia się osadu i kamienia ma wpływ wiele czynników m.in. higiena jamy ustnej, dieta, picie kawy, herbaty, wina, palenie papierosów . Płytkę nazębną powinno się usuwać w zależności od szybkości jej powstawania, ale nie rzadziej niż raz do roku. Ma to związek przede wszystkim z naszym zdrowiem. Kamień nazębny to siedlisko bakterii, które może spowodować poważne stany zapalne dziąseł.

Jedną z metod usuwania płytki nazębnej jest skaling. Zabieg trwa niecałą godzinę i jest bezbolesny. Uzupełnieniem tego zabiegu jest piaskowanie, które również nie sprawia bólu, natomiast pacjentowi może towarzyszyć dyskomfort związany z podrażnieniom dziąseł. Zazwyczaj w ciągu paru godzin dolegliwości mijają.

Jeżeli powyższe metody nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, pozostają bardziej zaawansowane sposoby na bielsze zęby. Jednak zanim do nich przystąpimy, warto wcześniej się przygotować, stosując co najmniej przez kilka tygodni pastę do zębów nadwrażliwych. Tym sposobem przygotujemy zęby do wybielania i unikniemy uczucia nadwrażliwości na zmianę temperatur, która występuje przez jakiś czas po zabiegu.

Nakładki lub lampa

Obecnie stomatologia estetyczna oferuje dwa sposoby na wybielenie zębów: wykorzystując nakładki na zęby lub lampę. Oba sposoby są bezpieczne dla zębów, ponieważ nie niszczą szkliwa i nie zwiększają skłonności do powstawania ubytków.

W gabinecie stomatologicznym możemy wypróbować metodę polegającą na naświetlaniu zębów specjalną lampą. Dentysta nakłada na zęby żel utleniający, który za pomocą lampy naświetlany jest przez około 45 minut. Efekt jest widoczny już po pierwszej wizycie.

Drugi sposób to wybielanie za pomocą nakładek. Stomatolog wykonuje specjalnie dla pacjenta nakładkę, którą wypełnia się środkiem wybielającym. Nakładki zostawia się na zębach przez całą noc. Pierwsze efekty powinny być widoczne po kilku dniach.

Zamiana wypełnień zębów – „plomb”

Niestety żadna z metod wybielania nie zadziała na „plomby” i uzupełnienia protetyczne. Jeżeli ich odcień jest dopasowany do obecnego koloru zębów, po zabiegu wybielania będą wyglądały nawet na ciemniejsze. Dlatego w takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę wymianę „plomb”, szczególnie tych które są widoczne podczas mówienia czy uśmiechania się.

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu wybielania:

zły stan zębów, choroby dziąseł, ciąża, karmienie piersią, uczulenie na którykolwiek ze składników wybielających, osoby poniżej 16 roku życia a także jak wynika z najnowszych badań – osoby palące.

Przy regularnej higienie jamy ustnej, efekt wybielania powinien utrzymać się przez ok. 2-3 lata. Aby wydłużyć ten okres, po zabiegu  należy przejść na tzw. białą dietę – przez okres 2 tygodni zaleca się zrezygnować z potraw i napojów barwiących takich jak kawa, herbata, wino czerwone, cola, owoce (np.jagody) i warzywa (np.marchewki).

Artykuł poleca Klinika Stomatologiczna CANDEO

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,28 z 5)
loading... zapisuję głos...