Jakie kwasy można używać wiosną i latem? Przygotuj cerę na nowy sezon!

Myślałyście, że kwasy można używać wyłącznie jesienią i zimą. Nic bardziej mylnego? Okazuje się, że niektóre rodzaje nadają się także na cieplejszy sezon. Są delikatniejsze niż te, które wykorzystuje się w chłodnym sezonie za to przynoszą bardzo dobre rezultaty, więc śmiało można po nie sięgać, by zregenerować cerę. Dziś odpowiemy na pytanie jakie kwasy można używać wiosną i latem.

Spis treści:

piękna cera

Nie każdy rodzaj kwasów nadaje się do stosowania przez cały rok/Fot. cookie_studio, Freepik

Dlaczego warto używać kwasów wiosną i latem?

W czasie ciepłego sezonu skóra także potrzebuje systematycznego złuszczania. Ale uwaga: jedynie przy użyciu kwasów „całorocznych”, czyli tych, które bez problemu możemy stosować niezależnie od pory roku. W procesie tym nie tylko usuwany jest zrogowaciały naskórek, a więc cera nabiera świeżości i gładkości. Dzięki takiemu zabiegowi skóra jest przede wszystkim widocznie rozjaśniona, a przebarwienia ulegają redukcji. Wiadomo, że w czasie ciepłego okresu w roku cera jest narażona na większą dawkę promieniowania słonecznego, więc pojawienie się na niej przebarwień jest kwestią czasu. Dlatego sięgając po kwasy mamy szansę nieco je rozjaśnić, a także poprawić poziom nawilżenia skóry, która w tym czasie łatwo ulega przesuszeniu. Jakie kwasy można używać wiosną i latem? Pora się przekonać!

Jakie kwasy można używać wiosną i latem?

Niestety nie po wszystkie zabiegi na bazie kwasów możemy przeprowadzić wiosną i latem. Istnieją jednak i takie, których działanie jest na tyle delikatne, że nie powoduje widocznego złuszczania naskórka. Gwarantują one zatem subtelny efekt, bo ich stężenie nie jest zbyt wysokie. Ponadto ich zaletą jest to, że skóra po całym procesie nie schodzi płatami, więc po tego rodzaju zabiegach nie musimy zaszywać się w domu do czasu aż nasz wygląd będzie bardziej „wyjściowy”.

Kwas azelaionowy

To idealna propozycja dla osób borykających się z problemem przebarwień. Nie tylko je skutecznie rozjaśnia, ale także redukuje widoczność zatkanych porów. Poza tym kwas azelaionowy znajduje także zastosowanie w walce z trądzikiem różowatym. Tutaj także wykazuje działanie rozjaśniające widoczność wyprysków, ale także ma właściwości przeciwzapalne i przeciwzaskórnikowe.

pielęgnacja cery

Po zabiegach kwasami ważna jest ochrona przeciwsłoneczna skóry/Fot. The Yuri Arcurs Collection, Freepik

Kwas migdałowy

Wykazuje działanie antybakteryjne, więc sprawdzi się u osób ze skórą trądzikową i łojotokową. Doskonale oczyszcza pory. Wiosną i latem można z niego korzystać pod warunkiem, że właściwie dobierze się jego stężenie Najlepiej, aby było ono na poziomie 1-2%. W przeciwnym razie w późniejszym kontakcie skóry ze słońcem i wysoką temperaturą może dojść do podrażnień.

Kwas mlekowy

Nadaje się do każdego rodzaju skóry. was mlekowy można stosować latem i wiosną, bo zabieg z jego wykorzystaniem działa na cerę delikatnie poprawiając jej nawilżenie oraz elastyczność, dając efekt lekkiego liftingu. Świetnie nadaje się do cery przesuszonej, bo dzięki delikatnemu złuszczeniu naskórka poprawia lepsze wchłanianie się w jego powierzchnie kosmetyków. Cera po zabiegi staje się promienna i miękka.

Kwas bursztynowy

Polecany osobom z cerą dojrzałą, ponieważ nie tylko odnawia naskórek i wpływa na opóźnianie procesów starzenia, ale także redukuje zmiany pigmentacyjne. Działa niczym silny antyoksydant oraz zmniejsza zaczerwienienia.

dbanie o skórę

Skóra potrzebuje złuszczania także wiosną i latem/Fot. prostock-studio, Freepik

Kwas laktobionowy

Dedykowany jest przede wszystkim skórze dojrzałej, bo dzięki niemu wzrasta produkcja kolagenu i elastyny w komórkach naskórka przez co niweluje powierzchniowe zmarszczki. Zabieg przynosi też doskonałe rezultaty w przypadku osób ze skórą wrażliwą i naczynkową. Kwas laktobionowy wzmacnia naczynka krwionośne i sprawia, że ich widoczność jest wyraźnie zredukowana i działa łagodząco na podrażnienia.

Kwas ferulowy

To kolejny rodzaj kwasy, który działa delikatnie zapewniając subtelny efekt depigmentacyjny, a także poprawia sprężystość i jędrność. Do tego działa on antyoksydacyjnie, więc skutecznie walczy z wolnymi rodnikami. Kwas ferulowy ma także właściwości przeciwzapalnie przez co zauważalnie przyspiesza procesy gojenia, a także chroni przed promieniowaniem UV.

Kuracje kwasowe w gabinetach polecane jesienią i zimą

Zabiegi z wykorzystaniem kwasów o wysokim stężeniu polecane są na chłodny sezon. O tej porze roku promieniowanie słoneczne jest mniejsze. Z tego względu wykonując złuszczanie naskórka na jego głębszych warstwach jest w tym czasie mniej ryzykowne. Kwasy, które wykorzystuje się do zabiegów w sezonie jesień-zima to salicylowy, pirogronowy czy glikolowy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (12 głosów, średnia: 4,83 z 5)
zapisuję głos...