Jakie informacje musi zawierać wypowiedzenie umowy OC?

Umowa podpisana z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym trwa 12 miesięcy. Po tym czasie możesz ją przedłużyć lub skorzystać z oferty innego ubezpieczyciela. Jeśli decydujesz się na drugie rozwiązanie, koniecznością będzie wypowiedzenia umowy OC pojazdu. Dowiedz się, jakie informacje musi zawierać taki dokument, aby był uznany za skuteczny. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel pojazdu ma prawo do zmiany ubezpieczyciela. Wiąże się to jednak z koniecznością dopełnienia formalności – złożeniem wypowiedzenia umowy. 

Kiedy można wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu?

Istnieje kilka przypadków, kiedy można wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu. Każdy z nich rządzi się nieco innymi prawami w zakresie obowiązujących terminów. 

Wypowiedzenie umowy OC można złożyć:

  • na koniec okresu ubezpieczeniowego – dokument musi trafić do ubezpieczyciela co najmniej dzień przed wygaśnięciem umowy;
  • po automatycznym przedłużeniu polisy OC – wypowiedzenie można złożyć w dowolnym momencie, ale należy zrobić to jak najszybciej, by nie zaszła konieczność zapłacenia wysokiej sumy za aktywność polisy;
  • po zakupie używanego auta – wypowiedzenie umowy OC możesz złożyć w dowolnym momencie; jednak im wcześniej się na to zdecydujesz, tym większy zwrot składki otrzyma sprzedawca; 
  • w przypadku chęci rezygnacji z umowy zawartej na odległość – ubezpieczający ma na to 30 dni od daty podpisania umowy. 

Warto pamiętać, że wypowiedzenia umowy OC nie trzeba składać w przypadku kradzieży pojazdu lub szkody całkowitej. Po wyrejestrowaniu auta w urzędzie koniecznością jest jedynie złożenie ubezpieczycielowi stosownego oświadczenia.

Jak powinno być skonstruowane wypowiedzenie umowy OC?

Nie istnieje jeden konkretny druk, który należy wypełnić w celu złożenia rezygnacji z ubezpieczenia OC. Nie oznacza to jednak, że wypowiedzenie umowy może przyjąć dowolną formę. Koniecznością jest zawarcie kilku obowiązkowych elementów.

Przede wszystkim należy podkreślić, że wypowiedzenie umowy OC musi mieć formę pisemną. Całość powinna być opatrzona własnoręcznym podpisem właściciela auta (każdy współwłaściciel także musi się podpisać, o ile takowi są przypisani do pojazdu).

Obowiązkowe elementy wypowiedzenia umowy OC to:

  • data i miejsce sporządzenia dokumentu;
  • dane osobowe i dane adresowe właściciela samochodu;
  • numer rejestracyjny auta;
  • numer aktualnej polisy.

Warto dodać także podstawę prawną (w zależności od tego, jaki jest powód składania wypowiedzenia OC). Dzięki temu towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie miało wątpliwości co do zasadności złożenia takiego dokumentu. 

Jeśli chodzi o sposób dostarczenia wypowiedzenia, dostępnych jest wiele możliwości. O szczegółach w tym zakresie dowiesz się więcej z tego artykułu: https://rankomat.pl/samochod/wypowiedzenie-umowy-oc. Znajdziesz tam m.in. wskazówki dotyczące wysyłki wypowiedzenia umowy online.  

Pamiętaj! Jeśli wypowiadasz umowę zawartą na odległość lub polisę nabytą wraz z pojazdem, musisz mieć wykupione nowe ubezpieczenie. Bardzo ważne jest zachowanie ciągłości ubezpieczeniowej – choćby jednodniowa przerwa może skutkować karą finansową nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. 

Ubezpieczenie NNW komunikacyjne – co to jest, co obejmuje, jakie ma limity?

Ubezpieczenie NNW komunikacyjne – co to jest, co obejmuje, jakie ma limity?

Gdy ucierpisz w wypadku, którego sprawcą jest drugi kierowca, sytuacja jest prosta – należy Ci się odszkodowanie z jego OC. Ale co wtedy, gdy sam spowodujesz wypadek, w którym doznasz obrażeń? Twój ubezpieczyciel pokryje straty poszkodowanego, a co z Tobą? Czy będziesz musiał ponieść wszystkie koszty z własnej kieszeni? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, czy miałeś ubezpieczenie NNW.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (28 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany