Jakie firany do salonu?

Wybór firan do salonu ma ogromne znaczenie dla aranżacji całego wnętrza. To, co znajduje się na oknie, od razu rzuca się w oczy i wpływa na stylistykę pomieszczenia. Jakie firany wybrać do salonu, by efekt dekoracyjny był najlepszy?

Jakie firany do salonu?

Firany dopasowane do wnętrza

Firany w salonie mają znaczenie zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne. Ich zadaniem jest bowiem osłona okna, filtrowanie promieni słonecznych, a w przypadku okien na parterze – także do ochrony przed wścibskimi spojrzeniami. Obecnie bardzo modne są gęste, plisowane firany, zarówno gładkie, jak i w delikatne wzory. Dzięki temu przepuszczają słońce, a jednocześnie sprawiają, że światło efektownie rozchodzi się po wnętrzu. Pamiętajmy również, by dopasować firany do wielkości pomieszczenia. W niewielkich wnętrzach najlepiej sprawdzą się lekkie, gładkie tkaniny. W dużych, przestronnych salonach możemy pozwolić sobie na wzory i nieco grubsze materiały – nie będą miały wpływu na optyczne zmniejszenie przestrzeni.

Jakie firany do salonu?

Salon z firanami

salon

Jaki kolor firany do salonu?

Choć firany kojarzą się przede wszystkim z bielą, w rzeczywistości niekoniecznie muszą być śnieżnobiałe. Można zdecydować się na ecru, delikatne odcienie szarości, a nawet na mocniejsze akcenty kolorystyczne. Ciemniejsze firany sprawdzą się jednak w dużych salonach, w tych niewielkich mogą bowiem wyglądać nieco przytłaczająco. Jeśli firany występują w połączeniu z roletami, zadbajmy o to, by współgrały ze sobą kolorystycznie. Powinny być w podobnych odcieniach, aby nie tworzyć na oknie niepotrzebnego chaosu.

Jakie firany do salonu?

minimalistyczny salon

salon z czerwonymi firanami

Firany dopasowane do aranżacji

Planując dekorację okienną, musimy pamiętać, że nie występuje ona w pojedynkę, a jest uzupełnieniem tego, co już w naszym salonie się znajduje. To dlatego nie zawsze to, co nam się podoba w katalogach wnętrzarskich, tak samo dobrze wygląda po przeniesieniu do naszego wnętrza. Jeśli salon utrzymany jest w jasnej, nowoczesnej i stonowanej stylistyce, możemy sobie pozwolić na pewne szaleństwo w aranżacji okiennej i wybrać firany w kwiatki lub inne wzory, które znajdują się na całej ich długości. Natomiast we wnętrzach, w których sporo jest innych akcentów dekoracyjnych, najlepsze będą idealnie gładkie firany. Jeśli chodzi o długość, na dużym oknie salonowym najlepiej prezentują się firany kończące się tuż nad podłogą. Można również zdecydować się na aranżację okienną, która kończy się na linii parapetu. Taka opcja sprawdza się jednak wtedy, gdy mamy estetyczny kaloryfer, którego nie trzeba zakrywać.  

Jakie firany do salonu?

salon w kolorach pastelowych

salon urządzony tradycyjnie

salon tradycyjny

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (22 głosów, średnia: 4,86 z 5)
zapisuję głos...