Jakie badania warto zrobić – poradnik dla kobiet

Przy dobrym samopoczuciu trudno zmobilizować się, aby znaleźć czas na wizytę u lekarza nawet, jeśli motywacją nie jest hipochondria, a profilaktyka. To błąd! Wcześnie zdiagnozowana choroba daje lepsze rokowania na przyszłość, natomiast regularne badania mogą uchronić Cię przed poważnymi dolegliwościami, a nawet uratować życie.

badania

Lista ważnych spraw

Jesteś kobietą nowoczesną, która troszczy się o środowisko, dba o zdrową dietę, uprawia sport. Ale nowoczesna kobieta dba także o swoje zdrowie, wykonując kontrolne badania. Nie chcesz przecież, aby choroba okazała się przeszkodą w realizacji Twoich planów! Chociaż wizyta w gabinecie ginekologicznym kojarzy się z czymś mało przyjemnym, przebieg badań nie jest bolesny i nie zajmuje wiele czasu. Nie zwlekaj, ustal termin wizyty. To pierwszy krok do ważnych zmian! Zmian, które pomogą Ci utrzymać dobry stan zdrowia. Pamiętaj, że leczenie późno wykrytej choroby, może okazać się bezskuteczne.

Od A do Z, czyli profilaktyczne, ale konieczne badania

Przegląd zdrowotny zwykle rozpoczyna badanie ginekologiczne, które pozwala ocenić stan narządów rodnych oraz wykryć schorzenia i nieprawidłowości. Takie badanie wykonuje się zwykle co 2 lata, a jedynie w uzasadnionych przypadkach, częściej. Kolejnym krokiem jest cytologia. Jeśli data poprzedniego badania jest dość odległa w czasie, lekarz z całą pewnością zleci jej wykonanie. Jest to diagnozowanie, stosowane w profilaktyce nowotworowej i pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby każda kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne, robiła cytologię nie rzadziej niż raz na 2 lata. Wyjątek stanowią kobiety po 70 roku życia, którym, z powodów nieonkologicznych, usunięto macicę wraz z szyjką. Raz na rok warto także wykonać USG ginekologiczne, które pozwala ocenić stan narządów rodnych pod kątem położenia, wielkości oraz struktury. Badaniem, które każda kobieta powinna potraktować poważnie, jest również USG piersi. Pozwala ono na wczesne wykrycie podejrzanych zmian w tkance piersi oraz na określenie postaci (złośliwa czy łagodna) ewentualnego guzka. Co 2 lata powinnaś wykonać mammografię – jest to bowiem najważniejsze badanie profilaktyczne, pozwalające zdiagnozować zmiany nawet na 4 lata przed tym, nim staną się wyczuwalne.

Dbaj o siebie!

Na dobry stan zdrowia składa się wiele czynników, które z pewnością są wpisane w Twoją codzienność. Kupujesz świeże i wartościowe produkty, a niedobory witamin uzupełniasz suplementami diety. Zapisałaś się na kurs tańca, język włoski, a wieczorami biegasz lub pływasz. Rozpiera Cię pozytywna energia, a w głowie pojawiają się nowe, inspirujące pomysły! Tyle jeszcze pragniesz zrobić w swoim życiu! Dlatego nie pozwól, aby Twoje plany pokrzyżowała choroba. Badania profilaktyczne nie zajmują wiele czasu i nie są bolesne, a mogą ocalić Ci życie.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (171 głosów, średnia: 4,39 z 5)
loading... zapisuję głos...