Jakie badania powinna wykonywać każda kobieta ?

Współczesna kobieta jest jak supermenka. Wychowujemy dzieci, zajmujemy się domem, przy tym najczęściej wykonujemy pracę zawodową, dbamy o całą rodzinę o ich zdrowie. Niestety bardzo często zapominamy o sobie, czasami z niewiedzy, czasami z braku czasu, a czasami myśląc „mnie to nie dotyczy”, „mam czas”.  Jakie badania powinna wykonywać każda kobieta?  W jakich odstępach czasu? Na te i inne pytania odpowiada lek. med. Agnieszka Motyl – kierownik ds. jakości medycznej z Centrum Medicover.

Zobacz także: Upały groźne dla zdrowia – jak sobie z nimi radzić?

Kobiety

Jakie badania powinna wykonywać każda kobieta ? – Krok 1. Wywiad lekarski

Właściwa profilaktyka to nie tylko badania! Profilaktyka zaczyna się już od dokładnego wywiadu, który uwzględnienia choroby przewlekłe i nowotworowe występujące w rodzinie. Następnie rzetelne badanie fizykalne, w tym pomiary ciśnienia tętniczego, wskaźnika masy ciała i obwodu pasa. Wywiad i badanie fizykalne umożliwiają identyfikację czynników ryzyka indywidualnego i rozszerzenie zakresu badań przesiewowych ponad standard zalecany według wieku i płci. Profilaktyka to również szeroko rozumiane poradnictwo, edukacja zdrowotna i promocja zdrowego stylu życia oraz szczepienia ochronne.

Jakie badania powinna wykonywać każda kobieta  i … Jak często się badać?

Jeśli nie mamy chorób przewlekłych, a w naszej rodzinie nie było chorób nowotworowych to na wizytę do internisty powinniśmy umawiać się co najmniej raz na trzy lata, jednak najlepiej by było pojawiać się w gabinecie raz do roku, by sprawdzić ciśnienie tętnicze. Podstawowe badania laboratoryjne (morfologia, glukoza, badanie ogólne moczu) należy wykonywać co 2-3 lata, a cholesterol sprawdzać co 5 lat. W przypadku zdiagnozowanych nieprawidłowości o częstotliwości badań kontrolnych decyduje lekarz.

Polecamy również: Badanie piersi – USG czy mammografia ?

Jakie badania powinna wykonywać każda kobieta ? – Ginekolog nie tylko od ciąży! 

Świadoma kobieta wizytę u ginekologa powinna zaplanować w kalendarzu raz w roku – zwłaszcza po 35. roku życia.  Cytologię powinniśmy wykonywać co 1-3 lata – w zależności od zaleceń lekarza. A jak często badać piersi? USG piersi nie należy do badań profilaktycznych, czyli wykonywanych u pacjentek całkowicie bez dolegliwości. Wykonuje się je ze wskazań medycznych, czyli jako badanie diagnostyczne w przypadku stwierdzanych nieprawidłowości, np. ból, wyciek z brodawki, wyczuwalny palpacyjnie guzek, zgrubienie. Należy pamiętać, że USG nie jest badaniem przesiewowym w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi i nie powinno zastępować mammografii. Może być badaniem uzupełniającym do mammografii zalecanej rutynowo co 2 lata od 50 roku życia, w niektórych przypadkach od 40-tych urodzin . Jeżeli natomiast u kobiety w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka piersi czy raka jajnika to postępowanie profilaktyczne jest odmienne i prowadzone indywidualnie przez lekarza ginekologa. Polega ono na rozszerzeniu zakresu badań, wcześniejszym ich początku oraz częstszym wykonywaniu.

Pomimo tego, że wiele z nas, szczególnie młodych dziewcząt i starszych kobiet ma opory przed częstym odwiedzaniem ginekologa powinnyśmy je do tego zachęcać. Czy Twoja siostra, przyjaciółka, mama lub babcia wstydzi się tych wizyt lub uważa, że chodzi się do niego tylko w trakcie ciąży?  Zdrowie kobiece, zdrowie intymne nie może dalej pozostawać tematem tabu! Lekarz ginekolog podczas badania może wykryć różne dolegliwości, jak nadżerki, torbiele i skierować nas na badania lub od ręki je usunąć. Może również palpacyjnie zbadać piersi i nauczyć nas tego. Nie bójmy się wizyt u lekarza i badań profilaktycznych!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (167 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  6 lipca 2015 08:10

  No właśnie. Kobiety często zapominają, ze ginekolog to nie tylko ciąża…

  Odpowiedz
  • martucha180  6 lipca 2015 09:14

   To prawda, znam wiele takich kobiet, co to unikają ginekologa.

   Odpowiedz
 2. Jaworka  6 lipca 2015 09:23

  Ja pilnuje sie tych zasad i dość często się badam lepiej zapobiegać niż potem może być za późno. Prawda jednak jest że ginekologa kobiety nie za bardzo lubią

  Odpowiedz
 3. scrabble  6 lipca 2015 09:31

  Bardzo często tak jest, chociaż nie rozumiem jak można się nie badać. U mnie np. cytologia raz w roku musi być. Niby to nawet zbyt często ale co komu szkodzi żyć spokojnie i się nie martwić? 😉

  Odpowiedz
  • Żanett  6 lipca 2015 10:10

   Ja również cytologię wykonuję raz w roku – a badanie ginekologiczne 2 razy w roku.

   Odpowiedz
 4. Kmakolagwa  6 lipca 2015 11:56

  Bardzo dobry artykuł. Oby więcej takich było. Należy się badać i zgadzam się z poprzedniczkami. Nawet jeśli wszystko jest w porządku to dla świętego spokoju przynajmniej raz w roku należy się przebadać.

  Odpowiedz
 5. Olejnik  6 lipca 2015 22:08

  świetny artykuł dla zapominalskich kobiet

  Odpowiedz
 6. princess2585  7 lipca 2015 12:13

  Badajmy się – to naprawdę nie boli.

  Odpowiedz
 7. Gocha  7 lipca 2015 14:23

  Wiadomo, lepiej zapobiegać i dmuchać na zimne niż leczyć

  Odpowiedz
 8. Patriszia  7 lipca 2015 14:56

  Tylko zawsze tak nie po drodze do lekarza..

  Odpowiedz
 9. Wusia  7 lipca 2015 18:35

  Ginekolog obowiązkowo raz w roku i cytologia też.Mam problemy z cholesterolem -więc i to badanie wykonuję przynajmniej raz w roku.O mammografii też nie zapominam.

  Odpowiedz
 10. as_sa  7 lipca 2015 19:18

  Ja niby też o siebie dbam i pamiętam , że powinnam robić badania, ale w codziennej gonitwie człowiek zwyczajnie nie ma na to czasu i rzeczywistość wygląda tak, że dopiero na urlopie mam chwilę dla siebie i mogę się takimi sprawami zająć

  Odpowiedz
 11. lilkawodna  8 lipca 2015 14:43

  Jesteśmy zabiegane. Dbamy o wszystkich a o sobie zapominamy.

  Odpowiedz
 12. Kaśka  9 lipca 2015 04:47

  Niektóre kobiety idą do ginekologa jak do dentysty. Omijają jak najszerszym łukiem, a przecież chodzi o nasze zdrowie.

  Odpowiedz
 13. Anita  17 lipca 2015 10:02

  bardzo przydatny artykuł!

  Odpowiedz
 14. kasia87g  15 czerwca 2016 09:18

  badać trzeba sie koniecznie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany