Jakich zabawek nigdy nie kupować dziecku, czyli wszystko o chińskich bublach

Wątpliwa trwałość chińskich zabawek to nie jedyny czynnik, który powinien mieć znaczenie podczas podejmowania decyzji o zakupie produktu takiego pochodzenia.

Jakich zabawek nigdy nie kupować dziecku

Okazuje się, że chińskie zabawki charakteryzują się nie tylko niską jakością, ale mogą być wręcz niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia najmłodszych.

Najnowsze badania jasno potwierdzają, że zabawki z Chin posiadają substancje trujące: melaminę, chrom, a nawet ftalan, który może być przyczyną trwałej bezpłodności u chłopców. Zastanów się więc dobrze, zanim na bazarze będziesz chciał kupić dziecku kolejną lalkę czy samochodzik.

Chińskie buble mogą być też niebezpieczne dla dzieci z innych względów. Stworzone są przeważnie z multum małych elementów. Małe dzieci mogą je połknąć, co tak naprawdę jest nietrudne, biorąc pod uwagę ich wątpliwą trwałość. Elementy, które odpadają z takich zabawek, mogą też być ostre i poranić skórę malucha.

Jeśli myślicie, że kupując interaktywną zabawkę z Chin, będziecie wpływać na prawidłowy rozwój swojej pociechy, to również jesteście w wielkim błędzie. Fakt, że taka zabawka będzie wydawać multum dźwięków i świecić całą paletą barw wcale nie oznacza, że pobudzi kreatywność dziecka. Wręcz przeciwnie, zabawki, które nie wymagają żadnej aktywności, w żaden sposób nie mogą rozwijać. Znacznie lepszym wyborem są zabawki wykonane z drewna. Prosta i bezpieczna konstrukcja, która sprawia, że zabawa dziecka jest naprawdę kreatywna. Ze zwykłych klocków może przecież powstać pałac, pociąg albo zagroda dla zwierząt.

Na co zwracać uwagę?

Jeśli nadal twierdzisz, że chińska zabawka urozmaici czas Twojego dziecka, to przynajmniej zwróć wzmożoną uwagę na opis takiego gadżetu. Pamiętaj, że wszystkie zabawki, które są legalnie dopuszczone do sprzedaży na rynku polskim, muszą posiadać odpowiednie oznaczenia.

Kraj pochodzenia, nazwę producenta, informacje o wieku dziecka, które może z takiego gadżetu korzystać czy materiał, z jakiego powstał to priorytet. Zabawki muszą też posiadać opis przeznaczenia, ewentualną datę przydatności czy informację o małych i niebezpiecznych elementach. Dokładne przeczytanie takiej charakterystyki powinno wzbudzić Twoją czujność. Jeśli zabawka nie posiada w ogóle takiego opisu, to lepiej zrezygnuj z jej zakupu całkowicie.

Co wybrałyby dzieci?

Jasne, że dziecko zwróci uwagę na zabawkę świecącą, grającą czy po prostu atrakcyjną wizualnie. Nie ma w tym nic dziwnego. Okazuje się jednak, że chińskie wyroby najczęściej rzucane są w kąt już po pierwszym użyciu. Po pierwsze się psują, po drugie stają się nudne. Ile razy można słuchać tej samej piosenki, którą przygrywa plastikowy piesek? Taka zabawka nie jest kreatywna, nie zachęca dziecka do jakiejkolwiek aktywności. Nawet kiedy wymaga jakichś czynności od dziecka, to po kilkukrotnym użyciu maluch zna to już na pamięć.

I w tym przypadku wygrywają jednak zabawki proste. Przykładem znowu mogą być zabawki z drewna. Przecież nie bez powodu cieszą się one ogromnym powodzeniem od pokoleń. Zastanów się również, czy nie warto zainwestować w dobrą i bezpieczną jakość wyrobów, z których z powodzeniem można korzystać przez długie lata?

Artykuł napisany na podstawie oferty sklepu Kabum, którego oferta zawiera zabawki edukacyjne dla dzieci.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (193 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...