Jaki wybrać fotelik przodem do kierunku jazdy?

Każdy, kto kiedykolwiek kupował fotelik samochodowy swojemu dziecku, doskonale zdaje sobie sprawę, że na rynku występują dwa główne rodzaje fotelików – foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy i foteliki montowane przodem do kierunku jazdy. Który fotelik jest bezpieczniejszy? Jak sytuacja wygląda w poszczególnych kategoriach wagowych?

Jaki wybrać fotelik przodem do kierunku jazdy?

Fotelik dla najmłodszych dzieci

Zgodnie z prawem noworodki i niemowlaki muszą być przewożone samochodem tyłem do kierunku jazdy. Z tego względu wszystkie foteliki przeznaczone dla tej grupy wiekowej dzieci są montowane w samochodach wyłącznie w ten sposób.

Osoba kupująca fotelik dla tak małego dziecka może wybierać spośród 2 różnych kategorii wagowych fotelika. Może zdecydować się na zakup fotelika z kategorii od 0 do 13 kg, czyli popularnego nosidełka lub fotelik z kategorii od 0 do 18 kg. Niezależnie od wyboru jakiego dokona, fotelik musi być zamontowany w samochodzie tyłem do kierunku jazdy.

Fotelik dla maluchów

Z nosidełka dziecko wyrasta najczęściej około pierwszych urodzin, co oznacza, że jest to moment zakupu kolejnego fotelika. W tym okresie rodzice z reguły decydują się na zakup fotelika z kategorii wagowej od 9 do 18 kg lub od 9 do 25 kg. 

Niezależnie od tego, na którą kategorię wagową fotelika zdecydują się rodzice, to na tym etapie mogą oni już wybrać, czy chcą fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy czy przodem. 

Który fotelik lepszy dla malucha – tyłem czy przodem do kierunku jazdy?

Specjaliści są zgodni, że dzieci powinny jeździć tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak jest to możliwe, czyli nawet do 5 czy 6 roku życia. Wynika to z tego, że jazda tyłem jest dla dzieci dużo bezpieczniejsza. Jest to związane z tym, że dziecko ma całkiem inne proporcje ciała niż osoba dorosła, a jego głowa jest stosunkowo ciężka w porównaniu do reszty ciała. 

Wszystko to sprawia, że gdy dziecko jest przewożone w samochodzie przodem do kierunku jazdy, to w razie wypadku samochodowego lub nagłego hamowania jego głowa leci bezwładnie do przodu i może ucierpieć jego kręgosłup. Jeśli dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy, to w takiej sytuacji jest ono po prostu wciskane w fotelik. 

Mimo tego, że fotelik tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczniejszy, to sporo rodziców ma obawy, że dziecku w takim foteliku będzie niewygodnie, bo będzie mieć mało miejsca na nogi lub że dziecko będzie się nudzić, bo będzie mało widzieć przez okno. 

Nic bardziej mylnego. Dzieci są w stanie bez problemu wygodnie usadowić się w foteliku zamontowanym tyłem, dodatkowo podpórka pod nogi w postaci oparcia kanapy samochodowej umożliwia im przyjmowanie różnych pozycji. Dodatkowo jadąc tyłem do kierunku jazdy dzieci mają niczym nieograniczony widok przez tylną szybę.

Fotelik dla starszych dzieci

Ostatnią kategorią wagową fotelika przeznaczoną dla najstarszych dzieci są foteliki dla dzieci o wadze od 15 do 36 kg. Do tej kategorii wagowej należą wyłącznie foteliki montowane przodem do kierunku jazdy.

Fotelik przodem do kierunku jazdy może być zamontowany w samochodzie przy pomocy systemu isofix lub po prostu jest przypinany pasem samochodowym razem z dzieckiem. Fotelik ten przeznaczony jest dla dzieci w wieku co najmniej 4 lata, które są już na tyle dojrzałe, że brak wewnętrznych pasów w foteliku samochodowym nie będzie żadnym problemem.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że dla małych dzieci najbezpieczniejsza jest jazda tyłem do kierunku jazdy. Z tego względu zaleca się przewozić dzieci w ten sposób tak długo, jak jest to możliwe. 

Fotelik montowany przodem do kierunku jazdy zostawmy sobie na koniec, gdy dziecko osiągnie już taki wiek i wagę, że zwyczajnie wyrośnie z fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy.

Źródło: https://www.besafe.com.pl/

Podróż z maluchem – jak się przygotować, co zabrać ze sobą?

Podróż z maluchem – jak się przygotować, co zabrać ze sobą?

Niektórzy rodzice unikają podróżowania z najmłodszymi dziećmi. Czy słusznie?
Jakie błędy popełniają kobiety, a jakie mężczyźni podczas jazdy samochodem?

Jakie błędy popełniają kobiety, a jakie mężczyźni podczas jazdy samochodem?

Miejska dżungla, gdzie ulica staje się torem wyścigowym, na którym należy wywalczyć najlepszą pozycję startową do błyskawicznego dotarcia do pracy! Mężczyźni ulegają swoim instynktom, jeżdżą agresywnie i nagminnie przekraczają prędkość ryzykując życiem swoim i innych

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (19 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Zelmot  30 maja 2022 10:58

    Ooo bardzo dobry artykuł :D, a właśnie szukam fotelika dla mojego maluszka.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany