Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Smog, alergeny, bakterie, zarodniki grzybów… w dzisiejszym świecie nie jesteśmy wolni od szkodliwych substancji nawet we własnym domu. Problem zanieczyszczonego powietrza dotyka obecnie nie tylko mieszkańców większych miast. W walce o czyste powietrze może nam pomóc domowy oczyszczacz. Jaki oczyszczacz powietrza kupić, aby poprawić jakość powietrza w swoich czterech kątach?

Spis treści:

Zakup oczyszczacza powietrza – dlaczego warto go rozważyć?

Na komfortowe warunki życia wpływ mają różne czynniki – w tym jakość powietrza. A bywa o nią trudno, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie stężenie szkodliwych pyłów i lotnych związków organicznych często przekracza dopuszczalne normy. Przed zdrowotnymi konsekwencjami oddychania zanieczyszczonym powietrzem mogą nas uchronić oczyszczacze powietrza.

Dobry oczyszczacz powietrza to urządzenie, które pomoże usunąć z naszego otoczenia niewidoczne, lecz szkodliwe zanieczyszczenia: smog, alergeny, zarodniki grzybów, lotne związki organiczne, bakterie, wirusy, kurz, a nawet nieprzyjemne zapachy. Na jego zakup decydują się nie tylko alergicy, ale wszyscy, którzy chcą się cieszyć wysoką jakością powietrza we własnym domu. Na rynku znaleźć możemy wiele oczyszczaczy powietrza – co należy o nich wiedzieć i jaki model warto wybrać?

Nowoczesny oczyszczacz powietrza

Nowoczesne domowe oczyszczacze powietrza to wdzięczne urządzenia wyposażone w zaawansowany system filtracyjny. Pozwalają one osiągnąć stan czystego powietrza, pochłaniają kurz, sierść, smog, alergeny, pyłki roślin czy zarodniki pleśni, poradzą sobie także z lotnymi związkami organicznymi. Za słusznością wyboru oczyszczacza powietrza “domowego” stoją też jego niewielkie wymiary (przykładem może być model Levoit Core Mini lub Samsung AX34R3020WW) oraz cicha praca. Już sam tryb automatyczny w większości oczyszczaczy jest cichy, natomiast hałas generowany na najniższych obrotach (czyli w tzw. trybie nocnym) nie jest głośniejszy niż szept.

Wybierając niewielkie urządzenie, należy mieć na uwadze, że wydajność oczyszczania może być ograniczona do 20-30 m2. Dlatego dobór oczyszczacza zawsze należy dopasować do wielkości swojej życiowej przestrzeni.

Oczyszczacz powietrza z jonizacją

Dla nieco bardziej wymagających dobrą opcją może okazać się oczyszczacz powietrza z jonizacją. Takie urządzenie nie tylko doskonale usuwa zanieczyszczenia, kurz czy pyły zawieszone z naszego otoczenia, ale także emituje ujemne jonyFunkcja jonizacji obniża elektryczność statyczną, co jeszcze bardziej sprzyja jakości powietrza. 

Jonizatory powietrza wskazane są przede wszystkim osobom cierpiącym na alergię, astmę, a także osobom o obniżonej odporności, którym szczególnie nie sprzyjają szkodliwe gazy i inne niepożądane cząsteczki.

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania

Kolejną doskonałą propozycją (którą zdecydowanie warto rozważyć, jeśli nie ogranicza nas budżet) jest oczyszczacz powietrza wyposażony w nawilżacz ewaporacyjny. Takie urządzenie nie tylko pomoże pozbyć się zanieczyszczeń, alergenów, roztoczy, zarodników pleśni czy nieprzyjemnych zapachów, ale także oferuje funkcję nawilżania powietrza. Czyli w efekcie otrzymujemy nawilżone i oczyszczone powietrze, co bez wątpienia przełoży się na zdrowie i dobre samopoczucie nas i naszych najbliższych. Pośród modeli wyposażonych w nawilżacz warto zwrócić uwagę na oczyszczacze Sharp (np. Sharp UA-HD40E-L), który posiada dodatkowo technologię jonizacji Plasmacluster.

Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza?

Profesjonalny oczyszczacz powietrza to sprzęt, który może podnieść naszą jakość życia. Poszukując modelu dla siebie, warto dobrać oczyszczacz powietrza do naszych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Warto zwrócić uwagę na następujące aspekty techniczne interesujących nas modeli:

  • Współczynnik CADR oraz przepływ powietrza;
  • powierzchnię pracy oczyszczacza oraz wydajność oczyszczacza – nie każdy model oczyszczacza sprawdzi się do dużych pomieszczeń,
  • poziomy filtracji (dobry model powinien zawierać co najmniej filtr wstępny, filtr węglowy oraz filtr HEPA),
  • żywotność filtrów ,
  • Wbudowane czujniki (np. czujnik pyłów, czujnik światła),
  • Działanie trybu automatycznego (powinno zwiększać komfort użytkowania),
  • Głośność pracy w trybie nocnym,
  • Panel sterowania (powinien być czytelny oraz intuicyjny),
  • Zużycie energii (istotne przy codziennej eksploatacji),
  • Dodatkowe funkcje (np. funkcje nawilżania, jonizacji, programator czasowy).

Ranking oczyszczaczy powietrza – TOP 5 polecanych modeli

  1. Sharp UA-KCP100E-W

  2. Sharp UA-PG50E-W

  3. Winix Zero

  4. Warmtec AP350W+

  5. Blueair Blue 3410

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (15 głosów, średnia: 4,87 z 5)
zapisuję głos...