Jaki jest współczesny Tata ?

Role społeczne się zmieniają, szczególnie widać to na przykładach stałych związków, gdzie podział ról znany jeszcze naszym dziadkom nie ma przełożenia na czasy współczesne. Kobiety pracują, a mężczyźni coraz częściej widziani są na spacerach z dziećmi, również niemowlakami. Jaki jest współczesny Tata ?

Zobacz także: Jaki powinien być mężczyzna idealny ?

Wiele osób mylnie sądzi, że okres ciąży i opieka nad niemowlęciem to czas, który nie daje tatusiom wielu okazji do wykazania się w roli rodzica. W rzeczywistości jednak przyszły tata może wspierać swoją partnerkę w przygotowaniach do narodzin, a ten świeżo upieczony może być niezastąpioną pomocą w opiece nad noworodkiem. Zarówno mama, jak i tata pełnią ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego rozwoju dziecka. Najnowsze wyniki badań dowodzą, że tatusiowie coraz bardziej angażują się w pomoc i opiekę nad najmłodszymi dziećmi. Nadchodzący Dzień Ojca, to dobra okazja, by uświadomić sobie, jak wielkim wsparciem dla rodziny i jak ważnym jej ogniwem są współcześni ojcowie.

father-588605_1280

Jaki jest współczesny Tata – Jak ojcowie postrzegają siebie?

Jak pokazuje najnowszy raport z badania „Ojcowie i dzieci”, realizowanego na zlecenie Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego oraz Fundacji Heinrich Böll Stiftung, rola ojca w opiece nad dzieckiem coraz bardziej się wzmacnia. Duża grupa ojców, aż 35% uważa, że wie sporo na temat rozwoju dziecka, a 33% słabiej ocenia swoją wiedzę na ten temat. Pozostali ojcowie albo deklarują, że wiedzą o rozwoju dziecka bardzo dużo – 15% i są aktywni w poszukiwaniu odpowiedzi na pojawiające się pytania, wątpliwości, albo też przyznają, że orientują się, chociaż mają braki – 16%[2]. Ojcowie zaczynają zdawać sobie sprawę, że tworzenie dobrej relacji z dzieckiem polega na spędzaniu z nim czasu, angażowaniu się w zabawę i rozmawianiu z dzieckiem. Badani ojcowie zauważają też, że nastąpiła duża zmiana w zachowaniu ojców w ciągu kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Na przykład ponad 70% ojców jest zdania, że ich rolą nie jest trzymanie dyscypliny czy karcenie dzieci, jak to było jeszcze w poprzednim pokoleniu[3].

Na przestrzeni lat w Polsce można zauważyć zmiany nie tylko postaw ojców, ale również uregulowania  prawne dotyczące urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, a mężczyźni coraz częściej korzystają ze swoich nowych przywilejów.

Polecamy również: Romans z żonatym mężczyzną – co zrobić?

Jaki jest współczesny Tata – Pomocny

Tata z dziecmiNieocenioną pomocą dla świeżo upieczonej mamy będzie wyręczenie jej w domowych obowiązkach, zakupach czy zabawie ze starszymi dziećmi. Obserwując czynności wykonywane przy dziecku, tata może stopniowo wyręczyć partnerkę przy kąpielach, przewijaniu czy ubieraniu. Tato pamiętaj, że wspólne przebywanie przy nowonarodzonym dziecku zbliży was do siebie i pomoże podczas kryzysowych sytuacji, np. choroby dziecka. Podaruj swojej partnerce trochę czasu dla siebie. Zajmij się dzieckiem, zmęczona mama będzie mogła w tym czasie zadbać o siebie i swoje potrzeby. Mężczyzna może pomoc kobiecie praktycznie przy każdej czynności podczas opieki nad dzieckiem. Gdy maluch podrośnie, tata może spędzać z nim czas na wspólnej zabawie, spacerach czy przygotowaniu i podawaniu posiłków. Tutaj przyda się wiedza na temat żywienia zdobyta jeszcze w czasie oczekiwania na dziecko. Wyedukowany w kwestiach żywieniowych tata będzie pamiętał, że dziecko to nie mały dorosły, maluch inaczej odczuwa smaki, jego organizm różni się od organizmu osoby dorosłej, wykazuje odmienne zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych, witamin i składników mineralnych.

Jaki jest współczesny Tata – Dba o zdrowie całej rodziny

Wielu mężczyzn również nie tylko poszerza swoją wiedzę z zakresu pielęgnacji dziecka, ale już okresu ciąży. Wspólne chodzenie do szkoły rodzenia, wspólne chodzenie na badania kontrolne w trakcie ciąży, czy nawet jeszcze podczas planowania poczęcia. I w końcu dbanie o dietę swojej partnerki w trakcie ciąży, która wpływa na prawidłowy rozwój dziecka.

Co w takim razie mogą zrobić partnerzy, by wesprzeć mamy maluchów w zdrowym odżywianiu? Dokształcić siebie i mamy w kwestii pełnowartościowej diety. Tata może umówić wizytę u dietetyka i uczestniczyć w spotkaniu razem z partnerką. Specjalista pomoże w opracowaniu jadłospisu bogatego w niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze. W wolnym czasie, partner może poszerzać swoją wiedzę na temat prawidłowego żywienia, również niemowląt, korzystając ze sprawdzonych źródeł. O tym, jak zapewnić mamie komfort w procesie laktacji, tata może dowiedzieć się uczestnicząc wraz z partnerką w zajęciach w szkole rodzenia lub warsztatach na temat karmienia piersią.

Jaki jest więc współczesny Tata? Jakie są Wasze obserwacje związane ze zmianą jaka zaszła w roli ojca w rodzinie? 


[1] Badanie przeprowadzone w 2014 roku na grupie 250 kobiet, w tym 183 kobiet karmiących wyłącznie piersią oraz 67 kobiet stosujących karmienie mieszane (łączne karmienie piersią oraz stosowanie mleka modyfikowanego). Badanie obejmowało wywiad i testy laboratoryjne.

[2] „Ojcowie i dzieci” – badanie potrzeb ojców związanych z wychowywaniem małych dzieci – raport, Warszawa, grudzień 2014 r.

[3] j.w

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (181 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Gocha  23 czerwca 2015 08:49

  Oj coś dziwne te badania ;p Z moich prymitywnych obserwacji wynika, że raczej nie za bardzo rola ojca się zmieniła. Fakt, że mój mąż np. często interesuje się kiedy dziecko ma jakąś infekcje, dolegliwość jak postępować, ale nie sądzę, żeby wcześniej było inaczej. Po prostu nie było internetu i tatusiowie nie mogli tej wiedzy szybko uzupełnić 🙂

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  23 czerwca 2015 09:00

  Musze dać ten artykuł do przeczytania mojemu mężowi.

  Odpowiedz
 3. scrabble  23 czerwca 2015 10:03

  Nie wiem jacy są inni ojcowie ale mój jest najlepszy na świcie! 😀 Wspomnienia z dzieciństwa jak chodziliśmy razem na ryby, jak tańczyliśmy (ja stojąc na jego stopach) i wiele innych – bezcenne. Do tej pory kiedy jestem chora gotuje rosół i przywozi w oddzielnym garnku porcję dla mnie… Najlepszy tatuś na świecie 🙂

  Odpowiedz
 4. Kmakolagwa  23 czerwca 2015 10:30

  Świetny artykuł. Mój ojciec niestety nie jest najlepszy na świecie.

  Odpowiedz
 5. bbo  23 czerwca 2015 10:49

  Współczesny ojciec jest uważny, troskliwy, cierpliwy… Uważam, że wiele zmieniło się na plus.

  Odpowiedz
  • martucha180  23 czerwca 2015 15:44

   Według mnie wynika to z relacji partnerskich w związkach a nie patriarchatu.

   Odpowiedz
   • bbo  23 czerwca 2015 20:52

    Być może 🙂 Ważne, że jest to z korzyścią dla dzieci.

    Odpowiedz
 6. as_sa  23 czerwca 2015 18:58

  Fajnie, że z czasem zmienia się wzorzec ojcostwa (oczywiści na plus zarówno dla dzieci jak i samych ojców)

  Odpowiedz
 7. Żanett  23 czerwca 2015 23:11

  Gorzej, jeśli role się odwracają zupełnie – tata pilnuje malucha, a mama naprawia cieknący kran :p Nie myliłabym pojęć. Pomaganie – owszem, ale nie wymagajmy od taty, żeby był mamą, bo z naturą ludzką nie można walczyć, ponieważ są z tego tylko kłopoty.

  Odpowiedz
 8. Anita  17 lipca 2015 10:25

  Niestety, ale ja znam 3/4 tatusiów, którzy po prostu nie mają podejścia do dzieci. Chwilę się pobawią, porozmawiają, ale później i tak uciekają w swoje czynności, np. porządek w garażu..

  Odpowiedz
 9. stokrotkapolna  25 października 2016 09:15

  Podziwiam moją synową i syna. Syn został ojcem mając 32 lata. W szpitalu,po narodzinach wnuczka, pierwszego dnia, synowa po cesarskim cięciu. Maluszek zrobił swoją pierwszą kupkę. Mogliśmy zawołać położną. Ale syn zareagował spontanicznie, i zabrał się do tego sam, no z moją małą pomocą. Wnuczek zaczął mocno płakać, długo nam trwała ta czynność. I te słowa wypowiedziane przez syna ze łzami w oczach ” syneczku, obiecuję ci że tata się nauczy wszystkiego i nie będziesz musiał tyle przy tym płakać”. I te słowa nie były rzucone na wiatr. W domu synowa na wszystkich szufladkach z odzieżą dla maluszka ponaklejała nazwy., żeby tacie było łatwo odnajdywać rzeczy.
  I od pierwszego dnia jak synowa z wnuczkiem wrócili do domu, to angażuje się we wszystkie czynności przy synku. A wręcz z początku bo synowa , po cesarskim cięciu, to wykonywał wszystko prawie sam. I szło mu pózniej sprawniej niż synowej, Kąpie maluszka do dzisiaj , a ma on już 20 miesięcy. Ubiera , karmi przewija, chodzi na spacery, odwozi do teściów, bo synowa już wróciła do pracy. Kilka razy uczestniczyłam w kąpieli wnuczka jak był jeszcze malutki. Synowa na przewijaku zaczynała od pielęgnacji i mycia buzi , a syn wkładał maluszka do wanny i tam go kąpał. I śpiewali przy tym oboje, teraz myjemy oczka Adasiowi,teraz myjemy nosek Adasiowi, i tak z każdą częścią ciała. Kąpiel połączona z radością. Zawsze miałam łzy szczęścia widząc ich przy tej kąpieli. Adaś jest pogodnym, szczęśliwym dzieckiem, nie choruje, okaz zdrowia i mały łakomczuszek. Synowa stosuje zdrową dietę, ze zdrowej żywności. Dbała o siebie w ciąży. I dba o całą rodzinę do dzisiaj.Jestem z nich młodych bardzo dumna.

  Odpowiedz
 10. m258  9 stycznia 2017 15:14

  „Wielu mężczyzn również nie tylko poszerza swoją wiedzę z zakresu pielęgnacji dziecka, ale już okresu ciąży. Wspólne chodzenie do szkoły rodzenia, wspólne chodzenie na badania kontrolne w trakcie ciąży, czy nawet jeszcze podczas planowania poczęcia. I w końcu dbanie o dietę swojej partnerki w trakcie ciąży, która wpływa na prawidłowy rozwój dziecka.” – no nie wiem czy tak wielu

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany