Jaki jest przebieg i jakie są objawy białaczki?

Białaczka nazywana jest inaczej leukemią. To grupa nowotworów złośliwych powstałych na skutek niewłaściwego, niekontrolowanego rozrostu komórek układu krwiotwórczego. Jaki jest przebieg białaczki. Jak rozpoznać objawy białaczki?

Białaczka i jej rodzaje

Białaczka powstaje wskutek patologicznego rozrostu komórek obecnych głównie w szpiku kostnym i węzłach chłonnych. Białaczki dzieli się ze względu na przebieg na ostre i przewlekłe, a ze względu na linię pochodzenia – na białaczki limfatyczne i szpikowe.

Istnieje więc ostra białaczka szpikowa, przewlekła białaczka szpikowa, ostra białaczka limfoblastyczna i przewlekła białaczka limfoblastyczna. Najczęściej występującą białaczką jest ostra białaczka szpikowa. Zazwyczaj dotyka ona osób dorosłych. Najczęstszym nowotworem u dzieci – zwłaszcza w wieku od 3 do 7 lat – jest zaś ostra białaczka limfoblastyczna.

Przebieg białaczki

Białaczki o ostrym charakterze rozwijają się szybko i gwałtowanie dając wyraźne objawy. Inaczej jest w przypadku nowotworów o charakterze przewlekłym. Mogą się one rozwijać przez dłuższy czas nie dając żadnych objawów. Podczas gdy przewlekła białaczka szpikowa może rozwijać się w ciele chorego kilka lat, białaczka limfatyczna nawet kilkanaście! Wśród nowotworów krwi jest też białaczka włochatokomórkowa, monocytowa i mielomonocytowa.

Objawy białaczki

Początkowe objawy białaczki są zazwyczaj do siebie podobne, niezależnie od rodzaju i typu tego nowotworu.  Początkowo chory może zauważyć u siebie powiększone węzły chłonne i śledzionę, odczuwać bóle kości i stawów i mieć wysypkę. Często towarzyszy temu utrata apetytu, anemia, krwawienie z dziąseł i nosa, a także gorączka. Kolejnym objawem jest osłabienie odporności i nawracające infekcje.

Leczenie białaczek

Jak się leczy białaczkę? Leczenie nowotworu jest skomplikowane. W przypadku nowotworu o ostrym przebiegu  wyróżnia się trzy fazy – tzw. fazę indukcji, fazę konsolidacji i fazę pokonsolidacyjną. W pierwszej fazie wykorzystuje się chemioterapię indukcyjną, której zadaniem jest m.in. zmniejszenie nowotworu. Druga faza ma na celu tzw. konsolidację remisji i usunięcię pozostałości choroby. Faza trzecia ma zapobiec nawrotom nowotworu. W niektórych przypadkach u chorych można zastosować przeszczepienie szpiku. Więcej informacji o objawach, rodzajach i sposobach leczenia białaczki znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

Białaczkę można wyleczyć całkowicie, dzięki np. przeszczepieniu szpiku, lub doprowadzić do jej remisji. Przedłużenie życia pacjenta i utrzymanie jego dobrego stanu ogólnego udaje się osiągnąć coraz częściej!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (45 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  9 września 2019 05:53

    znam osoby, które z tego wyszły i takie, które nie 🙁

    Odpowiedz
  2. macierzanka  9 września 2019 19:16

    Mam sąsiadkę ,która ma tę chorobę,zaczęło się od anemii.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany