Jaka wełna nie gryzie? Alpaka, kaszmir, wełna wielbłądzia, wełna merino – która najlepsza?
Rezygnujesz z noszenia pięknej i ciepłej wełny z obawy przed nieprzyjemnym kłuciem? Twoja skóra boleśnie odczuwa zetknięcie z naturalnymi włóknami? Mamy dla Ciebie wspaniałą wiadomość – istnieje wiele odmian tego surowca, które Twoje ciało pokocha! Odkryj je wszystkie i dowiedz się, jaka wełna będzie dla Ciebie najlepsza!
Spis treści:
Wełna, która nie gryzie – czy istnieje?
Zacznijmy od tego, skąd bierze się uczucie gryzienia. Powodują je włókna, które są stosunkowo grube i mało elastyczne. Takie cechy charakteryzują właściwie tylko wełnę pochodzącą od dorosłych owiec. Pozostałe są miękkie i przyjazne dla skóry. Wśród nich królują wełna merino, kaszmir, wełna z suri alpaki i wełna wielbłądzia. Sprawdź, co je wyróżnia!
Czy kaszmir gryzie?
Wełnę kaszmirową pozyskuje się poprzez wyczesywanie spodniej, niezwykle delikatnej warstwy runa kóz kaszmirskich. Pojedyncze włosy mają grubość 11-18 mikronów, czyli tysięcznych części milimetra. To bardzo niewiele i właśnie dlatego kaszmir nie gryzie, co więcej – jest bardzo lekki i łagodny dla skóry.
Czy wełna merino gryzie?
Okrzyknięta królową materiałów, wełna z owiec merynosów słynie ze swojej przewiewności i termoizolacyjności. Włókno merino jest średnio 3-4 razy cieńsze od ludzkiego włosa i bardzo sprężyste. To dlatego wełna merino nie gryzie, za to cudownie otula ciało.
Czy wełna z alpaki gryzie?
Jedwabista gładkość włókien suri alpaki i ich subtelny połysk gwarantują niezrównaną przyjemność noszenia i dają poczucie prawdziwego luksusu. Ekskluzywne płaszcze z wełny alpaki uchodzą za produkty premium, których jakość dostrzega się w każdym detalu. Gdybyśmy mieli opisać fizyczne doznania, jakie zapewnia obcowanie z tym materiałem, powiedzielibyśmy, że wełna z alpaki nie gryzie, ale wręcz głaszcze skórę. Takie płaszcze możesz przymierzyć w salonach Patrizia Aryton, a wcześniej sprawdzić ofertę na stronie https://patrizia.aryton.pl/c/622-plaszcze-z-welny-alpaki.
Czy wełna wielbłądzia gryzie?
Wełna wielbłądzia ma zachwycający kolor, ale kochamy ją także za ciekawą fakturę, właściwości prozdrowotne, dyskretny blask i komfort użytkowania. Płaszcze z wełny wielbłądziej to absolutny hit sezonu jesień-zima, a ich fenomen zawdzięczamy nie tylko modnym fasonom. Okrycia wykonane z baby camel posiadają wszystkie zalety surowca, z którego powstała przędza. A dla wielu najistotniejsza jest ta, że wełna wielbłądzia nie gryzie. Przykłady takich płaszczy znajdziesz na stronie https://patrizia.aryton.pl/c/662-plaszcze-z-welny-wielbladziej.
Co zrobić, żeby sweter z wełny nie gryzł?
Masz w szafie elegancki i modny wełniany sweter, ale go nie nosisz? Nie poddawaj się tak łatwo! Wypróbuj 3 bezpieczne sposoby na gryzące ubranie:
- Zapobiegaj: do prania swetra używaj letniej wody – wełna nie lubi wysokich temperatur. Susz ubrania z owczej wełny zawsze na płasko w przewiewnym miejscu.
- Przygotuj płyn do prania wełny: zmieszaj go w odpowiednich proporcjach z wodą i zanurz w niej sweter. Ugniataj przez kilka minut. Następnie wyjmij go i rozłóż na płasko na ręczniku, aby wysechł.
W czym prać wełniane swetry, aby nie gryzły?
Wiele osób poleca pranie wełny w wodzie z dodatkiem szamponu do włosów, odżywki lub chemicznego zmiękczacza. W praktyce, efekty takich zabiegów są krótkotrwałe i często powodują uszkodzenie włókien. Najlepiej więc wybierać tylko płyny do tkanin delikatnych lub specjalne płyny do prania ubrań wełnianych, a uczucie drapania minimalizować, postępując według naszych wskazówek.
Wełna nie gryzie? Podsumowanie
Odpowiednio wybrana i pielęgnowana wełna nie gryzie, a paleta odmian tego materiału jest całkiem szeroka. Klasyczna wełna owcza nie gryzie tak mocno wtedy, gdy pierzemy ją rzadko, a do płukania używamy gliceryny i lanoliny. Co jeszcze możesz zrobić, aby polubić wełniane ubrania? Np. zakładać pod nie cienkie bluzki z długim rękawem lub wybierać odzież i okrycia z podszewką. Przede wszystkim, warto jednak zrobić w swojej szafie miejsce na inne rodzaje wełny, które nie gryzą – od wytwornego kaszmiru, przez wszechstronną merino i cenną wełnę z alpaki, po oryginalną w rysunku wełnę wielbłądzią.