Jaką szczoteczkę wybrać: rotacyjną czy soniczną?

Odpowiednia higiena jamy ustnej to gwarancja zdrowego i pięknego uśmiechu. Zabiegi higienizacyjne u stomatologa powinny być dopełnieniem codziennej, systematycznej pielęgnacji. Troska o zdrowie zębów zaczyna się w zaciszu własnej łazienki. Nie bez znaczenia są także akcesoria do pielęgnacji, czyli szczoteczka do zębów. Doradzimy, na jaką szczoteczkę warto się zdecydować: soniczną czy rotacyjną.

Dlaczego należy wybierać szczoteczki elektryczne?

Warto podkreślić, że oba rodzaje – szczoteczka rotacyjna i soniczna – to szczoteczki elektryczne. Różnice tkwią w zastosowanej technologii, o czym opowiemy później.

Tradycyjna szczoteczka manualna nie czyści tak dokładnie jak szczoteczka elektryczna, której włosie wykonuje kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę. Ponadto główka szczoteczki elektrycznej (rotacyjna ma okrągłą, a soniczna podłużną główkę) jest tak skonstruowana, by włosie docierało do wszystkich zakamarków. Tam, gdzie nie dotrze włosie – zadziała technologia (w przypadku szczoteczki sonicznej są to fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości). W ten sposób zęby są wyczyszczone dokładnie, nawet jeśli niespecjalnie się staramy.

W przypadku zwykłej szczoteczki jakość czyszczenia zależy wyłącznie od nas samych i naszych umiejętności manualnych, a i to nie wystarczy, by osiągnąć taki poziom pielęgnacji. Używając szczoteczki tradycyjnej, trzeba znać najlepsze techniki mycia (wykonywania ruchów szczoteczką) i się do nich stosować… Kto tego pilnuje? No cóż, jest to pytanie retoryczne.

Szczoteczki elektryczne dokładnie czyszczą bez wkładania wysiłku w mycie, a ponadto docierają do przestrzeni międzyzębowych i rozbijają płytkę nazębną.

Szczoteczka soniczna czy rotacyjna – którą wybrać?

Aby świadomie wybrać odpowiednie urządzenie, trzeba wiedzieć, jakie są pomiędzy nimi różnice.

Szczoteczka rotacyjna

Szczoteczka rotacyjna ma charakterystyczny wygląd – jej główka jest okrągła. Dzięki takiej konstrukcji włosie dokładnie otacza każdy ząb. Główka wykonuje ruchy rotacyjne z częstotliwością od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę (w zależności od modelu). Dodatkowo szczoteczka ma szereg funkcji, które ułatwiają codzienną pielęgnację – na przykład wbudowany sygnalizator czasu mycia, czujnik siły nacisku, wymienne końcówki (można je dostosować do własnych potrzeb, na przykład w przypadku delikatnych dziąseł).

Szczoteczka soniczna

Szczoteczka elektryczna Oral-B wyposażona w technologię soniczną to inny wymiar szczotkowania zębów. Wszystko za sprawą wspomnianej technologii sonicznej. Szczoteczki soniczne mają podłużną główkę i wyglądają z pozoru jak tradycyjne szczoteczki. Główka takiej szczoteczki wykonuje ruchy pulsacyjne. Fale dźwiękowe o dużej częstotliwości odpowiadają za wytworzenie bąbelków (pasta, ślina, woda), które docierają do najdalszych zakamarków jamy ustnej. Pozwala to pozbyć się płytki nazębnej z powierzchni zębów, a ponadto usunąć przebarwienia. Modele soniczne są przystosowane do pracy w różnych trybach.

Co wybrać? Oba rodzaje szczoteczek z pewnością sprawdzą się lepiej niż tradycyjna szczoteczka. Dobra szczoteczka rotacyjna dokładnie czyści zęby, otaczając włosiem każdy z nich. Jednakże szczoteczka soniczna wyposażona jest w technologię soniczną, która dodatkowo myje bąbelkami, wytworzonymi w wyniku drgań włosia. Wydaje się zatem, że to właśnie soniczne szczoteczki są lepszym wyborem.

Warto wiedzieć, że na rynku są dostępne również szczoteczki soniczno-rotacyjne. Łączą w sobie technologię soniczną z unikalnym kształtem główki. Dzięki temu nie trzeba dodatkowo wykonywać ruchów wymiatających.


Artykuł sponsorowany

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (29 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...