Jaka pościel jest najzdrowsza?

Spis treści:

Słynne przysłowie brzmi „Jak się pościelisz, tak się wyśpisz”. W rzeczywistości pościel ma ogromny wpływ na jakość naszego snu. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. Jaka pościel jest najzdrowsza? I w którą warto zainwestować?

Jaka bielizna pościelowa jest najzdrowsza?

Czy wiesz, że człowiek przesypia 1/3 życia? To bardzo dużo! W trakcie snu organizm odpoczywa i regeneruje się, co pozwala nam na funkcjonowanie na pełnych obrotach. Z tego względu warto zadbać o wygodne łóżko, materac i pościel, która poprawi komfort snu. Na rynku znajdziesz mnóstwo kompletów pościeli niemal w każdym odcieniu, różnorodnych wzorach i wykonanych z najróżniejszych materiałów. Wybór jest tak ogromny, że przyprawi Cię o zawrót głowy. Niestety nie każda pościel jest odpowiednia. Jaką wybrać? Przede wszystkim komplety z naturalnych włókien. Świetnie przepuszczają powietrze, dzięki czemu się nie pocisz. Ponadto posiadają wiele więcej zalet. Poniżej przedstawiamy Ci kilka rodzajów pościeli, w które warto zainwestować.

Pościel bawełniana

Pościel bawełniana jest antyalergiczna, a więc sprawdzi się u alergików oraz osób z wrażliwą skórą. Ponadto daje skórze oddychać. Idealnie sprawdza się o każdej porze roku. Jej dodatkowym atutem jest ogromny wybór kolorów i wzorów, co pozwala na dopasowanie bielizny pościelowej do aranżacji wnętrza. Dzięki temu jest ona nie tylko zdrowa, ale również pełni funkcję dekoracyjną.

Pościel wełniana

Pościel wełniana to jedna z najzdrowszych pościeli. Zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Wykazuje właściwości termoizolacyjne, co oznacza, że latem nie dopuszcza do przegrzania organizmu, a zimą gwarantuje komfort ciepły. Dzięki temu się nie pocisz. Ma to ogromne znaczenie szczególnie dla osób, które cierpią na choroby skórne. Wełna to materiał, który pochłania i zatrzymuje wilgoć, a więc nie pocisz się w niej nawet wtedy, gdy dni są upalne. Ponadto bielizna pościelowa z wełny ma właściwości antyalergiczne. Nie osadza się na niej ani kurz, ani pleśń, ani grzyby. Z tego względu jest najlepszym wyborem dla alergików. Co więcej, jest także odporna na bakterie oraz wirusy! Zalecana jest osobom, które zmagają się z bólami stawów. Jej delikatne włókna masują ciało, rozluźniając mięśnie, a w efekcie niwelują ból. Udowodniono, że pościel wełniana zmniejsza ryzyko powstawania odleżyn.

Pościel lniana

Pościel z lnu wykazuje właściwości podobne do bielizny pościelowej z bawełny oraz wełny. Len wykazuje najwyższą chłonność wody, jest przewiewny i doskonale sprawdzi się o każdej porze roku. Ma właściwości antybakteryjne, nie przyciąga kurzu ani roztoczy, a więc również zaleca się osobom z różnymi alergiami.

Jaką poduszkę wybrać?

Zdrowa pościel to nie tylko komplet z odpowiedniego materiału, ale również wybór odpowiedniego kształtu i rozmiaru poduszki. Zadaniem poduszki jest podparcie szyjnego odcinka kręgosłupa. Jeżeli dobrze ją dobierzesz, to kręgosłup na całej linii tworzy linię prostą, a tym samym unikasz napięcia mięśni oraz bólu karku, który odczuwa się rankiem. W sklepach znajdziesz poduszki w trzech podstawowych rozmiarach: 40×40 cm (tzw. „jaśki”), 50×60 cm oraz 70×80 cm. Zaleca się wybrać te średniej wielkości i układać pod głową.

Jak prawidłowo dbać o pościel?

Aby pościel była zdrowa, musisz zadbać również o prawidłową pielęgnację. Tutaj warto stosować się do kilku podstawowych zasad.

  1. Za każdym razem, gdy ścielisz łóżko, wstrząśnij kołdrę oraz poduszki, aby zachować równomierne wypełnienie, a także sprężystość wsadu.
  2. Systematycznie wietrz pościel. Latem uważaj na słońce, ponieważ powoduje wykruszanie się pierza oraz puchu.
  3. Pościel pierz zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na metce. Dzięki temu nie utracą swoich właściwości. Komplety ze sztucznym wypełnieniem pierze się w pralce w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza. Tak samo poduszki i kołdry z puchu oraz pierza. Pościel wełnianą najlepiej prać ręcznie w delikatnych detergentach i w temperaturze do 30 stopni Celsjusza. Następnie należy ją rozwiesić w zacienionym miejscu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (14 głosów, średnia: 4,86 z 5)
zapisuję głos...