Jaką dietę stosować przy osteoporozie?

Osteoporoza to choroba, która dotyka około 22 procent kobiet i 6 procent mężczyzn po ukończeniu 50 roku życia. Choć można ją skutecznie leczyć, należy przede wszystkim skupić się na zmianie stylu życia. Szczególnie ważne jest, by zdrowo i prawidłowo się odżywiać. Dzięki temu kości mogą się szybciej regenerować i stawać się mocniejsze. Jaką dietę stosować przy osteoporozie?

Jaką dietę stosować przy osteoporozie

 

Dieta a osteoporoza – najważniejszy jest wapń

Osteoporoza wiąże się z ubytkiem masy kostnej. Aby ją odbudować, potrzebny jest wapń. A ten najlepiej przyswajalny znajduje się w mleku i nabiale. Produkty bogate w wapń to również warzywa, m.in. kapusta, pietruszka, cebula, pomidor, papryka i suszone owoce. Warto nastawić się na jedzenie chudego mięsa, jak drób, cielęcina czy wieprzowina. Wapń zawierają również ryby, m.in. sardynki. Niestety, odpowiednia dieta może nie być wystarczająca, aby naprawić lata zaniedbań. W przypadku dużych ubytków zalecana jest suplementacja wapniem. Jednym z najlepszych preparatów dostępnych na rynku jest Calperos. Zawiera on węglan wapnia, który jest źródłem najlepiej przyswajalnego wapnia w formie zjonizowanej, jeśli chodzi o ludzki organizm. Choć suplementacja wydaje się być rozwiązaniem pewnym (w końcu zapewnia ona optymalną ilość wapnia) i wygodnym, nie wolno zaniedbywać diety. Walka z osteoporozą polega na wprowadzaniu zmian w swoje życie. To dlatego w naszej diecie na stałe powinny zagościć potrawy bogate w wapń. Posiłki powinny być regularnie przyjmowane, w ilości 4-5 dań na dobę. Więcej o samym wapniu przeczytać można na https://calperos.pl/o-wapniu.

Jak uniknąć błędów w diecie?

Dieta na osteoporozę to nie tylko lista produktów, po które należy sięgać. To również lista produktów zakazanych. Niestety, niektóre potrawy i substancje powodują wypłukiwanie wapnia z organizmu. Na nic zda się więc suplementacja, jeśli pierwiastek będzie z ciała regularnie usuwany. Przede wszystkim, należy zapomnieć o alkoholu. Trzeba także zrezygnować z palenia. Udowodniono, że papierosy zmniejszają gęstość mineralną kości. Dobrze jest także ograniczyć codzienne picie kawy i herbaty. Trzeba wystrzegać się nadmiaru soli. Dieta na osteoporozę nie powinna również zawierać warzyw bogatych w szczawiany (szczaw, buraki, botwina, rabarbar, szpinak) ani tłustego mięsa. Niewskazane jest jedzenie słodkiego pieczywa i produktów o wysokiej zawartości cukru.

Aktywność fizyczna – ważne uzupełnienie diety

Osoby z osteoporozą zdecydowanie powinny postawić na aktywność fizyczną. Nie chodzi tylko o zwiększanie elastyczności układu kostnego, choć jest to bardzo ważne. Większa ilość ruchu skłania nas do wychodzenia z domu, a dzięki temu wystawiamy się na działanie promieniowania słonecznego, które pobudza organizm do produkcji witamy D. Ta z kolei odgrywa znaczącą rolę, jeśli chodzi o przyswajanie wapnia z pokarmu. Dobrze więc połączyć aktywność fizyczną z kąpielą słoneczną, a nawet zwykły, codzienny spacer okazuje się być dużą bronią w walce z osteoporozą. Z kolei w zimowe dni, kiedy słońca jest mniej, można rozważyć suplementację witamy D. O sporcie jednak zapominać nie wolno – dzięki niemu szybciej zwiększa się gęstość kości i można liczyć na powrót do formy oraz zdrowia w krótszym czasie.

Osteoporoza to podstępna choroba, która rozwija się latami, nie dając żadnych objawów. Kiedy zostaje zdiagnozowana, okazuje się, że ilość wapnia w organizmie jest bardzo zaniżona. Z pewnością należy sięgnąć wówczas po dobre suplementy, np. Calperos (więcej na https://calperos.pl ). Ale preparaty to nie wszystko. Choć mogą one skutecznie podnieść ilość tego pierwiastka w organizmie, należy również zadbać o zmianę stylu życia. Osoba, która miała do czynienia z osteoporozą, narażona jest na powrót choroby. Chronić ją będzie przed tym odpowiednia dieta, bogata w przetwory mleczne i nabiał. O papierosach, nadmiernym spożywaniu alkoholu czy kawy najlepiej zapomnieć. Na szczęście zdrowe nawyki dają widoczne korzyści, dlatego osoby, które je wypracowały, nie chcą wracać do swoich wcześniejszych przyzwyczajeń. Z pożytkiem dla kości.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (32 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...