Jak żyć żeby nie żałować? 15 rzeczy, które możesz zmienić, by nie wyrzucać ich sobie na starość

Żyjemy w epoce poradników i influencerów, w której paradoksalnie coraz więcej osób zapada na depresję lub deklaruje, że jest głęboko nieszczęśliwa. Zamiast instainspiracji i jałowych motywujących cytatów, wskazujących „właściwą drogę” przygotowaliśmy więc dla Was 15 wskazówek opartych na wyznaniach osób, które pod koniec życia uczciwie stwierdziły, czego żałują po wszystkich tych latach.

Jak żyć żeby nie żałować? Najlepiej pozostać wiernym sobie, swoim przekonaniom i marzeniom. Ponieważ jednak bardzo trudno dotrzymać tych zasad, spisaliśmy 15 konkretnych rzeczy, które Wam w tym pomogą. Wyciągnęliśmy przy tym lekcję z doświadczeń osób, które u schyłku życia miały okazję dokładnie przeanalizować swoje decyzje.

Spróbujcie wraz z nami uczyć się na ich błędach, zamiast popełniać własne!

jak żyć żeby nie żałować

www.pixabay.com

Jak żyć żeby nie żałować? 15 rzeczy, które możesz zmienić, by nie wyrzucać ich sobie na starość

 

1. Traktuj dobrze swoich rodziców i dziadków

giphy.com

Kiedy jesteśmy młodzi często tak bardzo zapominamy się w codziennej bieganinie, że nie pamiętamy, by zadzwonić do dziadków. Wiele z nas rzadko spędza wolny czas z rodzicami czy babcią, bo przecież wolimy imprezować ze znajomymi. Drażnią nas porady mamy, nie jesteśmy w stanie słuchać przestarzałych poglądów taty i trzaskamy drzwiami, gdy podzieli nas kolejna różnica zdań. Po latach, często okazuje się, że jest już za późno, żeby nadrobić stracony czas. Znajomi przychodzą i odchodzą, a my starzejemy się i przekonujemy, że nikt nie zwróci nam szansy usłyszenia w słuchawce głosu dziadka. Że nigdy wpadniemy już do babci na niedzielny rosół. I że sami powielamy zachowania rodziców, których kiedyś nie umieliśmy ich wybaczyć…

 

2. Nie przepracowuj się

giphy.com

Zgodnie z wynikami wielu przeprowadzonych badań, ludzie przed śmiercią żałują m.in. tego, że za dużo pracowali. Pogoń za zarobkiem przedkładali nad spotkania z bliskimi i przyjaciółmi, podróże, ciekawe wydarzenia kulturalne czy własne pasje. Ich harówka rzadko była doceniana czy wynagradzana. Po latach okazywało się zaś, że ich przejście na emeryturę nie zmieniało niczego w zakładzie pracy. Zastępował ich po prostu nowy pracownik. Pomyśl o tym zanim znów zostaniesz w firmie po godzinach lub po raz kolejny zrezygnujesz z urlopu.

 

3. Lepiej dbaj o zęby

giphy.com

Wszyscy wiemy, że higiena jamy ustnej jest tak samo ważna, jak regularne wizyty u dentysty. Z uwagi na koszty, jakie wiążą się z częstymi przeglądami i leczeniem wiele z nas ociąga się jednak z zapisaniem do stomatologa, sądząc, że kiedyś po prostu wymieni zęby na sztuczne. Dyskomfort jaki wiąże się z noszeniem implantów czy sztucznej szczęki jest jednak trudny do zaakceptowania. Co gorsza, zapadające się dziąsła i przesuwające się ostatnie naturalne zęby zniekształcają wygląd całej twarzy. Ostatnio naukowcy udowodnili też związek między chorobami zębów a rozwojem Alzheimera, co stworzyło nową motywację do odpowiedniej profilaktyki jamy ustnej.

 

4. Sama podejmuj ważne życiowe decyzje

giphy.com

Wiele osób na starość żałuje, że zamiast podążać za swoimi marzeniami, posłuchały rad znajomych lub rodziców. Zazwyczaj chodzi o wybór kierunku studiów czy pracy zawodowej, na którą ktoś je namawiał. Porady, które okazały się niesłuszne po latach wspominają też często artyści (to szczególnie im otoczenie lubi narzucać swoje wizje i uwagi) oraz rozczarowane mężatki, które do zamążpójścia nakłoniła rodzina lub szersza społeczna presja.

 

5. Mów „kocham cię”

giphy.com

Powstrzymywanie się od wyznawania uczuć, bo to „nienaturalne”, „patetyczne”, „mdłe” czy „dziwne” (niepotrzebne skreślić) to kolejna z listy rzeczy, których ludzie po latach żałują. Pamiętaj, że nie wiesz, co kryje przed Tobą kolejny dzień i że nic nie jest dane na zawsze. Przypomnij chłopakowi, z którym jesteś w związku od dawna, narzeczonemu, mężowi, rodzicom, siostrze czy dziadkom, że ich kochasz zanim okaże się, że nie zdążyłaś.

 

6. Nie ignoruj swojego ciała

giphy.com

Coraz więcej osób zatraca się w realizacji swoich dążeń, skupiając na zawodowych, uczelnianych czy domowych obowiązkach. Żal im przy tym czasu na sen, ćwiczenia fizyczne i jedzenie zbilansowanych posiłków o odpowiednich porach dnia, nie mówiąc już o kontrolnych badaniach czy wizycie u kosmetyczki. Ignorowanie bólu w kręgosłupie z myślą „to pewnie przejdzie”, zarywanie nocy i zapominanie o odpowiedniej pielęgnacji cery w najlepszym razie poskutkuje przygarbioną sylwetką i starym, „zniszczonym” wyglądem twarzy. W najgorszym – kalectwem, rozwojem poważnych chorób narządów wewnętrznych i… przedwczesną śmiercią.

 

7. Podróżuj więcej

giphy.com

Patrząc na swoich dziadków, rodziców i całe grono ich znajomych zrozumiałam, jak wielu ludzi odkłada plany podróży na kolejne lata – kiedy już będą mogli sobie na to pozwolić pod względem finansowym i wreszcie znajdą na to czas. Z biegiem lat okazuje się jednak, że pieniądze na ten cel i tak były wydawane na bieżące potrzeby, a nawet jeśli udało się je zgromadzić na koncie, ich właścicielom brakuje już zdrowia i sił na dalekie wojaże. Z wiekiem zaczynają nam szwankować stawy i mamy coraz większe problemy z ciśnieniem. Odpada nam więc wspinaczka po górskich szczytach i wyjazdy do gorących krajów. Nasza kondycja często nie pozwala już nawet na dłuższe wędrówki po miastach, zresztą sam miejski zgiełk wystarczająco męczy nasze uszy… Podróżuj teraz. Wyszukuj tanie loty, odwiedź znajomego za granicą, wykorzystaj jachtostop, pojedź na Erasmusa lub do pracy. Możliwości jest mnóstwo!

 

8. Nie pozwól, by Twoje myśli zaprzątały drobiazgi

giphy.com

W młodości często zamartwiamy się drobiazgami. Rozpamiętujemy nieudane rozmowy ze znajomymi czy chłopakiem, egzaminy, które nie poszły nam najlepiej, lecz które nadal możemy przecież poprawić, analizujemy przegrane konkursy i stresujemy się, że nasze mieszkanie nie jest wysprzątane na błysk, gdy nagle wpadają znajomi. Zastanawiamy się, jaką minę miał nasz szef, gdy wychodziłyśmy z pracy i co pomyśleli sobie ludzie na ulicy, gdy mijałyśmy ich z plamą na koszulce. Tysiące nieistotnych spraw nie pozwala nam zaznać spokoju ducha. Jesteśmy w stanie stałej czujności i niepotrzebnego podekscytowania, zamiast po prostu cieszyć się z codziennych miłych drobiazgów, a nawet wielkich rzeczy. Staraj się puszczać w niepamięć wszystkie nieważne szczegóły, bo kiedyś złapiesz się na tym, że strawiłaś na nie cały swój czas.

 

9. Porzuć restrykcyjne diety

giphy.com

Znajomi częstują Cię swoimi pysznymi wypiekami, a Ty odmawiasz, bo musisz dbać o linię? Wchodząc do kawiarni masz ochotę zamówić latte i kawałek czekoladowego torcika, ale ograniczasz się tylko do kawy? Co, jeśli po latach okaże się, że trwanie na diecie nie zapewniło Ci wymarzonej sylwetki, a tylko sprawiło, że musiałaś rezygnować z wszystkich tych przyjemności? Może lepiej będzie po prostu znaleźć złoty środek i połączyć częściowe ograniczanie się z ćwiczeniami?

 

10. Nie pozwól, by strach powstrzymał Cię przed spełnianiem marzeń

giphy.com

To coś, co przydarza się bardzo wielu ludziom. Mają wielkie wizje i wspaniałe pomysły tyle, że boją się je realizować. Paraliżujący lęk przed porażką każe im pozostawać w letargu. Pod koniec życia okazuje się, że nie było wcale czego się bać. Michael de Montaigne napisał: „Moje życie było pełne strasznych nieszczęść, z których większość się nie zdarzyła”. Doskonale oddaje to, jak sami stawiamy przed sobą nieistniejące bariery.

 

11. Zerwij toksyczne znajomości

giphy.com

To niebywałe jak często trwamy w zależnościach i relacjach, które nas męczą, zabierają nasz czas i energię. Jeśli masz przy sobie ludzi, którzy nieustannie wprawiają Cię w zły nastrój, podkopują Twoje poczucie własnej wartości, krytykują Cię i marnują Twój czas, po prostu zerwij te znajomości. Zyskasz więcej przestrzeni do samorealizacji i miejsce dla nowych, pozytywnych osób w Twoim życiu.

 

12. Przestań się tak stresować

giphy.com

Stres bazuje na mechanizmie „uciekaj albo walcz” i został stworzony przez naturę właśnie na te okoliczności. Współczesna cywilizacja doprowadziła jednak do sytuacji, w której stresujemy się każdą poważniejszą sprawą. Wystarczy długa lista zadań do odkreślenia, rozmowa z szefem, egzamin na studiach (albo sprawdzian w szkole), nagła zmiana planów, drobna stłuczka, zgubienie jakiegoś przedmiotu czy niemiła rozmowa z telemarketerem, by wywindować nasze ciśnienie na sam szczyt. Taki poziom napięcia powinniśmy odczuwać jedynie w sytuacji zagrożenia życia, utraty kogoś bliskiego czy życiowych katastrof, takich jak pożar domu. Wraz z kolejnymi latami życia staraj się patrzeć wstecz i przypominać sobie, jak niewielkie znaczenie miały w perspektywie czasu sytuacje, które niegdyś tak Cię stresowały. Następnym razem nie weźmiesz ich tak bardzo serio.

 

13. Odrzuć kompleksy dotyczące Twojego wyglądu

giphy.com

Gdy jesteś nastolatką mały biust, krzywy nos albo trądzik mogą się wydawać prawdziwymi dramatami. Z biegiem lat każda z nas nieuchronnie traci jednak swoją urodę. Ciągłe obwinianie się o zły wygląd i kompleksy nie mają więc absolutnie żadnego sensu. Zamiast godzinami patrzeć w lustro, ciesz się, że jesteś zdrowa i chwytaj życie pełnymi garściami! Korzystaj z atrakcji i piękna, jakie daje Ci świat!

 

14. Zacznij oszczędzać, ale nie przesadzaj

giphy.com

W wieku dwudziestu lat mamy wrażenie, że starość nigdy nas nie dosięgnie i często żyjemy z dnia na dzień. Tymczasem, by zbudować sobie poduszkę finansową na wypadek choroby albo po prostu zbyt małej (żadnej?) emerytury, musimy zacząć zbierać jak najszybciej. Odkładaj drobne kwoty, tak by nie musieć odmawiać sobie przyjemności, ale zachować coś na czarną godzinę. Pieniądze zawsze się przydają.

 

15. Pielęgnuj sprawdzone przyjaźnie z dzieciństwa

giphy.com

Jeszcze jedną rzeczą, wymienianą przez ludzi, zastanawiających się czego żałują najbardziej u kresu swoich dni jest zerwanie kontaktów z prawdziwymi przyjaciółmi. Takie więzi to coś, co zdecydowanie warto pielęgnować. Nic nie zastąpi wypełnionych śmiechem popołudniowych plotek z przyjaciółką, beztroskiego wspólnego wypadu na zakupy i oczywiście duchowego wsparcia!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (218 głosów, średnia: 4,72 z 5)
loading... zapisuję głos...