Jak żyć z zatkanym nosem i alergicznym katarem?

Gdy drzewa i trawniki wokół nas zazieleniły się, chorym cierpiącym na katar alergiczny nie jest do śmiechu. Zakatarzeni, załzawieni, z chusteczkami w dłoniach nie myślą o spacerze w parku. Jedyna myśl to jak pozbyć się kataru, co zrobić, aby znów swobodnie oddychać przez nos, aby oczy nie były zaczerwienione, łzawiące i swędzące. Jak osoba uczulona na alergeny pyłku ma sobie radzić w sezonie pylenia roślin?

Jak żyć z zatkanym nosem i alergicznym katarem

Wodnisty katar (katar sienny), kichanie i zatkany nos to najbardziej dokuczliwe objawy alergicznego nieżytu nosa. To właśnie zatkany nos jest najgroźniejszym objawem, prowadzącym do upośledzenia drożności ujść zatok przynosowych i trąbek słuchowych (może prowadzić do rozwoju zapalenia uszu i zatok). Oddychanie przez usta (gdy mamy zatkany nos) prowadzi nie tylko do wysuszenia błony śluzowej jamy ustnej i gardła, ale również do pominięcia fizjologicznej roli nosa (nawilżanie, ogrzewanie i oczyszczanie powietrza wdychanego). Nos zatrzymuje wszystkie zanieczyszczenia większe niż 10 mikrometrów (np. ziarna pyłku roślin). Jeśli mamy zatkany nos i oddychamy przez usta, zanieczyszczenia powietrza, w tym ziarna pyłku uczulających roślin, łatwiej przedostają się do krtani, tchawicy i oskrzeli. W takim przypadku możemy mieć nie tylko katar i zatkany nos, ale również kaszel, a nawet duszność.

Co można zrobić, aby oddychać przez nos również w czasie sezonu pylenia uczulających nas roślin? Przede wszystkim należy rozpocząć przyjmowanie zaleconych przez lekarza leków zanim pojawią się pierwsze objawy alergii sezonowej. Informacje o spodziewanym narażeniu na pyłek roślin można odnaleźć w Serwisie Alergologicznym pod adresem www.alergen.info.pl. Odpowiednio wczesne zastosowanie leczenia może zapobiec wystąpieniu blokady nosa.

Gdy spóźniliśmy się z rozpoczęciem leczenia i objawy kataru alergicznego są nasilone, a także w każdym przypadku, gdy towarzyszy im upośledzenie drożności nosa (zatkany nos), konieczne jest zastosowanie leków donosowych działających obkurczająco na naczynia krwionośne błony śluzowej nosa. Dopiero po kilkunastu minutach od udrożnienia przewodów nosowych powinny być podane donosowo, w formie aerozoli stosowanych na błonę śluzową nosa, zasadnicze leki stosowane w terapii kataru siennego, jakimi są donosowe kortykosteroidy i donosowe leki przeciwhistaminowe.

Artykuł napisany przy współpracy z dr n. med. Agnieszką Lipiec – Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych i dr med. Piotr Rapiejko specjalistą otolaryngologiem z Kliniki Otolaryngologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (81 głosów, średnia: 4,38 z 5)
loading... zapisuję głos...