Jak żyć dłużej? 12 zaskakujących sposobów wskazanych przez naukowców!

Coraz częściej słyszy się, że rozwój technologii i medycyny już niedługo pozwoli nam wydłużyć średnią życia nawet do 200 lat. Jak na razie radykalne zahamowanie procesu starzenia nie jest jednak możliwe, dlatego w walce o dłuższą egzystencję musimy chwytać się prostszych rozwiązań. Przedstawiamy 12 pomysłów na to, jak zawalczyć o dodatkowe lata życia, popartych najnowszymi odkryciami badaczy z całego świata.

Chciałabyś dłużej zachować młodość i witalność, dożywając w zdrowiu do emerytury? Marzysz o tym, by opowiadać bajki i piec ciasteczka swoim wnukom, a potem doczekać narodzin prawnuków i uczestniczyć w życiu kolejnego pokolenia? Nie uciekaj się do odmładzających fryzur czy sukienek.  Sprawdź, jak żyć dłużej naprawdę, wdrażając do życia 12 łatwych nawyków!

jak żyć dłużej

www.pixabay.com

Jak żyć dłużej? 12 zaskakujących sposobów wskazanych przez naukowców!

 

1. Jedz skórkę chleba

Zdarza Ci się wykrawać i odrzucać skórkę z kanapek? To błąd! Niemieccy naukowcy z Instytutu Żywienia Człowieka i Nauki o Żywności w Kiloni odkryli niedawno, że zawarte w niej przeciwutleniacze (które wytwarzają się w procesie pieczenia) zapobiegają rozwojowi raka jelita grubego i skutecznie oczyszczają organizm z toksyn! Pozostała część bochenka jest niestety aż 8 razy uboższa w antyoksydanty.

 

2. Gdy tylko możesz, rezygnuj z budzika

www.pixabay.com

Zdaniem japońskich naukowców, głośny alarm wyrywający nas nagle ze snu ma bardzo negatywny wpływ na nasz układ nerwowy i prowadzi do tak gwałtownego wzrostu ciśnienia, że może nawet przyczynić się do zawału serca! W miarę możliwości powinniśmy więc ustawiać ciche, spokojne melodie, a w weekendy zupełnie zrezygnować z budzików.

 

Jak żyć dłużej? 12 zaskakujących sposobów wskazanych przez naukowców!

3. Adoptuj psa

www.pixabay.com

Deborah Wells – doktor psychologii z Queen’s University w Belfaście – przestudiowała wyniki kilkudziesięciu różnych testów, co doprowadziło ją do spostrzeżenia, że właściciele psów cieszą się nie tylko dłuższym życiem, ale i lepszym zdrowiem niż pozostała część populacji. Nie wiadomo do końca, czy największy wpływ ma na to motywacja do codziennej fizycznej aktywności spowodowana koniecznością wyprowadzania naszego pupila, łatwiejsze uspołecznianie się związane ze spotykaniem innych właścicieli psów, czy też po prostu zabawy ze zwierzęciem, które jest najwierniejszym i zawsze radosnym towarzyszem. Ważne, że to działa, dlatego nie czekajcie dłużej. Sprawcie sobie psa!

 

4. Zażywaj słonecznych kąpieli

www.pixabay.com

Powszechnie wiadomo, że światło słoneczne dostarcza nam niezbędnej do życia witaminy D oraz w naturalny sposób chroni przed depresją. Znana jest także jego rola w zmniejszaniu ryzyka rozwinięcia się cukrzycy. Odkrycie naukowców z 2016 roku każe jednak spojrzeć na kąpiele słoneczne jako na jeszcze bardziej wartościową aktywność niż dotąd sądziliśmy. Grupa biochemików prowadzących złożone badania odkryła bowiem wówczas, że ludzie, którzy wystawiali ciało na słońce przez godzinę dziennie byli aż o 67% mniej podatni na rozwój nowotworów niż ci, którzy unikali promieni słonecznych.

 

Jak żyć dłużej? 12 zaskakujących sposobów wskazanych przez naukowców!

5. Startuj w konkursach

www.pixabay.com

To metoda, którą możecie przetestować na przykład na naszym portalu. Profesor Donald Redelmeier z Uniwersytetu w Toronto dowiódł w swoich badaniach, że radość płynąca z faktu wygrania ważnej dla siebie nagrody przedłuża zwycięzcy życie nawet o kilka lat! I tak brani pod uwagę laureaci Oskarów żyli średnio o 4 lata dłużej niż aktorzy, którzy nie doczekali się tego wyróżnienia. Olimpijscy medaliści (a zbadano aż 15 000 przypadków), którzy zdobyli swoje medale w latach 1896-2010 mieli natomiast żyć o 3 lata dłużej niż ich rówieśnicy.

 

6. Ignoruj opinię otoczenia

www.pixabay.com

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych dowiedli, że ludzie, którzy nie przejmują się opinią otoczenia, żyją dłużej. Kiedy zastanawiamy się, co mogą pomyśleć o nas inni, stajemy się bardziej powściągliwi, mniej spontaniczni i stawiamy sobie różne ograniczenia. To prowadzi z kolei do przyjęcia nienaturalnej pozy i zablokowania swojego prawdziwego „ja”. W efekcie stajemy się nieszczęśliwi, nieświadomie rujnując sobie nerwy… i zdrowie. 

 

Jak żyć dłużej? 12 zaskakujących sposobów wskazanych przez naukowców!

7. Jedz więcej pomidorów

www.pixabay.com

Amerykańscy badacze z Tufts University w Bostonie przez 11 lat prowadzili testy, w trakcie których porównali stan zdrowia 5000 uczestników z jedzeniem, jakie spożywają. Na tej podstawie udało im się ustalić, że jeśli włączymy do swojej diety pomidory, zmniejszymy ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych aż o 26%. Efekt ten miłośnicy pomidorów zawdzięczają likopenowi – zawartemu w czerwonych owocach przeciwutleniaczowi, który odpowiada m.in. za ich żywą barwę.

 

8. Tańcz

www.pixabay.com

Francuscy naukowcy wykazali istnienie zależności między regularnym tańcem a długim życiem. Podobno najlepszym wyborem jest w tym przypadku salsa, gdyż jest to taniec, który wzmacnia kości, pomaga przezwyciężyć astmę, poprawia pracę płuc i wspiera układ krwionośny. Tak naprawdę każdy żywy taniec, który pozwala nam zachować dobrą kondycję i podkręcić swój nastrój wydłuży jednak naszą naturalną żywotność.

 

Jak żyć dłużej? 12 zaskakujących sposobów wskazanych przez naukowców!

9. Śpij od 22:00 do 6:00 rano

www.pixabay.com

Chińscy naukowcy stworzyli cały system ukazujący, które organy ludzkiego ciała regenerują się o konkretnych godzinach. Na tej podstawie wyliczyli, że najbardziej optymalną porą do położenia się spać jest 22:00, zaś do wstania – 6:00. Pozwala to usunąć toksyny z organizmu już przed godziną 23, naturalnie zregenerować wątrobę między 23 a 1 w nocy oraz oczyścić płuca pomiędzy 3 a 5 nad ranem. 

 

10. Nie dotykaj papierosów

www.pixabay.com

Powszechnie wiadomo, jak bardzo szkodliwe jest palenie tytoniu i wdychanie papierosowego dymu. Ostatnio amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom udowodniło jednak, że nie mniej niebezpieczne jest już samo ich dotykanie! Dzieje się tak dlatego, że pędy tytoniu absorbują podczas uprawy promieniotwórcze pierwiastki stosowane w rolnictwie, m.in. polon-210, rad i ołów-210. Pierwiastki te pozostają w roślinach nawet po ich wysuszeniu i mogą przedostać się do organizmu przez dotyk.

 

Jak żyć dłużej? 12 zaskakujących sposobów wskazanych przez naukowców!

11. Pisz wiersze, rysuj, rób kolaże

www.pixabay.com

Zdaniem naukowców z Uniwerystetu Purdue w Stanie Indiana ludzie, którzy czują się kreatywni i uważają, że tworzą na fali posiadanego talentu, żyją znacznie dłużej od innych. Ich kreatywność i uczucie spełniania się w sztuce rozwijają podobno sieć neuronów w mózgu i zapewniają długowieczność. 

 

12. Nie odmawiaj sobie zakupów

www.pixabay.com

Badania przeprowadzone na Tajwanie, których wyniki opublikował „Journal of Epidemiology and Community Health” wykazały, że regularne robienie zakupów… przedłuża życie! Wśród mężczyzn, którzy codziennie robili zakupy ryzyko zgonu było mniejsze aż o 28 %, zaś u kobiet – o 23%. Czy to nie doskonały dowód na to, że kupienie kolejnej sukienki lub pary butów zawsze jest dobrym pomysłem?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (162 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...