Jak zwiększyć koncentrację u dziecka?

Nie ma co się dziwić, że w czasach pełnych zmiennych i różnorodnych bodźców, dzieciom coraz trudniej jest skupić dłużej uwagę na konkretnych czynnościach. Warto jak najwcześniej rozwijać u swoich pociech umiejętność koncentracji, a jeśli mają z nią problemy – znaleźć ich przyczyny i szybko rozpocząć zmianę tego stanu.

jak chronić dziecko w sieci 2

Kłopoty ze skupieniem uwagi u dziecka nie musi oznaczać niechęci do rozwiązywania zadań domowych – za problemem tym stoją zwykle poważniejsze i możliwe do identyfikacji przyczyny. Upewnij się przede wszystkim, że pociecha nie jest przemęczona czy niewyspana – w takim stanie i organizmy dorosłych nie funkcjonują w prawidłowy sposób. Natężenie emocji także może przeszkadzać w skupieniu się na nauce, więc jeśli dziecko dużo w ostatnim czasie przeżyło, warto najpierw porozmawiać z nim o jego rozterkach. Zastanów się również, czy dieta twojego dziecka jest dobrze zbilansowana – niedobory też mogą przyczynić się do obniżenia uwagi. Jeśli jednak upewnimy się już, że powyższe problemy nie dotyczą naszej rodziny, warto zabrać się do pracy nad poprawą umiejętności koncentracji naszej pociechy, co jest kluczowe w prawidłowym rozwoju.

Jak zwiększyć koncentrację u dziecka? – Plan dnia

Bardzo dobrym rozwiązaniem wspomagającym koncentrację jest ułożenie dziecku „planu dnia”. Trochę organizacji oraz dyscypliny, która przerodzi się w rutynę, daje bardzo dobre skutki. Dziecko wówczas wie, kiedy ma czas na zabawę i przyjemności, a kiedy na odrabianie prac domowych i naukę. Istotne jest również to, żeby siedzenie przy lekcjach przeplatało się z aktywnymi formami spędzania czasu, by dziecko miało kiedy wyładować swoje zapasy energii.

Jak zwiększyć koncentrację u dziecka? – Odpowiednie miejsce do nauki

Bardzo duży wpływ na koncentrację ma otoczenie i miejsce, w którym dziecko się uczy. Rozpraszać może wszystko – włączony telewizor, radio, rozgadane młodsze rodzeństwo czy też nagłe szczekanie psa na podwórku. Postarajmy się ograniczyć do minimum wszystkie możliwe przeszkody. I choć może wydawać się to błahe, to naprawdę duży wpływ na naukę ma także porządek w pokoju, w którym spędza czas nasze dziecko. To, co dzieje się na biurku, przenosi się i do głowy – jeśli na stole panuje bałagan i nic nie można na nim znaleźć, wówczas dziecko będzie miało trudności także z uporządkowaniem swojej wiedzy. Warto pamiętać również o odpowiednim oświetleniu oraz wcześniejszym przewietrzeniu miejsca pracy pociechy. Dotleniony mózg pracuje znacznie sprawniej!

Jak zwiększyć koncentrację u dziecka? – Nauka przez zabawę

Podstawą owocnej nauki jest odnalezienie odpowiadającego dziecku stylu uczenia się. Każdy człowiek jest inny, a wiedzę można chłonąć różnymi zmysłami. Niektórzy najlepiej robią to za pomocą kanału wzrokowego, inni dzięki słuchowi, a jeszcze kolejni potrzebują ich połączenia. Do nauki warto wykorzystywać wyobraźnię oraz emocje, a także szukać jak największej ilości skojarzeń.  Oczywiście dzieci najbardziej pragnęłyby, żeby do nauki wykorzystywać po prostu… zabawę! I na szczęście jest to możliwe – połączenie zabawy i nauki daje pożądane efekty: przyspiesza proces przyswajania wiedzy, pomaga w koncentracji oraz daje dziecku dużo satysfakcji.

dziecko

W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości na urozmaicenie procesu nauki oraz poprawę koncentracji. Na rynku znajduje się już niesamowicie dużo gier, zabawek i książek (wydawanych na przykład przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne – http://wsip.pl/), które pomagają w rozwijaniu u dziecka uwagi oraz łączą przyjemne z pożytecznym. Należy pamiętać, żeby dostosować je do wieku i możliwości dziecka, a także nie zmuszać go do zbyt częstych ćwiczeń – nie warto zrażać dzieci do nauki, gdyż zniechęcone na pewno nie poświęcą edukacji odpowiedniej uwagi.

Jak zwiększyć koncentrację u dziecka? – Przykładowe zabawy

Istnieje wiele ciekawych ćwiczeń mających na celu rozwinięcie zdolności koncentracji. Warto na przykład aranżować spędzanie wolnego czasu przy grach słownych czy zabawach typu „zgadnij kto to”. Bardzo dobrym pomysłem jest też układanie z dzieckiem puzzli – niech będzie to układanka z obrazkiem czegoś, co bardzo lubi – taki akcent z pewnością zachęci je do wspólnej zabawy. Dziecku na pewno spodobają się także wymagające cierpliwości zabawy manualne,  jak lepienie z plasteliny czy ciastoliny, albo nawlekanie koralików na żyłki. Dziecko nie tylko dobrze się  przy tym bawi – dzięki takim ćwiczeniom wspieramy jego rozwój, a do tego pociecha otrzymuje własnoręcznie wykonaną nagrodę za swoją ciężką pracę i cierpliwość (nic tak nie cieszy jak własnoręcznie wykonane figurki ulubionych zwierzątek czy sznur pięknych korali). Jeśli zaś chodzi o małych sportowców, nie potrafiących usiedzieć długiego czasu w jednym miejscu, to warto wysłać ich na zajęcia ruchowe, może to być taniec, gimnastyka czy karate. Zajęcia takie także rozwijają koncentrację, a dziecko przy tym dobrze się bawi. Warto także usiąść całą rodziną do gier planszowych, co nie tylko wpłynie pozytywnie na rozwój dziecka, ale także na pozytywne relacje między najbliższymi.

Jak zwiększyć koncentrację u dziecka? – Wspieranie dziecka

Dla dzieci bardzo ważne jest wsparcie ze strony najbliższych. Pociechy nie powinno się krytykować, gdy z jakimś powierzonym zadaniem nie daje sobie rady, czy też porównywać jej pracy z efektami rodzeństwa czy przyjaciół. Takie nastawienie jest bardzo demotywujące i może tylko zniechęcić dziecko do nauki. Zamiast tego chwalmy je, nawet za najdrobniejsze dokonania, dzięki temu zmobilizuje się i z pewnością będzie odnosiło większe sukcesy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (144 głosów, średnia: 4,51 z 5)
loading... zapisuję głos...