Jak zrobić wianek komunijny? Instrukcja krok po kroku

Wraz z początkiem kwietnia rozpoczyna się gorący czas dla rodziców dzieci komunijnych. Przygotowania w kościele, rezerwacja sali na spotkanie z gośćmi, szukanie cukierni, w której zamówimy tort w kształcie Pisma Świętego i oczywiście idealnie dopasowana biała sukienka lub alba dla naszej pociechy. Trzeba pamiętać o tak wielu rzeczach… W ferworze spraw trudno nadążyć z szukaniem oryginalnych dodatków do stroju naszego dziecka. Z myślą o wszystkich zabieganych mamach, prezentujemy prostą instrukcję, pokazującą, jak wykonać piękny wianek komunijny ze świeżych kwiatów!

Wianki komunijne z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością. Coraz częściej odchodzimy od bogato zdobionych diademików, które swoim blaskiem, a niekiedy wręcz przepychem, odwracają uwagę od duchowej zadumy, jaka powinna towarzyszyć tej szczególnej uroczystości, na rzecz delikatnych ozdób ze świeżych kwiatów i zielonych gałązek, które podkreślają niewinność i dziecięcy urok dziewczynek. Zastanawiasz się, jak zrobić wianek komunijny samodzielnie, by podkreślić fryzurę komunijną swojej pociechy? Przedstawiamy prostą instrukcję DIY, dzięki której wyczarujesz piękną kwiatową ozdobę włosów!

Jak zrobić wianek komunijny? Instrukcja krok po kroku

Jak zrobić wianek komunijny DIY? Instrukcja krok po kroku

Do wykonania skromnej choć uroczej i prostej wersji wianka tak naprawdę wystarczy nam sama gipsówka – ten wytrzymały kwiat pełen gęstych białych pączków doskonale pasuje do okazji, takich jak Pierwsza Komunia Święta, a przy tym nie przytłacza masywnością, która mogłaby wywołać efekt „ciężkiej głowy”. My proponujemy jednak nieco bardziej ozdobną wersję, na którą obok gipsówki złożą się także białe frezje, białe santini, gałązki szparagusa modrzewiowego i asparagus plumosus (szparag pierzasty).

dziewczynka w wianku komunijnym

Jak zrobić wianek komunijny?

 

Co będzie potrzebne:

 • zielony drucik florystyczny,
 • taśma florystyczna biała,
 • nożyczki,
 • sekator,
 • pistolet na gorący klej,
 • kwiaty: pęczek gipsówki, dwie białe frezje, dwie gałązki białego santini (można zastąpić je stokrotkami lub astrami), dwie gałązki szparagusa modrzewiowego i gałązka asparagusa plumosusa.

Sposób wykonania:

 1. Dokładnie owiń cały drucik florystyczny białą taśmą.
 2. Odetnij gałązkę plumosusa i przyklej na gorący klej poziomo na obu końcach wianka  (tak, aby łodyżka rośliny na obu końcach przylegała do drucika, a jej listki wystawały ponad i pod drucikiem).
 3. Odetnij kolejne małe gałązki plumosusa i poprzyklejaj je na całej długości wianka tak, aby czubki gałązek na obu końcach były zwrócone w przeciwległych kierunkach. Uzyskasz w ten sposób zieloną podstawę wianka.
 4. Czas na kwiaty. Odetnij łodyżki od frezji, zostawiając tylko ich niewielką część, blisko kielichów i podklej obie frezje trochę bliżej niż w połowie wianka. Kielichy kwiatów powinny być zwrócone w jednym kierunku, jeden przy drugim. Podklejone frezje obwiąż dodatkowo drucikiem florystycznym i zawiąż na supełek, aby mieć pewność, że nie odpadną.
 5. Odetnij małe gałązki gipsówki i poprzyklejaj kilka drobnych kępek za frezjami.
 6. Odetnij główki białych kwiatów santini. Przyklejaj je w odstępach na różnych długościach wianka, formując w skupiska po cztery główki i podklejając do kępek kolejne gałązki gipsówki. Zadbaj o wrażenie trójwymiarowości – niech drobne główki gipsówki wystają delikatnie w górę i w dół wianka. Zapełnij cały wianek kwiatkami.
 7. Uformuj gotowy wianek tak, by pasował do głowy dziewczynki, a końce sklej klejem i dodatkowo umocuj drucikiem. Gotowe!

Jeśli podobają Ci się wianki ze wstążką zwisającą z włosów z tyłu głowy, na końcu możesz zawiązać wybraną wstążkę na wianku, puszczając luźno jej końce.

Wianek komunijny najlepiej wykonać na maksymalnie dwie godziny przed uroczystością. Dla bezpieczeństwa, przed nałożeniem, najlepiej schować go do chłodnego miejsca (np. piwnicy), ewentualnie do lodówki.

 

Przygotowania Twojego dziecka do Komunii spędzają Ci sen z powiek? Przeczytaj także inne artykuły, które pomogą Ci wszystko zaplanować:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (132 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...