Jak zrobić tonik z lawendy i rozmarynu? Receptura królowej Elżbiety Łokietkówny!

Córka Władysława Łokietka była nietuzinkową kobietą. To właśnie królowa Elżbieta opracowała najstarszą i najdłużej produkowaną w Europie pielęgnującą wodę toaletową, zwaną też „Wodą Królowej Węgier” lub „Larendogrą”. Według legend dzięki temu kosmetykowi zachowała młody wygląd do późnej starości. Jak przygotować niezwykły kosmetyk? Podpowiadamy!

Jak zrobić tonik z lawendy? Podajemy przepis na Larendogrę Elżbiety Łokietkówny! Pachnąca woda węgierskiej królowej swego czasu używana była na wszystkich liczących się dworach naszego kontynentu. Sama Elżbieta nacierała nią całe ciało i dodawała miksturę do kąpieli. Co więcej, dawniej uważano, że produkt nie tylko ma właściwości pielęgnacyjne, ale jest też pachnącym afrodyzjakiem. Jak przygotować lawendowy tonik? Sprawdźcie!

Jak zrobić tonik z lawendy? Receptura królowej Elżbiety Łokietkówny!

pixabay.com

Jak zrobić tonik z lawendy: Woda Królowej Węgier

Aqua Reginae Hungaricae to pachnący kosmetyk, którego bazą są wyciągi roślinne z lawendy i rozmarynu. Królewski zapach nie tylko pielęgnuje, ale też poprawia nastrój. Niedawno specyfik znów zaczął być produkowany, jednak my podpowiadamy, jak przygotować go własnoręcznie.

Kosmetyk ma właściwości antyseptyczne, przeciwbólowe, pobudzające, odmładzające, wygładzające, rozświetlające i ujędrniające. Zachwyca naturalnym kolorem i relaksującym zapachem ziół. Istnieje kilka wersji cudownego kosmetyku, jednak zawsze jego podstawą jest lawenda i rozmaryn.

Jak zrobić tonik z lawendy: 2 wersje Larendogry

Średniowieczna mikstura tonizuje, nawilża, ujędrnia, niweluje podrażnienia i zaczerwienienia. Działa przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie, odżywczo, antybakteryjnie. Zwęża rozszerzone pory, pomaga likwidować niedoskonałości, zaskórniki i zmiany trądzikowe. Specyfik przez lata modyfikowano, dodając do niego różne składniki. Czym można urozmaicić Wodę Królowej Węgierskiej? Do kosmetyku można dodać np. miętę, tymianek, majeranek, cynamon, nagietka, rumianek, gałkę muszkatołową, wodę różaną lub drzewo sandałowe. Oto 2 proste przepisy!

Larendogra z miętą

Składniki: 3 części suszonych liści rozmarynu, 1 część kwiatu lawendy, 1 część suszonego ziela mięty pieprzowej, 1 część suszonego majeranku, 1 cytryna, spirytus, odrobina wody przegotowanej

Przygotowanie: Zioła wymieszać, umieścić w słoiku. Zalać spirytusem 3-4 cm nad ich powierzchnię. Macerować 2 tygodnie w ciemnym i chłodnym miejscu, od czasu do czasu wstrząsając słoikiem. Po tym czasie przecedzić płyn przez watę ułożoną na sitku. Dodać przegotowaną wodę w proporcji 1:1 i sok z wyciśniętej cytryny. Przelać do buteleczki z ciemnego szkła. Wklepywać w umytą skórę twarzy i szyi 2 razy dziennie.

Woda Królowej Węgierskiej z tymiankiem

Składniki: 60 ml olejku rozmarynowego, 40 ml olejku tymiankowego, 1000 ml spirytusu, 2 łyżki suszonego kwiatu lawendy, odrobina wody przegotowanej

Przygotowanie: Składniki wymieszać. Odstawić w chłodnie miejsce na kilka dni. Przelać do buteleczki z ciemnego szkła. Stosować niewielką ilość na skórę ciała.

Przed zastosowaniem kosmetyku na skórę twarzy, zrób próbę alergiczną.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (200 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...