Jak zrobić skrzata na Boże Narodzenie – zobacz krok po kroku jakie to proste

Skandynawskie inspiracje od paru lat przenikają na polski grunt w różnych dziedzinach życia. Chętnie urządzamy nasze wnętrza w bielach i szarościach przeplatających się z surowym drewnem czy niczym Duńczycy szukamy naszego hygge w ulotnych mikrochwilach. Przemawia do nas prostota, która zbieżna jest z modną koncepcją minimalizmu. W czasach, kiedy wszystko jest na wyciągnięcie ręki, a szum informacyjny atakuje nas zewsząd, potrzebujemy mniej mieć, a bardziej być. Taka potrzeba świetnie koresponduje z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia, które symbolizują refleksję, czas spędzony z bliskimi i radość z narodzin dzieciątka Jezus.

Skandynawskie ozdoby na choinkę czy świąteczne dekoracje to elementy kultury naszych sąsiadów z północy, z których również często chętnie czerpiemy. Ostatnio coraz popularniejsze stają się maleńkie gnomy ze spiczastymi czapami i obfitymi brodami. Dostępne w sklepach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić podobnego własnoręcznie. Zobacz jak zrobić skrzata na Boże Narodzenie – to naprawdę nic trudnego! 

Jak zrobić skrzata

Źródło: www.pixabay.com

Jak zrobić skrzata na Boże Narodzenie – zobacz krok po kroku jakie to proste

Charakterystyczne skrzaty w wielkimi brodami, spod których widać tylko okrągły nos to niezwykle ważne istoty w kulturze skandynawskiej. Według ludowych podań są zawsze blisko ludzi – w domostwach lub w pobliżu osad – po to, by im pomagać w prowadzeniu gospodarstwa. W zamian za to ludzie odwdzięczają im się czymś do jedzenia i picia. W czasie świąt Bożego Narodzenia skrzaty stają się pomocnikami Świętego Mikołaja i pomagają mu rozdawać prezenty.

Skandynawski skrzat ozdobą podczas świąt

W Skandynawii dzieci zostawiają w okienku zapalone światełko i poczęstunek (mleko i pierniki), żeby krasnale znalazły ich dom i posiliły się zanim ruszą w dalszą drogę. Skrzaty pojawiają się u Norwegów jako element bożonarodzeniowej dekoracji, najczęściej jako opiekunowie ogrodu. Ty, możesz szmacianym, brodatym ludzikiem ozdobić kominek, parapet czy półki w Twoim domu.

 

Jak zrobić własnego gnoma?

Nie musisz kupować skrzata w sklepie – jeśli tylko masz ochotę zrób go sama w domu. Potrzebujesz niewiele: starą skarpetkę lub niepotrzebne skrawki materiału, czegoś co będzie imitowało brodę i narzędzi do połączenia ze sobą poszczególnych elementów.

Zobacz jak zrobić skrzata w parę minut!

Zrobienie skandynawskiego krasnala nie wymaga dużo czasu ani jakichś specjalnych umiejętności. Tak naprawdę wystarczą chęci i odrobina entuzjazmu. Jeśli masz dzieci, to warto zorganizować wspólne warsztaty. To świetna okazja, żeby małe rączki popracowały nad swoimi umiejętnościami manualnymi, a także poćwiczyły zdolność koncentrowania się na jednej czynności.

 

 

Co myślisz o tym, żeby skandynawski skrzat zamieszkał w Twoim domu podczas świąt?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (104 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...