Jak zrobić peeling z kawy? Najlepsze przepisy na domowy kosmetyk dla miłośniczek espresso

By zrobić najprostszy, błyskawiczny peeling z kawy wystarczy odsączyć jeszcze ciepłe fusy po wypiciu filiżanki tego napoju i rozprowadzić je na twarzy delikatnym ruchem palców. Następnie należy masować skórę drobinkami kawy przez kilka minut, omijając okolice oczu i zmyć je letnią wodą. Tyle wystarczy, by pozbyć się zanieczyszczeń nagromadzonych w ciągu dnia i martwych komórek naskórka. Dodatkowe efekty to pobudzenie mikrokrążenia, a co za tym idzie, lepsze dotlenienie skóry twarzy. Na końcu warto zastosować ulubiony krem nawilżający, by uniknąć nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia skóry. Oczywiście istnieje wiele wariacji tej receptury. Jesteście ich ciekawe? Zapraszamy do lektury!

jak zrobić peeling z kawy

kolaż własny redakcji, źródło zdjęć: www.unsplash.com (alex-perez-8VQKXJMF1c4-unsplash i janko-ferlic-h9Iq22JJlGk-unsplash)

Jak zrobić peeling z kawy do twarzy?

Peeling z kawy przeznaczony do oczyszczania twarzy można wykonać na kilka sposobów w zależności od tego, na jakie dodatki się zdecydujemy. Każdy z nich jest tak samo szybki i łatwy do zrealizowania. Do połowy szklanki lub dużej filiżanki fusów odsączonych z kawy (pozyskanych choćby z filtra do ekspresu) możemy dodawać wymiennie na przykład:

  • kilka kropli olejku ze słodkich migdałów, oleju tamanu, oleju lnianego lub olejku jojoba (każdy z nich nawilży i delikatnie natłuści skórę, a dodatkowo ureguluje produkcję sebum),
  • odrobinę miodu (ma właściwości kojące podrażnienia po peelingu i regenerujące skórę),
  • białko jajka (w tym przypadku należy pamiętać, by szybko zmyć miksturę, gdyż może ona zasychać na skórze, tworząc nieprzyjemną skorupkę).

Wybrany składnik należy dokładnie wymieszać z – najlepiej jeszcze ciepłymi – fusami. Gotową papkę trzeba następnie nałożyć na twarz i delikatnie masować opuszkami palców, wykonując koliste ruchy. W zależności od wybranej substancji aktywnej masaż powinien trwać od 2 minut (w przypadku białka) do 5 (w przypadku olejków). Te ostatnie możemy dodatkowo pozostawić na chwilę na twarzy jak maseczkę. Na końcu peeling należy spłukać letnią wodą. Warto wtedy nałożyć na twarz jeszcze serum lub ulubiony krem, bo tak przygotowana skóra będzie dobrze absorbować odżywcze substancje.

Uwaga: Peeling do kawy nie jest odpowiedni dla osób z ropnymi stanami zapalnymi lub trądzikiem różowatym.

 

Zależy Ci na wygładzeniu ust? Przygotuj osobny domowy peeling:

 

Jak zrobić peeling z kawy pod oczy?

Kawowy peeling domowej roboty można też zaaplikować na nieestetyczne cienie pod oczami. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy ostrożne i nie nałożymy fusów zbyt blisko dolnej powieki. Zawarta w nich kofeina zadziała przeciwzmarszczkowo, wygładzi delikatną skórę i poprawi jej koloryt. Ujędrni też delikatny naskórek i zniweluje ewentualne obrzęki, dzięki czemu przywróci spojrzeniu utracony blask.

Jak przygotować taki peeling?

Odsącz fusy z kawy i zaczekaj aż zupełnie wystygną. Jeśli Twoje powieki wyglądają na opuchnięte, dodatkowo możesz też schłodzić fusy. Zaaplikuj fusy dokładnie w tej strefie, w której widzisz cienie lub opuchliznę. Bardzo delikatnie masuj kawowym peelingiem okolicę oczu. Na końcu umieść pod oczami cienką warstwę fusów i pozostaw ją tam na około 12 minut jako maseczkę (jeżeli jednak poczujesz intensywne swędzenie skóry, zmyj fusy natychmiast). Po tym czasie zmyj peeling letnią wodą.

Najlepiej przeprowadzać ten zabieg na leżąco, by upewnić się, że fusy nie spłyną z twarzy.

 

Jak zrobić peeling z kawy do ciała?

Najczęściej wykonywanym scrubem na bazie kawy jest kawowy peeling do ciała. Nic dziwnego – kofeina energizuje skórę, pobudzając krążenie, a dzięki zawartości polifenoli pomaga odprowadzać z niej toksyny. Zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu się i przyspiesza gojenie się stanów zapalnych. Przede wszystkim jednak potrafi hamować lipogenezę (czyli syntezę komórek tłuszczowych) i stymulować lipolizę, tj. wydalanie tłuszczu z organizmu. Z tego powodu wydaje się idealna do walki z nieestetyczną pomarańczową skórką, o którą nietrudno zwłaszcza po 30. roku życia. Szczególnie, gdy do masażu przy użyciu peelingu użyjemy szorstkiej rękawicy lub specjalnej szczotki do ciała.

Na szczęście wykonanie peelingu, który – regularnie stosowany – potrafi uporać się z cellulitem jest łatwe, tanie i błyskawiczne. Nawet jeśli nie jesteście zdeklarowanymi kawoszkami bez problemu przygotujecie peeling i to nie tylko siebie, ale i dla znajomych. Wystarczy poprosić kogoś kto ma ekspres, by opróżniając filtr wsypywał fusy do słoiczka, który później Wam przekaże. Także w kawiarniach Starbucks można otrzymać dużą torbę fusów po kawie zupełnie za darmo, w ramach akcji zero waste.

Jak wykonać kawowy peeling do ciała?

Podobnie jak w przypadku peelingu do twarzy bazujemy na połowie szklanki odsączonych fusów (tym razem najlepiej wystudzonych) i odpowiednich dodatkach. Opcjonalnie możemy do niego wykorzystać także świeżą kawę, ponieważ będzie mieć ona większe możliwości trące. Należy jednak zadbać o to by była ona naprawdę drobno zmielona. Do przygotowywanej mieszanki możemy dodać wymiennie jeden z wybranych składników:

  • 3 łyżki oliwy z oliwek,
  • 4 łyżki oleju z pestek winogron,
  • 3 łyżki oliwki dla dzieci,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek połączone z dwoma łyżkami oleju kokosowego i płaską łyżeczką soku z cytryny,
  • pół szklanki brązowego cukru i łyżeczkę cynamonu (odradzamy jednak tę wersję właścicielkom cery naczynkowej),
  • 2 łyżki oleju lnianego połączone z dwoma łyżkami oleju makadamia,
  • startą skórkę z cytryny lub pomarańczy,
  • 2 łyżki płatków owsianych (do zrogowaciałej skóry),
  • 3 łyżki żelu hialuronowego,
  • odrobinę miodu,
  • pół szklanki cukru trzcinowego, łyżeczkę oleju z awokado, 5 kropli witaminy E, 2 łyżki oleju ze słodkich migdałów i łyżeczkę masła kawowego.

Gotową mieszankę należy aplikować na problematyczne partie ciała – szczególnie uda, brzuch i pośladki. Dobrze sprawdzi się także do złuszczania martwych komórek naskórka na nogach i przyjemnie je wygładzi. Ciało masuje się następnie peelingiem przez kilka minut i zmywa letnią wodą. Przy stosowaniu 2 razy w tygodniu już po kilku tygodniach zauważymy ujędrnienie, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry!

Wypróbuj przepis na antycellulitowe kostki z kawy:

 

Jak zrobić peeling z kawy na włosy?

Jeżeli masz problem z wypadającymi włosami, przygotuj kawowy peeling na skórę skalpu. Naukowcy potwierdzili, że kofeina doskonale stymuluje ich wzrost i błyskawicznie oczyszcza delikatną skórę głowy z zatykających cebulki włosów toksyn, martwych komórek skóry czy zalegającego w nich sebum. Wystarczy, że do odsączonych fusów po kawie dodasz kilka kropli olejku rozmarynowego (o antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym działaniu), a następnie wmasujesz peeling w zwilżoną wodą skórę głowy przy okazji mycia włosów. Zastosowany raz w tygodniu, pomoże w walce z łupieżem, zmniejszy przetłuszczanie się włosów i przyspieszy ich wzrost.

 

Jak stosować kawowy peeling, by nie zatkać wanny?

Niestety wspaniały kawowy peeling ma także swoją wadę – lubi pozostawiać na wannie czy w brodziku prysznica brzydkie smugi i zatykać odpływ. By tego uniknąć, stosuj naprawdę małą ilość peelingu. Po masażu usuwaj zaś peeling z ciała za pomocą szpatułki do kremowej depilacji. Przekładaj go do przygotowanego wcześniej pojemniczka, z którego przesypiesz go do śmieci. Jeżeli mimo to nie uda Ci się uniknąć smug, wyczyścisz je za pomocą rozpuszczonego w wodzie kwasku cytrynowego.

 

Spodobały Ci się pomysły na kawowe peelingi? Wypróbuj inne przepisy na domowe scruby:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (158 głosów, średnia: 4,53 z 5)
loading... zapisuję głos...