Jak zrobić naturalny antyperspirant? Domowy pogromca potu bez chemii

W dzisiejszym świecie, w którym chemia otacza nas na każdym kroku coraz więcej osób poszukuje naturalnych alternatyw. Zasada dotyczy nie tylko żywności, ale także kosmetyków. Jednym z nich są antyperspiranty. Analiza składu tego rodzaju produktów może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Dlatego zamiennik oparty na bezpiecznych składnikach wydaje się bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Czy naturalny antyperspirant da się przygotować w domowych warunkach? Okazuje się, że dla chcącego nic trudnego!

Spis treści:

kobieta używa antyperspirantu

Fot. rido81, Freepik

Co naturalnego pod pachy?

Szukając produktów idealnych do wykonania naturalnego antyperspirantu powinniśmy najpierw udzielić sobie odpowiedzi na pytanie które z nich słyną ze skutecznego pochłaniania wilgoci. Otóż dwa z głównych składników, które są potrzebne do wykonania naturalnego kosmetyku do walki z potem znaleźć można…w kuchni. To oczyszczona oraz mąka ziemniaczana, czyli sprawdzeni pogromcy wilgoci. W redukcji nieprzyjemnego zapachu oraz walce z grzybami i bakteriami idealnie sprawdzi się natomiast olej kokosowy. Wszystkie te składniki działając razem skutecznie rozprawiają się z potem i jego nieprzyjemną wonią jednocześnie nie szkodząc naszemu zdrowiu. Wiemy już, że soda oczyszczona i mąka ziemniaczana to pogromcy wilgoci. Co jednak do nich dodać, aby naturalny antyperspirant działał i do tego pięknie pachniał? Receptą na sukces są tu olejki eteryczne, najlepiej te, które wykazują działanie antyseptyczne.

Naturalny antyperspirant na bazie sody oczyszczonej

W tym wydaniu ten naturalny produkt do walki z potem będzie nie tylko przeciwdziałał poceniu się pach, ale także pielęgnował skórę w tej okolicy. Co ciekawe – soda oczyszczona świetnie rozjaśnia także ciemne plamy na skórze pod pachami oraz zapobiega wrastaniu włosków po depilacji.

Składniki:

50 ml oleju kokosowego

4 płaskie łyżki sody oczyszczonej

7 kropli olejku eterycznego o zapachu lawendy

Przygotowanie:

1.Rozstop olej kokosowy w kąpieli wodnej i dodaj olejek.

2. Po przestudzeniu mieszanki dodaj sodę oczyszczoną.

3. Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki, tak, aby masa była pozbawiona wszelkich grudek.

4. Gotową mieszankę przełóż do niskiego szklanego słoiczka po kremie.

5. Produkt umieść w lodówce, aby zachował świeżość na dłużej.

6. Kosmetyk nakładaj np. przy pomocy bawełnianego płatka kosmetycznego.

z czego zrobic naturalny antyperspirant

Fot. alexanruiz, Freepik

Jak zrobić naturalny antyperspirant z mąki ziemniaczanej?

Domowy pochłaniacz potu i jego nieprzyjemnego zapachu można wykonać także na bazie mąki ziemniaczanej. W takim wydaniu ten naturalny kosmetyk także będzie wchłaniał wilgoć, a dodanie do niego olejku eterycznego będzie działać odświeżająco i redukować przykry odór spod pach.

Składniki:

4 łyżki mąki ziemniaczanej

3  łyżki sody oczyszczonej

5 kropli olejku sandałowego

Przygotowanie:

  1. Składniki wymieszaj ze sobą aż do uzyskania jednolitej mikstury.
  2. Całość przełóż do plastikowego pojemniczka.
  3. Nakładaj na pachy przy pomocy grubego pędzla do makijażu.

Zalety naturalnego antyperspirantu

Produkty drogeryjne, które zostały stworzone z myślą o blokowaniu potu maskują jego zapach i redukują nadmiar wilgoci jednak jednocześnie także zatykają ujścia kanalików. Z tego powodu tego rodzaju produkty choć są skuteczne nie działają korzystnie na zdrowie. Co więcej, nierzadko zdarza się, że mają one w swoim składzie także szkodliwe aluminium. Mając tego świadomość jako konsumenci powinniśmy przykuwać baczną uwagę do tego jakie informacje znajdują się na opakowaniu. Jeśli coś wzbudzi naszą wątpliwość – lepiej pozostawmy produkt na sklepowej półce. Zaletą naturalnego antyperspirantu jest to, że bazuje on na sprawdzonych i bezpiecznych składnikach, które nie tylko działają skutecznie, ale także pielęgnują skórę działając np. przeciwzapalnie i przyspieszając gojenie. Dzięki temu nawet aplikując go tuż po goleniu nie poczujemy dyskomfortu, a drobne podrażnienia po depilacji zostaną złagodzone.

kobieta pokazuje piękne pachy

Fot. wayhomestudio, Freepik

Dla kogo naturalny antyperspirant?

Naturalny antyperspirant to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, dla których ważny jest aspekt ich wpływu na organizm. Choć jego przygotowanie wymaga pewniej wiedzy oraz czasu potrzebnego na przygotowanie mieszanki to efekt jaki gwarantuje rekompensuje ten wysiłek. Do tego taki naturalny produkt to także świetna opcja dla osób, dla których ważna jest ekologia. Użyte składniki są bowiem pochodzenia naturalnego, więc nie wpływają niekorzystnie na środowisko.

Ważne: przed użyciem produktu warto poddać się próbie uczuleniowej. Może bowiem okazać się, że wybrany składnik powoduje alergię. Dobrze więc nałożyć niewielką ilość produktu na skórę i odczekać. Jeśli uczulenie nie wystąpi taki naturalny produkt wykonany własnoręcznie może z powodzeniem na stałe zagościć w naszej łazience.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (18 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...