Wakacyjne DIY: jak zrobić mydło z kolorowym gradientem?

Wakacje to czas kiedy można wreszcie znaleźć chwilę na wypróbowanie wszystkich tych kosmetycznych wspaniałości, które przygotowuje się samodzielnie w domu na własny użytek lub w prezencie np. dla przyjaciółki. Dziś pokażemy Wam, jak zrobić mydło z wielobarwnym gradientem przy niewielkim nakładzie kosztów i wysiłku. Do dzieła! Oto kosmetyk DIY – Zrób to Sam , który pokochasz!

jak zrobić mydło

źródło: www.pinterest.com; odniesienia do konkretnych profili są osadzone w tekście

Wakacyjne DIY: jak zrobić mydło z kolorowym gradientem?

Zobacz także: Wybieramy mydło z dobrym składem

 

Co będzie potrzebne: 

  • bloczek przezroczystego mydła glicerynowego (jeśli chcesz wykonać więcej niż trzy-cztery mydełka, weź dwie kostki)
  • bloczek białego naturalnego mydła, najlepiej bezzapachowego (ilość – jak powyżej)
  • ulubiony olejek eteryczny
  • butelka z pryskaczem napełniona alkoholem izopropylowym (można kupić go przez Internet za kilka złotych)
  • kilka nietoksycznych barwników – np. spożywczych (w płynie, proszku lub w kawałku)
  • silikonowa foremka do mydełek – nada się także taka do ciastek (mydełka przybiorą wówczas inny kształt)
  • miseczka do mikrofalówki
  • łyżka i nóż
  • cienka książka jako podkładka

Opcjonalnie:

cukrowe ozdoby do ciast, np. perełki, gwiazdki, serduszka czy kwiatki

 

 

A oto jak to zrobić:

 

Krok 1:

Odkrój pół kostki przezroczystego mydła, włóż do miseczki i rozpuść je w mikrofali (powinno wystarczyć ok. 15-20 sekund w średniej temperaturze). Najlepiej jest obserwować mydło i po upływie ok. 15 sekund, wyciągnąć je, zamieszać porządnie łyżką i znów na chwilę włożyć do mikrofali. Ważne: nie wolno dopuścić do zagotowania się mydła!

 

Krok 2:

Dodaj jeden z wybranych barwników (kilka kropli lub szczyptę proszku) i szybko wymieszaj mydło łyżką.

 

Krok 3: 

Oprzyj silikonową foremkę na książce w taki sposób, by jej połowa była nachylona do stołu pod kątem ok. 20-30 stopni. Jeżeli foremka jest szeroka, złożona jakby z dwóch części, delikatnie zegnij ją w środku i podłóż po jednej książce na obu jej końcach.

 

Krok 4: 

Nalej cienką warstwę mydła do każdego zagłębienia w foremce, tak, by zajęło ono mniej więcej dwie trzecie długości danego kształtu (nie może wylać się na całe jego dno, bo wtedy kolor obejmie równomiernie cały spód mydła). Na tym etapie możesz opcjonalnie dorzucić do masy cukrowe ozdoby do ciasta – np. żółte gwiazdki, różowe serduszka czy kwiatki). Teraz delikatnie spryskaj masę alkoholem, by zapobiec tworzeniu się w niej brzydkich bąbelków i smug. Wstaw foremkę do zastygnięcia do lodówki na 20 minut.

 

Wakacyjne DIY: jak zrobić mydło z kolorowym gradientem?

Może zainteresuje Cię także: Przygotuj własne domowe perfumy w kremie o dowolnym zapachu!

 

Krok 5:

Powtórz proces topienia kolejnej połówki mydła i mieszania go z innym barwnikiem. Usuń książkę/książki podpierające foremkę, spryskaj ją alkoholem i wlej kolejną warstwę mydła starając się by pokryła wolną przestrzeń i nieco zachodziła na poprzednią warstwę u góry (na tym etapie możesz dodać też resztę cukrowych ozdóbek). Pozostaw jednak jeszcze trochę miejsca w foremkach! Znów schładzaj całość przez 20 minut.

 

Krok 6:

Teraz weź całą kostkę (lub więcej) białego mydła, rozpuść je w mikrofali w identyczny sposób, jak rozpuszczałaś przezroczyste mydło i dodaj kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Spryskaj gradient w foremce alkoholem i wlej rozpuszczone białe mydło, równomiernie wypełniając zagłębienia w foremkach. Pozwól, by mydło zastygało w lodówce przez kilka godzin, a najlepiej przez całą noc. Gotowe!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (330 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...