Jak zrobić maść końską rozgrzewającą? Domowy przepis

Maść końska od lat cieszy się zaufaniem osób, które zmagają się z bólami stawów, reumatycznymi czy kręgosłupa. Pomaga także przy wszelkiego rodzaju stłuczeniach, nadwerężonych mięśniach czy obrzękach. Produkt dostępny jest w 2 wersjach: chłodzącej i rozgrzewającej. Jakie ma właściwości? Jak przygotować domową maść rozgrzewającą? Sprawdźcie!

Spis treści:

Jak zrobić maść końską? Podpowiadamy! Oto przepis na wyjątkowy produkt leczniczy, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Domowa maść rozgrzewająca zawiera wyciągi z ziół oraz olejki eterycznie, dzięki czemu jest naturalna i skuteczna. Jak działa, jakie ma dokładnie zastosowanie? Jeśli jesteście ciekawe – zapraszamy do lektury!

Jak zrobić maść końską?

Maść końska rozgrzewająca: właściwości i zastosowanie

Produkt ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, kojące, łagodzące, odkażające i rozluźniające. Poprawia krążenie, łagodzi bóle reumatyczne, mięśniowe, stawów, kręgosłupa. Pomaga przy chorobach zwyrodnieniowych, artretyzmie, nerwobólach, zapaleniu nerwu kulszowego. Rozluźnia mięśnie, rozgrzewa. Można ją zastosować przy masażu na obolałe miejsca, po ćwiczeniach fizycznych (na zakwasy, kontuzje, naciągnięcia). Pomaga także na stres i przemęczenie.

Jak zrobić maść końską?

Jak zrobić maść końską:  przepis na domową maść rozgrzewającą

Domowa maść rozgrzewająca zawiera wyciągi m.in. z kasztanowca zwyczajnego, arniki, rozmarynu, eukaliptusa. Skład różnych produktów może się nieco różnić, ale zawsze składniki mają podobne działanie ogólne. Oto przykładowy przepis na maść końską DIY!

Składniki: 1 łyżka kwiatu kasztanowca, 1 łyżka kwiatu arniki, 1 łyżka korzenia żywokostu, 1 łyżka pokruszonych igieł sosny/świerku/rozmarynu/laski cynamonu, 1 łyżka rozgniecionych jagód jałowca, 1 łyżka krwawnika/rumianku/nagietka, kilka zmielonych goździków, ½ łyżeczki chili, 15-20 kropli olejku eterycznego eukaliptusowego/ kamforowego/rozmarynowego, odrobina tłuszczu/oleju z rokitnika/ oleju z pestek winogron/ oliwy z oliwek (ew. ¼ szklanki wosku pszczelego do tego)

Przygotowanie: Zalać zioła olejem 2 cm ponad ich powierzchnię. Odstawić na tydzień w ciepłe miejsce, codziennie wstrząsając. Po tygodniu na dno garnka wyłożyć kilkakrotnie złożoną ścierkę i nalać nieco wody. Odstawić do ostygnięcia. Przecedzić odciskając mocno zioła. Jeszcze raz umieścić słoik w garnku z wodą i dodać niecałą szklankę olej (i nieco wosku pszczelego). Garnek podgrzać na małym ogniu. Jak woda zacznie wrzeć, mieszać składniki, aż do całkowitego rozpuszczenia. Na samym końcu dodać olejek eteryczny i całość wymieszać. Przelać do szklanego pojemnika, odstawić do wystygnięcia. Przechowywać w suchym, chłodnym miejscu, bez dostępu do światła.

Zastosowanie: Wmasowywać w bolące miejsca w zależności od potrzeb, najlepiej 1-3 razy dziennie. Wystarczy niewielka ilość preparatu! Po użyciu należy dokładnie umyć ręce. Nie stosować na otwarte rany ani okolice oczu, ust, nosa. Przed posmarowaniem wykonać test alergiczny.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (157 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...