Jak zrobić mapę marzeń – zrób wizualizację swoich pragnień i zacznij je spełniać!

Marzysz o dalekiej egzotycznej podróży? Chciałabyś zostać pisarką, ale rodzina powtarza, że to mrzonki? Oglądasz stare zdjęcia i kompletnie już nie wierzysz w powrót do dawnej sylwetki? Każdy z nas głęboko skrywa różnego rodzaju pragnienia. Większość z nich spychamy w czeluście podświadomości, tłumacząc się głosem rozsądku. A bo to głupie, a bo niemożliwe, a bo co ludzie powiedzą. Nie szukaj jednak wymówek, gdyż – jak ktoś kiedyś powiedział – Marzenia to realne cele z odroczonym terminem ważności!

Marzenia, postanowienia, plany – jedne wydają się być w zasięgu ręki, a inne bywają przez nas nazywane mrzonkami. Dlaczego nie wierzymy, że pewne nasze wyobrażenia mogą się spełnić? Skąd w nas taki sceptycyzm? Czynników może być naprawdę wiele: niska samoocena, presja otoczenia, stereotypy, brak wiary we własną sprawczość. Jednak ci, którym udało się spełnić swoje marzenia często powtarzają: To tylko wymówki, wszystko jest w twojej głowie! Jak zatem przekuwać pragnienia w cele? Możesz spróbować technik podobnych do mapowania umysłu. Podpowiemy Ci jak zrobić mapę marzeń i osiągnąć najważniejsze cele na najbliższe lata!

jak stworzyć mapę marzeń

Źródło: www.pixabay.com

Jak zrobić mapę marzeń – zrób wizualizację swoich pragnień i zacznij je spełniać!

Co to właściwie jest mapa marzeń? Najprościej rzecz ujmując to wizualizacja naszych pragnień. To swego rodzaju kolaż, głównie ze zdjęć, który ilustruje nasze plany na najbliższy rok, pięć lat czy nawet dekadę. Od czego zacząć?

Żeby stworzyć mapę marzeń musisz najpierw określić czego naprawdę chcesz, co się dla Ciebie liczy i jaka jest Twoja hierarchia wartości. Jak już odpowiesz sobie na te pytania, spróbuj pogrupować swoje odpowiedzi na kategorie, na przykład „rodzina”, „kariera”, „finanse” czy „podróże”. Pomoże Ci w tym siatka bagua.

Bagua opiera się na metodzie feng shui i jest to kwadrat podzielony na dziewięć równych pól. Każde z nich obrazuje konkretne wartości, które później możesz zapełnić graficznymi symbolami swoich pragnień.

 

 

Czego będziesz potrzebowała do zrobienia swojej mapy:

 

  • opcjonalnie: karton/duży arkusz papieru/tablica korkowa
  • kredki lub mazaki
  • klej/taśma klejąca
  • kolorowe gazety, magazyny

 

Mapę możesz też, jeśli Ci wygodniej, stworzyć w programie graficznym, a potem albo wydrukować, albo wrzucić na ekran komputera jako tapetę.

Przy tworzeniu wizualizacji swoich marzeń pamiętaj, żeby wybierać zdjęcia, które wywołują pozytywne odczucia. Takie wrażenia może wywoływać kolor, mimika, sceneria, kompozycja – wszystko co powoduje przyjemne doznania. I tak, jeśli chcesz zilustrować swoje pragnienia dotyczące zdrowia możesz wkleić swoje zdjęcie, na którym jesteś uśmiechnięta i zadowolona, a dookoła niego umieścić obrazy symbolizujące zdrowe jedzenie czy ruch.

 

 

Kiedy będziesz się zabierać za kwadrat odpowiadający uczuciom i związkowi, szukaj zdjęć, które kojarzą Ci się z satysfakcjonującym związkiem. Zwróciłaś uwagę na fotografię, na której para namiętnie tańczy? Spodobał Ci się wizerunek dwojga starszych ludzi spacerujących za rękę? Te impresje mogą być wyrazem Twoich głęboko skrytych pragnień. Może marzysz o namiętnym, ale trwałym związku, który będzie trwał aż do ostatnich Twoich dni…wytnij zatem te zdjęcia i wypełnij nim pole dotyczące związku.

 

 

Chcąc wypełnić pole dotyczące podróży wybierasz po prostu obrazy, które ilustrują miejsca, w które chcesz pojechać. Chcesz zobaczyć Bali? Znajdź zdjęcie Bali i wytnij. Od dawna marzysz o długiej podróży po Japonii? Poszukaj motywów związanych z tym krajem.

 

 

Powieś swoją mapę w widocznym miejscu

 

Wszystkie kwadraty wypełniaj na podobnej zasadzie. Jeśli robisz swoją mapę w programie graficznym za inspirację mogą Ci służyć Instagram czy Pintarest, zdjęcia możesz też znaleźć w darmowej bazie, na przykład na pixabay.com. Jak skończysz swoją tablicę marzeń koniecznie powieś ją w widocznym miejscu, w takim, w którym codziennie będziesz musiała na nią spojrzeć!

Jeśli codziennie będziesz karmić swój umysł tymi obrazami, zapadną Ci one głęboko w podświadomości i będę stale na nią oddziaływać. Tym samym będziesz o nich pamiętać i tak kierować swoim działaniami, żeby dążyć do ich realizacji. W ten sposób, krok po kroku, osiągniesz wszystko, o czym marzysz. A wtedy przyjdzie czas na kolejną mapę marzeń!

 

A tak wyglądają przykładowe mapy marzeń:

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (154 głosów, średnia: 4,23 z 5)
zapisuję głos...