Jak zrobić latawiec dla dzieci

Latawiec to zabawa znana od wieków i uwielbiana przez naszych milusińskich. To chyba jedna z najczęściej robionych samodzielnie zabawek – obok lepienia figurek z masy solnej.  Zamiast zatem kupić gotowy latawiec w sklepie, spróbuj go zrobić razem ze swoim dzieckiem. Nie tylko spędzimy razem czas konstruując zabawkę, ale puszczając go na wietrze dostarczymy maluchom wiele satysfakcji  i zabawy. Poniżej znajdziecie instrukcję, jak zrobić latawiec  krok po kroku. Wasze dzieci będą szczęśliwe!

 Jak zrobić latawiec krok po kroku

Oto inne pomysły na zabawki dla dzieci, które możesz wykonać samodzielnie razem ze swoją pociechą:

Jak zrobić latawiec krok po kroku – tutorial

Potrzebne materiały:

 • Listwy lipowe, o grubości 2 mm i szerokości 1,3 cm do zrobienia szkieletu
 • Papier lub bibuła do pokrycia szkieletu
 • Bibuła lub krepina na wstążki na ogon
 • Sznurek i mały, plastikowy krążek
 • Pieczątka, pisak i puder do embossingu.

Przykładowe narzędzia wykorzystane do zrobienia latawca:

 • Dremel 300 Series i Dremel VersaTip
 • Akcesoria: trzpień SpeedClic (SC4020), tarcza tnąca do drewna SpeedClic (SC544), tarcza ścierna SpeedClic (512S), uchwyt uniwersalny (4486), zestaw wierteł (S628)
 • Pistolet do klejenia Dremel Glue Gun 930 i sztyfty kleju bezbarwnego 7 mm (GG02)

 

Krok 1 – jak zrobić latawiec z bibuły z długim ogonem

jak-zrobic-latawiec-krok-po-kroku-1

Listwę lipową podziel na trzy kawałki o długości 61 cm, używając narzędzia Dremel 300 Series z trzpieniem SpeedClic (SC402) i tarczą tnącą do drewna SpeedClic (SC544). Tego samego ostrza użyj do wycięcia 1 cm rowków na końcu każdej listewki. Wygładź krawędzie listew i otworów tarczą ścierną (512S). Ułóż stos z trzech listew i zaznacz środek na zewnętrznej. Do narzędzia Dremel 300 Series załóż uchwyt uniwersalny (4486) i wiertło precyzyjne (628), aby wywiercić otwór o średnicy niewiele większej od używanego sznurka. Trzymając wszystkie trzy listwy, wywierć otwór w zaznaczonym miejscu. Koniec sznurka o długości 61 cm przewlecz przez wywierconą w deskach dziurkę i zabezpiecz go supłem od spodu. Rozsuń listwy tak, aby były oddalone od siebie równomiernie. Poprowadź sznurek od ramienia do ramienia, owijając każdy otwór na końcu ramienia szkieletu tworzącego gwiazdę tak, aby konstrukcja zachowywała kształt i umożliwiała zamocowanie papieru. Końce sznurka zawiąż na supeł, aby zabezpieczyć ramę.

 

Krok 2 – jak zrobić latawiec z bibuły 

jak-zrobic-latawiec-krok-po-kroku-2

Narzędziem Dremel 300 Series z uchwytem uniwersalnym i wiertłem precyzyjnym wywierć niewielkie otwory około pół centymetra od końca dwóch sąsiadujących ramion latawca, które umożliwią sterowanie latawcem w powietrzu. Utnij kawałek sznurka o długości 122 cm, złóż go na pół i zahacz o plastikowy krążek. Końce sznurka przewlecz przez otwory wywiercone w ramionach i zabezpiecz supełkami. Wolny koniec przywiąż precyzyjnie do plastikowego krążka. W ten sposób powstanie 3-ramienna konstrukcja. Aby zrobić pętlę do przymocowania ogona, wywierć kolejne dwa otwory po drugiej stronie szkieletu i przewlecz przez nie sznurek o długości 61 cm, zabezpieczając go supełkiem od spodu.

Krok 3 – jak zrobić latawiec z bibuły 

jak-zrobic-latawiec-krok-po-kroku-3

Wykonany szkielet przyłóż do papieru lub bibuły i zaznacz końce ramion ołówkiem. Cięcie przesuń o około 12 mm od zaznaczonych linii. Na jednej stronie papieru odciśnij wybrany motyw pieczątką, używając fluidu do embossingu. Motywy posyp pudrem do embossingu. Strzep nadmiar pudru z papieru i podgrzej go palnikiem Dremel VersaTip z końcówką do usuwania farby.

 

Krok 4 – jak zrobić latawiec z bibuły 

jak-zrobic-latawiec-krok-po-kroku-4

Odwróć ozdobiony papier i dopasuj do niego szkielet. Wzdłuż każdego ramienia wykonaj niewielkie nacięcia, które umożliwią złożenie papieru dookoła szkieletu. Użyj pistoletu Dremel Glue Gun do nałożenia kleju na sznurek przebiegający między ramionami. Złóż papier tak, aby schować sznurek i wzmocnić brzegi szkieletu. Zakończ, przyklejając papier do końca każdego ramienia. Dodatkowo nałóż kroplę kleju w połowie każdego ramienia i w punkcie centralnym, zabezpieczając jeszcze lepiej poszycie latawca.

 

 

Krok 5 – jak zrobić latawiec z bibuły z długim ogonem

jak-zrobic-latawiec-krok-po-kroku-5

Do zrobienia ogona latawca wykorzystaj kolorowy papier lub bibułę pociętą na paski o rozmiarach 3×14 cm. Papierowe paski skręć na środku i przyklej je pistoletem Dremel Glue Gun do sznurka o długości 3 m, w odległości około 6 cm. Ogon przywiąż do szkieletu. Sznurek nawinięty na szpulkę, umożliwiający sterowanie latawcem w powietrzu, przywiąż do plastikowego krążka.

 

Krok 6 – sprawdzenie w realnych warunkach 🙂

jak-zrobic-latawiec-min

Gotowe! Teraz możesz już puszczać latawiec ze swoją rodziną!

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (187 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  2 sierpnia 2014 12:09

  Wydaje się proste…

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  2 sierpnia 2014 12:56

  Świetny pomysł, nie wszystkie zabawki trzeba kupować w sklepie. Taka wspólnie wykonany latawiec będzie cieszył podwójnie, bo już jego wykonywanie to dla dziecka zabawa.

  Odpowiedz
 3. luna341  2 sierpnia 2014 14:32

  Mało kto sam dzis robi latawce .a szkoda to swietny pomysl na wspolna zabawe z dzieckiem

  Odpowiedz
 4. bbo  2 sierpnia 2014 19:44

  Piękny jest, mam nadzieję, że mi też wyjdzie.

  Odpowiedz
 5. as_sa  7 sierpnia 2014 19:32

  Pamiętam jak w szkole robiło się takie latawce, tzn. na lekcji się zaczynało, a w domu np. z tatą kończyło pracę 😀 super zabawa i niesamowita satysfakcja przy puszczaniu 😀

  Odpowiedz
 6. Kmakolagwa  16 marca 2015 11:03

  Super pomysł.

  Odpowiedz
 7. plum12  25 stycznia 2016 14:09

  koniecznie muszę wypróbować, w cieplejsze dni:)

  Odpowiedz
 8. m258  16 czerwca 2019 15:54

  fajne

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany