DIY: Jak zrobić łapacz snów? Amulet ochroni cię przed marami sennymi i doda wnętrzom etnicznego charakteru

Łapacz snów to jeden z najbardziej znanych, a na pewno najpiękniejszych etnicznych amuletów. Aby wprowadzić do swoich wnętrz dobrą energię i zadbać o wyjątkowy styl, wystarczy ci kilka podstawowych materiałów oraz trochę wolnego czasu w domowym zaciszu. Podpowiadamy jak własnoręcznie zrobić niepowtarzalny, bo swój własny łapacz snów.

Łapacz snów wywodzi się z Ameryki Południowej. Amulet stworzyło jedno z indiańskich plemion i zgodnie z piękną legendą miał chronić przed sennymi koszmarami i złą energią. Dziś wiele osób nadal wierzy w magiczną moc talizmanu, a oprócz tego docenia jego estetykę. Dlatego pojawia się on we wnętrzach coraz częściej, dodając im przy okazji wyjątkowego etnicznego charakteru. Jeżeli również chciałabyś widzieć ten wyjątkowy amulet na jednej ze swoich ścian, albo chciałabyś sprawić taki prezent komuś bliskiemu – nic nie stoi na przeszkodzie! Przeczytaj nasz artykuł, a krok po kroku dowiesz się jak zrobić łapacz snów. 

jak zrobić łapacz snów

kolaż własny redakcji, źródło: www.pixabay.com

DIY: Jak zrobić łapacz snów? Amulet ochroni cię przed marami sennymi i doda wnętrzom etnicznego charakteru

Zgodnie z legendą łapacz snów stworzyła Indianka, której syn miał problemy ze snem. Męczyły go bowiem koszmary. Udała się po pomoc do przędzarki, która poleciła jej zrobić amulet. Kobieta wykorzystała do niego włókien bawełny i gałązek wierzby, które stworzyły sieć życia. To właśnie, zgodnie z wierzeniami owa sieć ma zatrzymywać wszelkie senne mary oraz nie wpuszczać do domu złej energii. Przyczepione do łapacza pióra również spełniają swoją funkcję. Po nich spływają wszelkie negatywne emocje oraz koszmary. Przeczekują na nich do poranka, kiedy to pierwsze promienie słońca sprawią, że na zawsze znikną. Wiele osób do dziś w ten własnie sposób ochrania swój dom. Są jednak i tacy, którym przede wszystkim podoba się etniczny wystrój. Nie ma się co z nimi spierać. W końcu nie bez przyczyny klimatyczny styl boho we wnętrzach należy do najmodniejszych.

 

Zrób sama łapacz snów

Potrzebujesz:

 • obręcz – metalowa, drewniana bądź plastikowa. Pamiętaj, że takiej właśnie wielkości będzie twój łapacz
 • kilka kolorów włóczki (my użyjemy czarnej i białej)
 • kolorystycznie dobrane do włóczek koraliki
 • kolorystycznie dobrane do włóczek piórka 
 • mocny klej, np. Kropelka
 • nożyczki

 

Przygotowanie krok po kroku: 

1) Kółko oblekamy ciasno kilkoma warstwami włóczki. Najlepiej wybrać do tego czarny lub biały kolor. Zadbaj o to, aby nicie się nie rozchodziły.

 

2) Teraz przyszedł czas na przygotowanie sieci życia. W tym celu możesz użyć włóczki tego samego koloru co obręcz. Jak ją zapleść? Zdaj się na własną kreatywność lub przysłowiowe „szkiełko i oko”. W tym drugim przypadku proponujemy więc zmierzyć obwód naszej obręczy, podzielić ją na kilka równych części i na każdym z punktów zawiązać pętelkę, przechodząc do kolejnego zaznaczonego miejsca. Oczywiście używamy do tego cały czas tej samej nici.

 

3) Mamy już ramkę dla naszej nici, do której dopleciemy kolejne warstwy. W tym celu pętelki wiążemy po środku sznureczka łączącego poprzednie punkty i tak analogicznie, aż nie powstanie nam cała tarcza. Zbliżając się bliżej środka, dla lepszego efektu możemy zmienić kolor włóczki. Wystarczy urwać nitkę, z której dotąd korzystaliśmy i przywiązać do niej nowy materiał. Możemy też  założyć koraliki na kilka wiązanych przez nas pętelek. Pamiętaj jednak, aby doczepiać je od razu po związaniu, zanim nie przejdziesz do kolejnej „ściany”.

*Jeżeli nie chcesz bawić się w zaplatanie, użyj gotowej serwetki, którą przykleisz lub zaczepisz o obręcz

 

4) Teraz przyszedł czas na wiszące pióra. Musisz więc przyczepić do dolnej obręczy symetrycznie między 3 a nawet 10 wełnianych sznureczków. Ich długość i ilość zależy od wielkości twojej obręczy. Sznurki umiejscowione po bokach powinny być krótsze niż te w środku. I tak kolejno na każdy z nich nawlekamy koralik i przywiązujemy piórko. Oba elementy dla pewności możemy skleić klejem. Zostawiamy niewielki odstęp i znów nawlekamy koralik, który zatrzymujemy na pętelce i doczepiamy do niego piórka. To samo powtarzamy na pozostałych sznurkach. 

 

Zainspiruj się!

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (114 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Nietoperz  1 marca 2019 18:51

  Piękne!:))) Mam dwa nad łóżkiem, niestety kupione. Może kiedyś zrobię własny.

  Odpowiedz
 2. J  13 marca 2019 07:11

  fajne ale nie dla mnie

  Odpowiedz
 3. Blodka  25 marca 2019 10:57

  Uwielbiam łapacze. Robię je sama, bo wtedy są idealnie dopasowane do moich potrzeb. Uwielbiam takie standardowe łapacze, ale ostatnio pokochałam łapacze – drzewa życia.

  Odpowiedz
 4. malavon  4 kwietnia 2019 18:15

  Piękne łapacze snów, czuję się zainspirowana i zmotywowana do działania 🙂

  Odpowiedz
 5. Kasia  17 lipca 2019 06:25

  A jak doczepic piorko? 😊

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany