Dynia na Halloween – jak zrobić ozdobną dynię krok po kroku i wiele inspiracji

Dynia na Halloween – jak ją zrobić i ozdobić, jak stworzyć przerażający makijaż czy oryginalne przebranie – to tematy, które zajmują tych z nas, którzy postanowili świętować Halloween. Święto, które na dobre zagościło już w Polsce, kojarzy się nam przede wszystkim z przebranymi dziećmi, które chodzą 31 października po domach prosząc o słodycze oraz z lampionami zrobionymi z dyni. Poznajcie najlepszy przepis na stworzenie przerażającej dyni na Halloween!

Spis treści:

Dynia na Halloween

Dynia na Halloween – tradycja

Skąd się wzięła tradycja wydrążonej dyni z palącymi się wewnątrz świeczkami? Przyszła ona z Irlandii, gdzie nazywana jest  Jack-o’-latern i sięga starej przypowieści o Uszczypliwym Jack’u. Był to skąpiec i hazardzista, który wprawdzie oszukał diabła, ale za to został przez niego skazany na wieczną tułaczkę w lampionem w ręku. Uszczypliwy Jack jest zdecydowanie negatywnym bohaterem a lampion z dyni ma za zadanie ochronić domostwo przed jego niezapowiedzianą wizytą. Poza obowiązkową dynią można udekorować mieszkanie na Halloween także na wiele innych sposobów. Choć jesienne ozdoby domu nie zawsze muszą być związane z tym świętem.

Zrobienie takiej dyni wcale nie jest trudne. Poniżej znajdziecie tutorial krok po kroku, jak zrobić dynię na Halloween oraz przykłady przerażających lampionów, które mogą się stać inspiracją dla Waszych prac. Okazuje się, że specjalnie zrobiona dynia na Halloween nie tylko jest atrybutem tego święta, ale może być doskonałą ozdobą aż do początku zimy!

Przygotowując tę ozdobną dynię pamiętajcie także o przebraniu na Halloween i makijażu na Halloween! Więcej o przerażających makijażach na Halloween oraz strojach przeczytacie także w naszych artykułach:

Dynia na Halloween – instrukcja krok po kroku

Dynia na Halloween potrzebne narzędzia

fot. materiały prasowe marki Victorinox

Potrzebne narzędzia i przyrządy

dynia (dowolnego kształtu i rozmiaru, najważniejsze aby się nam  podobała), olej do smarowania wyciętych brzegów, długopis/mazak do rysowania wzorów, nóż średniej wielkości do nacinania dyni.

Krok nr 1. – rysowanie otworu na dyni

1. Rysujemy okrąg wokół łodygi dyni. Wielkość tego otworu nie powinna być za duża – ma on pozwalać na luźne wkładanie i wyjmowanie ręki.  Średnica okręgu, który narysujemy nie powinna być większa niż połowa powierzchni górnej części dyni.

Krok nr 2. – odpowiednie wycinanie otworu

Dynia na Halloween - wycinanie otworu

fot. materiały prasowe marki Victorinox

2. Wycinamy otwór kierując się narysowaną przez nas linią okręgu. Otwór, który wycinamy powinien być głęboki.

Krok nr 3. – drążenie miąższu z dyni

wycinanie miąższu z dyni na Halloween

fot. materiały prasowe marki Victorinox

3. Wycięte koło wyciągamy – trzymając je za łodygę i oczyszczamy z nasion i miąższu. To będzie nasza przykrywka na lampion. Pozostałą zawartość dyni wydrążamy łyżką stołową.

Krok nr 4. – rysowanie wzoru do wycięcia i wycinanie

rysowanie wzoru na dyni na Halloween

fot. materiały prasowe marki Victorinox

Dynia na Halloween - wycinanie wzoru

fot. materiały prasowe marki Victorinox

4. Jeśli nasza dynia jest już pusta w środku, rysujemy na zewnątrz wzór, który chcemy na niej wyciąć. Po wycięciu pożądanego wzoru, czyścimy ponownie wnętrze dyni z resztek, które pozostały po cięciu, brzegi wycięcia smarujemy olejem, aby dłużej wyglądały świeżo i w środku umieszczamy znicz.

Krok nr 5. – bawimy się!

Gotowe dynie na Halloween ze świecami w środku

fot. materiały prasowe marki Victorinox

5. Świętujemy Halloween

Nie zapominajmy także o specjalnych potrawach na Halloween. Także one muszą przerażać!

Dynia na Halloween  – kilka wzorów, które są prawdziwą inspiracją

Świecąca Dynia na Halloween

Przerażająca Dynia na Halloween

Dynie na Halloween z zębami wyciętymi

Śmiejące się Dynie na Halloween z zębami wyciętymi

Śmiejące się Dynie na Halloween

Dynia na Halloween z kapeluszem

Przerażające Dynie na Halloween świecące w ciemności

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (300 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...